Connect with us

Artykuły

50 najpiękniejszych miejsc w Niemczech

Romantyczne zamki, przemysłowe pamiątki, tajemnicze parki i zaczarowane ogrody. Niemcy mają wiele atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć. Niektóre z nich zapierają dech w piersiach.

Wybraliśmy 50 najpiękniejszych miejsc w Niemczech, które zainspirują Cię do odwiedzenia zachodniego sąsiada.

 

 1. Zamek Neuschwanstein

Bez dwóch zdań Neuschwanstein to najczęściej fotografowany zamek w Niemczech. Został zbudowany w XIX wieku i położony jest w południowej Bawarii. Jest najsławniejszym wśród zamków Ludwika II, który zachwyca swoim romantyzmem.

fot. DZT / Francesco Carovillano

 1. Jezioro Bodeńskie

Jezioro Bodeńskie znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO dzięki przyrodzie i bliskości zabytków. Znajduje się na pograniczu Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Dzięki ciepłym wiatrom w niektórych miejscach kwitną kwiaty i rosną palmy. Na jeziorze są trzy wyspy: Mainau, Reichenau i Lindau do których popłyniesz statkiem rejsowym albo podczas wycieczki zorganizowanej.

fot. DZT / Maren Krings

 1. ZOO w Berlinie

W Berlinie znajdziesz najstarsze ZOO w Niemczech. Jest to dom dla prawie 14 tysięcy zwierząt. Zobacz na własne oczy słonie, żyrafy, goryle oraz pandę wielką.

fot. GNTB / Zoom Erlebniswelt

 1. Europa – Park

Miłośnicy adrenaliny! Ta atrakcja jest dla was! Największy w Niemczech park rozrywki znajduje się w miejscowości Rust, w południowo-zachodnich Niemczech. Kilkanaście stref tematycznych i kolejek górskich. Zabawa gwarantowana!

fot. GNTB / Europa-Park

 1. Zamek w Heidelbergu

Przepiękny zamek, który przyciąga miliony turystów rocznie. Jest synonimem romantyczności. Gotycko-renesansowy zamek został zbudowany na zboczu góry Königstuhl. Znajduje się tu największa beczka na świecie Großes Fass.

fot. DZT / Francesco Carovillano

 1. Drezno

Jeśli szukasz miasta pełnego energii, historii i kultury, wybierz się do Drezna. Wybierz się na spacer po zabytkowym centrum, podziwiaj stare kamieniczki, słynne zabytki, w tym pałac Zwinger i operę.

fot. DZT / Francesco Carovillano

 1. Kolonia

Symbolem Kolonii jest gotycka Katedra Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny przy rzece Ren. Do 1880 roku katedra była najwyższym budynkiem na świecie.

fot. LOOK / Günther Bayerl

 1. Wyspa Rugia

Rugia jest największą wyspą w Niemczech. Jest również idealnym miejscem na wakacje. Plaże, dziewicza przyroda, ale również luksusowe hotele.

fot. LOOK / Günther Bayerl

 1. Brama Brandenburska

Charakterystyczny punkt miasta został zbudowany pod koniec XVIII wieku. Jest symbolem zjednoczenia państwa niemieckiego.

fot. GNTB / Florian Trykowski

 1. Filharmonia nad Łabą

Hamburska Elbphilharmonie została otwarta w 2016 roku. Zwraca uwagę nie tylko ze względu na swoją akustykę, ale również wygląd. Sala koncertowa pomieści 2100 osób i została zbudowana na starych magazynach. Ma wysokość 108 metrów, a jej dach ma przypominać wzburzone wody rzeki Łaby.

fot. fotolia / powell83

 1. Wyspa muzeów w Berlinie

W sercu Berlina znajdziesz skarb w postaci wyspy muzeów, który znajduje się również na liście dziedzictwa UNESCO. Masz w czym wybierać, odwiedź: Muzeum im. Bodega, Muzeum Pergamońskie, Nowe Muzeum, Starą Galerię Narodową lub Stare Muzeum.

fot. DZT / Francesco Carovillano

 1. Oktoberfest

Monachium jest miastem piwa a Oktoberfest jest jego świętem. Organizowane są od 1810 roku. Spróbuj lokalnego piwa w tradycyjnym litrowym kuflu, Maßkrug.

fot. DZT / Knut Pflaumer

 1. Mur Berliński

Mur, który przez 28 lat dzielił miasto na dwa różne światy i z sąsiadów robił obcokrajowców. Po dziś dzień fragmenty murów znajdują się w Berlinie i przypominają przeszłość.

fot. visitBerlin / Philip Koschel

 1. Park Narodowy Hainich

W sercu Niemiec, w Turyngii twarzą w twarz spotyka się historia i przyroda. W przeszłości tereny parku były strefą wojskową, dzisiaj jest to jeden z największych lasów liściastych w Europie. Jego wielkość możesz też podziwiać spacerując po specjalnym chodniku, który znajduje się w koronach drzew.

fot. Nationalpark Hainich / Thomas Stephan

 1. Reichstag (Berlin)

Odwiedź miejsce, gdzie podejmowane są najważniejsze decyzje dotyczące państwa i jego obywateli. Reichstag jest znany również ze względu na swoją architekturę: szklaną kopułę, wewnątrz której znajdują się schody prowadzące na sam szczyt.

fot. DZT / Rainer Martini

 1. Wyspa Sylt

Wyspa Sylt nazywana jest Królową Morza Północnego. Jest ulubiony ze względu na wyśmienitą kuchnię. Znajdziesz tu ponad 40 km piaszczystych plaż i wiele resortów z doskonałym wellness.

fot. iStock / Tobias Helbig

 1. Kościół pielgrzymkowy w Wies

Kościół pielgrzymkowy znajduje się tuż za Alpami na południu Niemczech. Jest jednym z najpiękniejszych kościołów w  stylu rokoko u zachodniego sąsiada. Każdego roku przybywa tu ponad milion osób, nie tylko ze względów religijnych.

fot. GNTB / Florian Trykowski

 1. Katedra w Akwizgranie

W Akwizgranie znajdziesz katedrę, która była jako pierwsza wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Została zbudowana w VIII wieku i jest jednym z najcenniejszych zabytków w Europie. Przez 600 lat byli tu koronowani władcy Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

fot. GNTB / Travel Collection

 1. Ogród angielski w Monachium

W Monachium znajdziesz miejsce, gdzie można odpocząć spacerując między drzewami. Nie ma znaczenia, czy odwiedzisz go latem lub zimą. Znajdziesz tu chińską pagodę z ogrodem.

fot. DZT / Francesco Carovillano

 1. Ratusz w Bremie

W Bremie znajdziesz jeden z najpiękniejszych ratuszów w Niemczech. Oryginalna fasada jest idealnym przykładem typowego dla północnej części kraju renesansu. Przed budynkiem znajduje się posąg Rolanda, który jest nazywany “posągiem wolności”.

fot. LOOK / Günther Bayerl

 1. Katedra w Spirze

Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Szczepana w Spirze jest wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Jej budowa rozpoczęła się w 1030 roku i jest największą świątynią romańską na świecie.

fot. DZT / Karl Hoffmann

 1. Deutsches Eck

“Niemiecki kąt” to punkt orientacyjny, który znajduje się u zbiegu rzek Ren i Mozela. Swoją nazwę zyskał od imienia rycerzy zakonu niemieckiego. Został tu też postawiony pomnik cesarza Wilhelma I, który przypomina zjednoczenie Cesarstwa Niemieckiego.

fot. DZT / Francesco Carovillano

 1. Park Narodowy Harzu

Jeśli lubisz spacer spacery na łonie przyrody i aktywny wypoczynek, wybierz się do parku Harzu, który znajduje się na terenie Saksonii-Anhalt i Dolnej Saksonii. Zimą można tu pojeździć na nartach.  

fot. TMN / Christian Wiesel

 1. Zamek Hohenzollern

Zamek znajduje się w Badenii-Wirtembergii, na szczycie Góry Hohenzollern (855 metrów n. p. m.). Neogotycki zamek zachwyca swoimi wieżami i wieżyczkami.

fot. DZT / Florian Trykowski

 1. Rothenburg ob der Tauber

Jeśli chcesz się poczuć jak w średniowiecznej bajce, wybierz się do Rothenburg ob der Tauber. Znajdziesz tu przepiękne domki. Ciekawostką jest to, że kręcili tu fragmenty filmy z Harrym Potterem.

fot. Deutsche Zentrale für Tourismus e.V. / Francesco Carovillano

 1. Morze Wattowe

Akwen obejmuje przybrzeżne wody Holandii, Niemiec i Danii. Nazwa pochodzi od wattów, tj. szerokich równin pływowych odsłanianych w czasie odpływu morza.

fot. Landesbetrieb für Küstenschutz, Nationalpark u. Meeresschutz S-H / Martin Stock

 1. Zamek w Cochem

W Cochem znajduje się średniowieczny zamek. Malownicze okolice zachęcają do spacerów. Swego czasu zamek zdobył i spalił Ludwik XIV, nazywany Królem Słońce.

fot. Rheinland-Pfalz Tourismus GmbH /Dominik Ketz

 1. Bamberg

Bamberg ma przepiękne historyczne centrum, które zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. Odnosi się tu wrażenie, że czas się zatrzymał. Bamberg leży niecałą godzinę drogi od Norymbergii. W regionie warzy się piwo.

fot. Deutsche Zentrale für Tourismus e.V. / Florian Trykowski

 1. Saska Szwajcaria

Park Narodowy Saska Szwajcaria leży między Dreznem a Pragą, niedaleko czeskiej granicy. Region zachwyca swoim ukształtowaniem. Najwyższym szczytem jest Großer Zschirnstein, który ma ponad 550 m n.p.m.

fot. Getty/ rusm

 1. Dom Klimatu w Bremerhaven

Miasto jest znane nie tylko ze względu na swój port, ale również Klimahaus, Dom Klimatu. Muzeum to fascynujący świat nauki i rozrywki. Na własnej skórze można przekonać się o różnorodności stref klimatycznych.

fot. Klimahaus Betriebsgesellschaft GmbH

 1. Centrum historyczne i katedra w Moguncji

Moguncja to coś więcej jak miasto uniwersyteckie. Znajdziesz tu dom Haus zum Römischen Kaiser z muzeum Jana Gutenberga, romańską katedrę pw. św. Marcina i Stefana z XI wieku.

fot. GNTB / Christof Herdt

 1. Schwarzwald

Czarny Las jest pasmem górskim w południowo-zachodnich Niemczech. W jego wschodniej części ma swoje źródło Dunaj. Schwarzwald to idealne miejsce na turystykę pieszą. Tradycyjnie w regionie produkowany jest zegar z kukułką. Poza tym w Schwarzwaldzie produkowana szynka szwarcwaldzka.

fot. ZweiTälerland Tourismus / Clemens Emmler

 1. Opactwo Maulbronn  

Jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów klasztornych w Niemczech. Leży niedaleko Stuttgartu. Jego powstanie datuje się na połowę XII wieku. Będąc tu koniecznie spróbuj Maultasche, pierogów przypominających ravioli.

fot. GNTB / Florian Trykowski

 1. Niemiecki Szlak Alpejski

Wybierz się na Alpenstrasse, 450-kilometrowa trasa  podczas której można zobaczyć całą różnorodność przyrody oraz malownicze wioski.

fot. DZT / Deutschland abgelichtet Medienproduktion

 1. Jarmark Bożonarodzeniowy w Norymberdze

Wiedziałeś, że to właśnie w Niemczech zrodziła się tradycja jarmarków przed świętami Bożego Narodzenia? Te organizowane w Norymberdze należą do największych i najpiękniejszych.

fot. iStock/ Juergen Sack

 1. Wuppertaler Schwebebahn

Znajduje się tu najdłuższa linia kolei podwieszanej. Działa już od początku XX wieku.

fot. Getty / Thomas Saupe

 1. Park krajobrazowy Saar-Hunsrück

Kolejny dowód na to, że w Niemczech znajdziesz wiele dziewiczych terenów. Idealne miejsce na spacery, są tu szlaki turystyczne.

fot. Tourismus Zentrale Saarland GmbH / Eike Dubois

 1. Miniatur Wunderland

Miniatur Wunderland to największa makieta modelarstwa kolejowego na świecie. Znajdziesz są w Hamburgu. Znane miejsca, trasy kolejowe z różnych regionów Ziemi. Fascynująca podróż po świecie (w miniaturze).

fot. Deutsche Zentrale für Tourismus e. V. / Javier Jimeno Mate

 1. Zamek Wartburg

Zamek Wartburg znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO. Został zbudowany w XI wieku. W latach 1521-22 ukrywał się tu inicjator reformacji, Marcin Luter.

fot. DZT / Herdt – Christof Herdt

 1. Dolina rzeki Mozela

W regionie są liczne winnice, późnym popołudniem wybierz się na kieliszek wina lub skorzystaj z licznych ofert przewoźników na rejs po rzece.

fot. DWI

 1. Trewir

Chciałbyś się wrócić w czasie? Udaj się do Trewiru w zachodnich Niemczech. Miasto zostało założone w 16 roku p.n.e. Zachwyci Cię niesamowitą historią, legendami i zabytkami, np. katedrą z XIII wieku.

fot. GNTB / Christof Herdt

 1. Zugspitze

Zugspitze to najwyższy szczyt w Niemczech. Ma wysokość 2962,06 m n.p.m. Można wjechać tu kolejką linową. Z jego szczytu przy dobrej widoczności widać Austrię i Szwajcarię.  

fot. Bayerische Zugspitzbahn Bergbahn AG / Maximilian Prechtel

 1. Wurzburg

Pałac biskupi w Wurzburgu jest przykładem architektury barokowej w Europie. Został zbudowany w połowie XVIII wieku. Wraz z ogrodami rezydencja biskupia znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO.

fot. DZT / Francesco Carovillano

 1. Las Teutoburski

Leży między rzekami Ems i Wezerą. Tutaj spotyka się przyroda i kultura. Podczas wizyty zwróć uwagę na pomnik Hermana i legendarnych pęknięć w skałach. Zrelaksuj się na ławce lub wybierz się na spacer.

fot. DZT / Felix Meyer

 1. Kopalnie w Essen

Kompleks przemysłowy kopalni i koksowni Zollverein w Essen swego czasu był jednym z największych i najnowocześniejszych kompleksów. Obecnie to unikatowe świadectwo techniki i architektury z XX wieku.

fot. Zollverein / Frank Vinken

 1. Hofbräuhaus am Platzl w Monachium

Hofbräuhaus to historyczny browar, należy do najsłynniejszych piwiarni na świecie. Jego działalność datuje się na koniec XVI wieku.  

fot. GNTB / DZT

 1. Pałac Karlsruhe

W 1715 roku Karl-Wilhelm zainaugurował budowę pałacu. Jego architektura miała przypominać pałac w Wersalu. Karlsruhe znajduje się w południowo-zachodnich Niemczech.

fot. DZT / Gerhard Kassner

 1. Weimar

W tej małej miejscowości znajdziesz prawdziwy skarb, bibliotekę księżnej Anny Amalii. Została zbudowana pod koniec XVII wieku. Słynie nie tylko ze zbiorów, ale również owalnej sali w stylu rokoko, która jest wysoka na trzy piętra.

fot. LOOK / Günther Bayerl

 1. Zamek w Schwerinie

Położony jest na wyspie muzealnej w centrum miasta. Początki neorenesansowego zamku sięgają X i XI wieku. Podziwiaj go podczas spaceru przy brzegu Jeziora Swarzyńskiego.

www.anibaltrejo.com / Anibal Trejo

 1. Stuttgart

Stuttgart słynie z produkcji samochodów. Miasto jest kolebką motoryzacji. To właśnie tu Gottlieb Daimler i Karl Benz stworzyli pierwszy automobil. Muzeum Mercedesa to punkt obowiązkowy podczas zwiedzania miasta.

Stuttgart, Germany, March 28, 2017. Interior of the Mercedes Benz Museum in Stuttgart.

fot. Jose Juan Pasarin Vazquez

 

Click to comment
To Top