Connect with us
Neuschwanstein, fot. Felix Unsplash

Artykuły

50 najpiękniejszych miejsc w Niemczech

50 najpiękniejszych miejsc w Niemczech

Romantyczne zamki, przemysłowe pamiątki, tajemnicze parki i zaczarowane ogrody. Niemcy mają wiele atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć. Niektóre z nich zapierają dech w piersiach.

Wybraliśmy 50 najpiękniejszych miejsc w Niemczech, które zainspirują Cię do odwiedzenia zachodniego sąsiada. Zobacz najpiękniejszy zamek, weź udział w Oktoberfest, odwiedź Saską Szwajcarię. Atrakcji jest tu bez liku! Najciekawsze miejsca w Niemczech – zobacz nasze zestawienie.

Zamek Neuschwanstein

Bez dwóch zdań Neuschwanstein to najczęściej fotografowany zamek w Niemczech. Został zbudowany w XIX wieku i położony jest w południowej Bawarii. Jest najsławniejszym wśród zamków Ludwika II, który zachwyca swoim romantyzmem.

Zamek Neuschwanstein, Niemcy
Zamek Neuschwanstein, fot. Johannes Plenio Pixabay

Jezioro Bodeńskie

Jezioro Bodeńskie znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO dzięki przyrodzie i bliskości zabytków. Znajduje się na pograniczu Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Dzięki ciepłym wiatrom w niektórych miejscach kwitną kwiaty i rosną palmy. Na jeziorze są trzy wyspy: Mainau, Reichenau i Lindau do których popłyniesz statkiem rejsowym albo podczas wycieczki zorganizowanej.

Lindau, Jezioro Bodeńskie, Niemcy
Lindau, Jezioro Bodeńskie, fot. Max Böttinger Unsplash

ZOO w Berlinie

W Berlinie znajdziesz najstarsze ZOO w Niemczech. Jest to dom dla prawie 14 tysięcy zwierząt. Zobacz na własne oczy słonie, żyrafy, goryle oraz pandę wielką.

W zoo Tierpark Berlin,
W zoo Tierpark Berlin, fot. Mika Brandt Unsplash

Europa – Park

Miłośnicy adrenaliny! Ta atrakcja jest dla was! Największy w Niemczech park rozrywki znajduje się w miejscowości Rust, w południowo-zachodnich Niemczech. Kilkanaście stref tematycznych i kolejek górskich. Zabawa gwarantowana!

Zamek w Heidelbergu

Przepiękny zamek, który przyciąga miliony turystów rocznie. Jest synonimem romantyczności. Gotycko-renesansowy zamek został zbudowany na zboczu góry Königstuhl. Znajduje się tu największa beczka na świecie Großes Fass.

Zamek w Heidelbergu, Niemcy
Zamek w Heidelbergu, fot. Heidelbergerin Pixabay

Drezno

Jeśli szukasz miasta pełnego energii, historii i kultury, wybierz się do Drezna. Wybierz się na spacer po zabytkowym centrum, podziwiaj stare kamieniczki, słynne zabytki, w tym pałac Zwinger i operę.

Drezno, Niemcy
Drezno, fot. cocoparisienne Pixabay

Kolonia

Symbolem Kolonii jest gotycka Katedra Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny przy rzece Ren. Do 1880 roku katedra była najwyższym budynkiem na świecie.

Katedra w Kolonii, Niemcy
Katedra w Kolonii, fot. Tomas1111 Dreamstime.com

Wyspa Rugia

Rugia jest największą wyspą w Niemczech. Jest również idealnym miejscem na wakacje. Plaże, dziewicza przyroda, ale również luksusowe hotele.

Skały kredowe na Rugii, Niemcy
Skały kredowe na Rugii, fot. O12 Pixabay

Brama Brandenburska

Charakterystyczny punkt miasta został zbudowany pod koniec XVIII wieku. Jest symbolem zjednoczenia państwa niemieckiego.

Brama Brandenburska, Berlin
Brama Brandenburska, fot. Dan VisanUnsplash

Filharmonia nad Łabą

Hamburska Elbphilharmonie została otwarta w 2016 roku. Zwraca uwagę nie tylko ze względu na swoją akustykę, ale również wygląd. Sala koncertowa pomieści 2100 osób i została zbudowana na starych magazynach. Ma wysokość 108 metrów, a jej dach ma przypominać wzburzone wody rzeki Łaby.

Filharmonia nad Łabą, Hamburg
Filharmonia nad Łabą, fot. Hieronymusukkel Dreamstime.com

Wyspa muzeów w Berlinie

W sercu Berlina znajdziesz skarb w postaci wyspy muzeów, który znajduje się również na liście dziedzictwa UNESCO. Masz w czym wybierać, odwiedź: Muzeum im. Bodega, Muzeum Pergamońskie, Nowe Muzeum, Starą Galerię Narodową lub Stare Muzeum.

Wyspa muzeów, Berlin, Niemcy
Wyspa muzeów, fot. Sean Pavone Dreamstime.com

Oktoberfest

Monachium jest miastem piwa a Oktoberfest jest jego świętem. Organizowane są od 1810 roku. Spróbuj lokalnego piwa w tradycyjnym litrowym kuflu, Maßkrug.

Oktoberfest w Monachiu,
Oktoberfest w Monachiu, fot. Pexels Pixabay

Mur Berliński

Mur, który przez 28 lat dzielił miasto na dwa różne światy i z sąsiadów robił obcokrajowców. Po dziś dzień fragmenty murów znajdują się w Berlinie i przypominają przeszłość.

Fragment Muru Berlińskiego,
Fragment Muru Berlińskiego, fot. Doğukan Şahin Unsplash

Park Narodowy Hainich

W sercu Niemiec, w Turyngii twarzą w twarz spotyka się historia i przyroda. W przeszłości tereny parku były strefą wojskową, dzisiaj jest to jeden z największych lasów liściastych w Europie. Jego wielkość możesz też podziwiać spacerując po specjalnym chodniku, który znajduje się w koronach drzew.

Reichstag (Berlin)

Odwiedź miejsce, gdzie podejmowane są najważniejsze decyzje dotyczące państwa i jego obywateli. Reichstag jest znany również ze względu na swoją architekturę: szklaną kopułę, wewnątrz której znajdują się schody prowadzące na sam szczyt.

Reichstag w Berlinie, Niemcy
Reichstag w Berlinie, fot. Mastroraf Dreamstime.com

Wyspa Sylt

Wyspa Sylt nazywana jest Królową Morza Północnego. Jest ulubiony ze względu na wyśmienitą kuchnię. Znajdziesz tu ponad 40 km piaszczystych plaż i wiele resortów z doskonałym wellness.

Wyspa Sylt, Niemcy
Wyspa Sylt, fot. Erich Westendarp Pixabay

Kościół pielgrzymkowy w Wies

Kościół pielgrzymkowy znajduje się tuż za Alpami na południu Niemczech. Jest jednym z najpiękniejszych kościołów w  stylu rokoko u zachodniego sąsiada. Każdego roku przybywa tu ponad milion osób, nie tylko ze względów religijnych.

Kościół w Wies,Niemcy
Kościół w Wies, fot. Heidelbergerin Pixabay

Katedra w Akwizgranie

W Akwizgranie znajdziesz katedrę, która była jako pierwsza wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Została zbudowana w VIII wieku i jest jednym z najcenniejszych zabytków w Europie. Przez 600 lat byli tu koronowani władcy Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Akwizgan, Aachen Niemcy
Akwizgan, fot. Daniel von Appen Unsplash

Ogród angielski w Monachium

W Monachium znajdziesz miejsce, gdzie można odpocząć spacerując między drzewami. Nie ma znaczenia, czy odwiedzisz go latem lub zimą. Znajdziesz tu chińską pagodę z ogrodem.

Ogród angielski w Monachium, Niemcy
Ogród angielski w Monachium, fot. Sven Mieke Unsplash

Ratusz w Bremie

W Bremie znajdziesz jeden z najpiękniejszych ratuszów w Niemczech. Oryginalna fasada jest idealnym przykładem typowego dla północnej części kraju renesansu. Przed budynkiem znajduje się posąg Rolanda, który jest nazywany “posągiem wolności”.

Ratusz w Bremie, Niemcy
Ratusz w Bremie, fot. Nicole Pankalla Pixabay

Katedra w Spirze

Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Szczepana w Spirze jest wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Jej budowa rozpoczęła się w 1030 roku i jest największą świątynią romańską na świecie.

Katedra w Spirze, Niemcy
Katedra w Spirze, fot. Markus Distelrath Pixabay

Deutsches Eck

“Niemiecki kąt” to punkt orientacyjny, który znajduje się u zbiegu rzek Ren i Mozela. Swoją nazwę zyskał od imienia rycerzy zakonu niemieckiego. Został tu też postawiony pomnik cesarza Wilhelma I, który przypomina zjednoczenie Cesarstwa Niemieckiego.

Deutsches Eck - Niemiecki kąt
Deutsches Eck – Niemiecki kąt, fot. analogicus Pixabay

Park Narodowy Harzu

Jeśli lubisz spacer spacery na łonie przyrody i aktywny wypoczynek, wybierz się do parku Harzu, który znajduje się na terenie Saksonii-Anhalt i Dolnej Saksonii. Zimą można tu pojeździć na nartach.

Harz, Niemcy
Harz, fot. Juliane Liebermann Unsplash

Zamek Hohenzollern

Zamek znajduje się w Badenii-Wirtembergii, na szczycie Góry Hohenzollern (855 metrów n. p. m.). Neogotycki zamek zachwyca swoimi wieżami i wieżyczkami.

Zamek Hohenzollern,  Niemcy
Zamek Hohenzollern, fot. Sandra Ahn Mode Unsplash

Rothenburg ob der Tauber

Jeśli chcesz się poczuć jak w średniowiecznej bajce, wybierz się do Rothenburg ob der Tauber. Znajdziesz tu przepiękne domki. Ciekawostką jest to, że kręcili tu fragmenty filmy z Harrym Potterem.

Rothenburg ob der Tauber,  Niemcy
Rothenburg ob der Tauber, fot. Roman Kraft Unsplash

Morze Wattowe

Akwen obejmuje przybrzeżne wody Holandii, Niemiec i Danii. Nazwa pochodzi od wattów, tj. szerokich równin pływowych odsłanianych w czasie odpływu morza.

Morze Wattowe zimą, Niemcy
Morze Wattowe zimą, fot. Hendrik Schultjan Unsplash

Zamek w Cochem

W Cochem znajduje się średniowieczny zamek. Malownicze okolice zachęcają do spacerów. Swego czasu zamek zdobył i spalił Ludwik XIV, nazywany Królem Słońce.

Zamek w Cochem Niemcy
Zamek w Cochem, fot. Kai Pilger Unsplash

Bamberg

Bamberg ma przepiękne historyczne centrum, które zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. Odnosi się tu wrażenie, że czas się zatrzymał. Bamberg leży niecałą godzinę drogi od Norymbergii. W regionie warzy się piwo.

Bamberg, Niemcy
Bamberg, fot. K. H. J. MCI Pixabay

Saska Szwajcaria

Park Narodowy Saska Szwajcaria leży między Dreznem a Pragą, niedaleko czeskiej granicy. Region zachwyca swoim ukształtowaniem. Najwyższym szczytem jest Großer Zschirnstein, który ma ponad 550 m n.p.m.

Saska Szwajcaria,
Saska Szwajcaria, fot. Sangga Rima Roman Selia Unsplash

Dom Klimatu w Bremerhaven

Miasto jest znane nie tylko ze względu na swój port, ale również Klimahaus, Dom Klimatu. Muzeum to fascynujący świat nauki i rozrywki. Na własnej skórze można przekonać się o różnorodności stref klimatycznych.

Dom Klimatu Bremerhaven, Niemcy
Dom Klimatu, Bremerhaven, fot. rikkerst Pixabay

Centrum historyczne i katedra w Moguncji

Moguncja to coś więcej jak miasto uniwersyteckie. Znajdziesz tu dom Haus zum Römischen Kaiser z muzeum Jana Gutenberga, romańską katedrę pw. św. Marcina i Stefana z XI wieku.

Centrum Moguncji, Niemcy
Centrum Moguncji, fot. lapping Pixabay

Schwarzwald

Czarny Las jest pasmem górskim w południowo-zachodnich Niemczech. W jego wschodniej części ma swoje źródło Dunaj. Schwarzwald to idealne miejsce na turystykę pieszą. Tradycyjnie w regionie produkowany jest zegar z kukułką. Poza tym w Schwarzwaldzie produkowana szynka szwarcwaldzka.

Schwarzwald, Niemcy
Schwarzwald, fot. Benni Asal Unsplash

Opactwo Maulbronn  

Jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów klasztornych w Niemczech. Leży niedaleko Stuttgartu. Jego powstanie datuje się na połowę XII wieku. Będąc tu koniecznie spróbuj Maultasche, pierogów przypominających ravioli.

Opactwo Maulbronn, Niemcy
Opactwo Maulbronn, fot. Th G Pixabay

Niemiecki Szlak Alpejski

Wybierz się na Alpenstrasse, 450-kilometrowa trasa  podczas której można zobaczyć całą różnorodność przyrody oraz malownicze wioski.

Alpenstrasse, Niemcy
Alpenstrasse, fot. rarestohanean Pixabay

Jarmark Bożonarodzeniowy w Norymberdze

Wiedziałeś, że to właśnie w Niemczech zrodziła się tradycja jarmarków przed świętami Bożego Narodzenia? Te organizowane w Norymberdze należą do największych i najpiękniejszych.

Jarmark bożonarodzeniowy w Norymberdze,
Jarmark bożonarodzeniowy w Norymberdze, fot. Gerhard Gellinger Pixabay

Wuppertaler Schwebebahn

Znajduje się tu najdłuższa linia kolei podwieszanej. Działa już od początku XX wieku.

Wuppertaler Schwebebahn, Niemcy
Wuppertaler Schwebebahn, fot. Guido Mengelberg Pixabay

Park krajobrazowy Saar-Hunsrück

Kolejny dowód na to, że w Niemczech znajdziesz wiele dziewiczych terenów. Idealne miejsce na spacery, są tu szlaki turystyczne.

Park Saar-Hunsrück, Niemcy
Park Saar-Hunsrück, fot. Johny Goerend Unsplash

Miniatur Wunderland

Miniatur Wunderland to największa makieta modelarstwa kolejowego na świecie. Znajdziesz są w Hamburgu. Znane miejsca, trasy kolejowe z różnych regionów Ziemi. Fascynująca podróż po świecie (w miniaturze).

Park Miniatur Wunderland, Hamburg Niemcy
Park Miniatur Wunderland, fot. Mika Brandt Unsplash

Zamek Wartburg

Zamek Wartburg znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO. Został zbudowany w XI wieku. W latach 1521-22 ukrywał się tu inicjator reformacji, Marcin Luter.

Zamek Wartburg, Niemcy
Zamek Wartburg, fot. Klaus Dieter vom Wangenheim Pixabay

Dolina rzeki Mozela

W regionie są liczne winnice, późnym popołudniem wybierz się na kieliszek wina lub skorzystaj z licznych ofert przewoźników na rejs po rzece.

Dolina rzeki Mozela, Niemcy
Dolina rzeki Mozela, fot. Moo Vermeulen Pixabay

Trewir

Chciałbyś się wrócić w czasie? Udaj się do Trewiru w zachodnich Niemczech. Miasto zostało założone w 16 roku p.n.e. Zachwyci Cię niesamowitą historią, legendami i zabytkami, np. katedrą z XIII wieku.

Trewir, Niemcy
Trewir, fot. neufal54 Pixabay

Zugspitze

Zugspitze to najwyższy szczyt w Niemczech. Ma wysokość 2962,06 m n.p.m. Można wjechać tu kolejką linową. Z jego szczytu przy dobrej widoczności widać Austrię i Szwajcarię.  

Zugspitze, Niemcy
Zugspitze, fot. kordula vahle Pixabay

Wurzburg

Pałac biskupi w Wurzburgu jest przykładem architektury barokowej w Europie. Został zbudowany w połowie XVIII wieku. Wraz z ogrodami rezydencja biskupia znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO.

Pałac w Wurzburg, Niemcy
Pałac w Wurzburg, fot. IndiraFoto Pixabay

Las Teutoburski

Leży między rzekami Ems i Wezerą. Tutaj spotyka się przyroda i kultura. Podczas wizyty zwróć uwagę na pomnik Hermana i legendarnych pęknięć w skałach. Zrelaksuj się na ławce lub wybierz się na spacer.

Las Teutoburski, Niemcy
Las Teutoburski, fot. Erich Westendarp Pixabay

Kopalnie w Essen

Kompleks przemysłowy kopalni i koksowni Zollverein w Essen swego czasu był jednym z największych i najnowocześniejszych kompleksów. Obecnie to unikatowe świadectwo techniki i architektury z XX wieku.

Kopalnie w Essen, Niemcy
Kopalnie w Essen, fot. Simon Basler Unsplash

Hofbräuhaus am Platzl w Monachium

Hofbräuhaus to historyczny browar, należy do najsłynniejszych piwiarni na świecie. Jego działalność datuje się na koniec XVI wieku.  

Pałac Karlsruhe

W 1715 roku Karl-Wilhelm zainaugurował budowę pałacu. Jego architektura miała przypominać pałac w Wersalu. Karlsruhe znajduje się w południowo-zachodnich Niemczech.

Pałac Karlsruhe, Niemcy
Pałac Karlsruhe, fot. David Mark Pixabay

Weimar

W tej małej miejscowości znajdziesz prawdziwy skarb, bibliotekę księżnej Anny Amalii. Została zbudowana pod koniec XVII wieku. Słynie nie tylko ze zbiorów, ale również owalnej sali w stylu rokoko, która jest wysoka na trzy piętra.

Biblioteka w Weimar, Niemcy
Biblioteka w Weimar, fot. Birgit Böllinger Pixabay

Zamek w Schwerinie

Położony jest na wyspie muzealnej w centrum miasta. Początki neorenesansowego zamku sięgają X i XI wieku. Podziwiaj go podczas spaceru przy brzegu Jeziora Swarzyńskiego.

Zamek Schwerin, Niemcy
Zamek Schwerin, fot. Christian Mathis Pixabay

Stuttgart

Stuttgart słynie z produkcji samochodów. Miasto jest kolebką motoryzacji. To właśnie tu Gottlieb Daimler i Karl Benz stworzyli pierwszy automobil. Muzeum Mercedesa to punkt obowiązkowy podczas zwiedzania miasta.

Stuttgart, Niemcy
Stuttgart, fot. William Krause Unsplash

Loty do Niemiec


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (10 votes)
//
To Top