Connect with us
Nowy Rok 2020

Artykuły

明けましておめでとう (Akemashite omedetou), Tchin-Tchin albo Skål. Na zdrowie i Szczęśliwego Nowego Roku w różnych językach

明けましておめでとう (Akemashite omedetou), Tchin-Tchin albo Skål. Na zdrowie i Szczęśliwego Nowego Roku w różnych językach

Sylwester jest dniem, kiedy symbolicznie żegnamy stary rok i witamy nowy. O północy wymieniamy się gorliwymi, uprzejmymi i szczerymi życzeniami: Szczęśliwego Nowego Roku! W wielu krajach towarzyszy życzeniom kieliszek szampana, który wznosi się toast “Na zdrowie!”. Nickolaus Hines z matadornetwork.com przygotował listę 30 życzeń i toastów, które towarzyszą nocy sylwestrowej. 

Wybraliśmy kilkanaście z nich. Zapamiętaj kilka z nich i nie zapomnij ich wypowiedzieć o północy! Zaskocz swoich znajomych i złóż im życzenia jak prawdziwy Wiking – skål! Będą wiedzieć w jakim to było języku?

Tak świat mówi “Szczęśliwego Nowego Roku”

Afryka

Kenia: W suahili “Szczęśliwego Nowego Roku” mówi się “heri ya mwaka mpya”. “Na zdrowie” zaś “Vifijo”. Jeśli zaś powiesz “maisha marefu” w języku, który rozumieją wszyscy Kenijczycy, będzie to oznaczać życzenie długowieczności. 

Nigeria: Oficjalnym językiem urzędowym w Nigerii jest angielski, nie oznacza to jednak, że mieszkańcy nie mówią swoimi rdzennymi językami. Nie będziemy przytaczać tu ponad 520 wersji, wystarczy Ci “barka da sabon shekera”, “ezi afọọhụrụ” lub “e ku odun, eku iyedun”.

Republika Południowej Afryki: Afrykańskie życzenia Szczęśliwego Nowego Roku to “Gelukkige Nuwe Jaar”. Całkiem zrozumiałe i czytelne, prawda? To ze względu na historię RPA, która była pod panowaniem Holendrów i Niemców. Jeśli będziesz kiedykolwiek w Południowej Afryce wznosić toast na zdrowie, wystarczy jak powiesz “gesondheig”.

Toasty wznosi się na całym świecie
Toasty wznosi się na całym świecie, fot. Scott Warman Unsplash

Na wschód od środka

Chiny: Trochę bardziej skomplikowane będzie wzniesienie toastu po chińsku: “xin nian hao”. Wyraz “gān bēi” używany jest przy winszowaniu przy kieliszku. Oznacza mniej więcej “wypij swój napój”. Byłoby dużym uproszczeniem, gdyby w całych Chinach wznosiło się toast tylko tymi słowami. Po mandaryńsku “Szczęśliwego Nowego Roku” mówi się inaczej: “gong xi fa cai,”, w kantońskim dialekcie zaś “gong hei fat choy”.

Japonia: “Na zdrowie” po japońsku to “kanpai”. Życzenia “Szczęśliwego Nowego Roku” to “Akemashite omedetou gozaimasu!”.

Filipiny: Wydaje się, że najbardziej złożoną formą życzenia składanego z okazji Nowego Roku mają Filipińczycy. “Tagalog is maligayang bagong taon” – powiedzieć to jest prawdziwym wyzwaniem. Chcesz komuś życzyć długowieczności? Powiedz “mabuhay”.

Happy New Year brzmi ciekawie w innych językach
Happy New Year brzmi ciekawie w innych językach, fot. Crazy nana Unsplash

W domu w Europie

Dania: Często wydaje nam się, że mieszkańcy Skandynawii mówią podobnym językiem i rozumieją się nawzajem. W Danii życzenia “Szczęśliwego Nowego Roku” brzmią bardzo krótko i treściwie: “godt nytår”. “Na zdrowie”, czyli “skål” jest rozpowszechnione również w Norwegii i na Islandii. 

Finlandia: Tak, to oni używają tego skandynawskiego języka pochodzenia ugrofińskiego z którego wywodzi się również węgierski. Krótko “kippis” powiesz podczas toastu, złożysz życzenia szczęścia mówiąc “hyvää uutta vuotta”.

Francja i Włochy: Dwa piękne, dźwięczne języki, które wielokrotnie brzmią jak pieśń. Podobnie brzmią również życzenia i toasty. Francuskie “bonne année” albo włoskie “buon anno”. Podobnie jak “tchin-tchin” i “cin cin”, które można często usłyszeć również w Polsce. 

Szkocja i Irlandia: Prócz znanych na całym świecie “Happy New Year” i “Cheers” można usłyszeć mniej znane: “Bliadhna Mhath Ùr” (w Szkocji) i “Bliain Nua Shona” (w Irlandii). Wznosząc toast w obu krajach popiszesz się mówiąc “Sláinte!”.

Hiszpańskojęzyczna Ameryka Południowa

Argentyna, Chile, Kolumbia i pozostałe hiszpańskojęzyczne kraje Ameryki Południowej składają sobie życzenia noworoczne mówiąc: “feliz año nuevo”. O północy podczas toastu “salud”. W Brazylii brzmią podobnie: “feliz ano novo” i “saudé!”.

Sylwester nie może odbyć się bez składania życzeń noworocznych
Sylwester nie może odbyć się bez składania życzeń noworocznych, fot. Ian Schneider Unsplash

Nie pozostaje nam życzyć Wam Szczęśliwego Nowego Roku! Dużo szczęścia i pomyślności, gdziekolwiek jesteście!


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
Prosimy, oceń ten artykuł.
//
To Top