Connect with us
Lekarstwa,

Artykuły

Leki w samolocie – czy można przewozić lekarstwa w bagażu podręcznym?

Leki w samolocie – czy można przewozić lekarstwa w bagażu podręcznym?

Lekarstwa ogólnodostępne (bez recepty) i wydawane z przepisu lekarza mogą być przewożone w samolocie. Pasażer może je zabrać w bagażu podręcznym. Na co zwrócić uwagę? Czy są jakieś ograniczenia? Jak uniknąć problemów podczas kontroli bezpieczeństwa?

Leki: limity i ograniczenia

W przypadku leków nie jest konieczne trzymanie się ogólnych zasad dotyczących limitów płynów. Co to oznacza? Możesz zabrać ze sobą przykładowo syrop na kaszel albo insulinę, których objętość ma więcej niż 100 ml. 

Leki w bagażu podręcznym

W bagażu podręcznym można przewieźć następujące lekarstwa:

 • Leki wydawane na receptę (w stanie stałym i płynnym)
 • Leki ogólnodostępne (bez recepty, np. Syropy na kaszel, spray do nosa, krople do oczu)
 • Płyny do soczewek kontaktowych.

Sprzęt medyczny w samolocie

Niektóre typy chorób wymagają od chorego użycia dodatkowego sprzętu, np. cukrzycy i astmatycy. Chorzy mogą zabrać ze sobą następujący sprzęt medyczny:

 • Zasobniki z tlenem
 • Inhalatory, glukometry, termometry
 • Igły w osłonce
 • Urządzenia medyczne
 • Wózki inwalidzkie

Uwaga: w przypadku zasobników z tlenem i wózków inwalidzkich lub lasek warto skontaktować się z daną linią lotniczą na kilka dni przed planowanym wylotem. W przypadku np. wózka inwalidzkiego konieczne jest zgłoszenie wagi, rozmiarów. Zobacz dodatkowo: Usługi specjalne podczas podróży samolotem.

Kontrola bezpieczeństwa i leki

Lekarstwa miałyby być umieszczone w oryginalnym opakowaniu oraz osobnej prześwitującej saszetce. Przed rozpoczęciem kontroli warto zwrócić uwagę pracownikowi kontroli bezpieczeństwa o fakcie przewożenia leków. 

Można ze sobą taką ilość lekarstw, jaka jest nam niezbędna w czasie podróży,
Można ze sobą taką ilość lekarstw, jaka jest nam niezbędna w czasie podróży, fot. Adam Nieścioruk Unsplash

Przewóz leków Ryanair i Wizzair

Przewoźnicy niskobudżetowi: Ryanair, Wizzair, Easyjet, Norwegian umożliwiają pasażerom przewóz lekarstw. Produkty medyczne do użytku własnego można przewieźć zarówno w bagażu podręcznym i rejestrowanym (o ile są to leki potrzebne do każdodziennego użytku lepiej mieć je w bagażu podręcznym, opóźnienie dostarczenia bagażu rejestrowanego może spowodować problemy).

Przewóz leków LOT, British Airways, Qatar Airways, Emirates

Tradycyjne linie lotnicze takie jak narodowy przewoźnik LOT, British Airways, Iberia, Finnair, Qatar Airways, Emirates, Turkish Airlines, Air Canada i inne umożliwiają przewóz lekarstw na pokładzie samolotu. Produkty medyczne do użytku własnego można przewieźć zarówno w bagażu podręcznym i rejestrowanym (o ile są to leki potrzebne do każdodziennego użytku lepiej mieć je w bagażu podręcznym, opóźnienie dostarczenia bagażu rejestrowanego może spowodować problemy).

Na co uważać przewożąc leki?

Podróżując poza Europę warto wcześniej sprawdzić, czy dany kraj nie wymaga albo nie zakazuje wwozu danego leku lub mogą być traktowane jako narkotyczne (głównie opioidy przeciwbólowe i ich pochodne, np. morfiny i kodeiny).


Specjalne znizki dla naszych czytelników

 • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
 • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
 • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

 • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (1 vote)
//
To Top