Connect with us
Bagaż podręczny, co można przewieźć w bagażu podręcznym

Artykuły

Jak się spakować w bagaż podręczny?

Jak się spakować w bagaż podręczny?

Dobrze spakowany bagaż podręczny spowoduje, że Twoja podróż będzie wygodniejsza i mniej stresująca. Jeśli ogarnia Cię panika przed każdym wyjazdem, nie wiesz co zapakować albo po lądowaniu okazuje się, że zamiast kurtki przeciwdeszczowej masz zestaw 4 strojów kąpielowych? Przeczytaj nasz krótki przewodnik, z którego dowiesz się, jak się spakować w bagaż podręczny i spędzić przy stanowisku kontroli bezpieczeństwa kilkanascie sekund.

Po pierwsze sprawdź aktualny limit swojego bagażu

Coraz więcej linii lotniczych zmienia zasady i limity przewozu bagażu podręcznego. Czasy, kiedy do samolotu można było zabrać mała torebkę, walizkę na kółkach i jeszcze bagaż rejestrowany w cenie biletu dawno minęły. Często może się zdarzyć, że od momentu zakupu biletu do realizacji lotu przewoźnik zmieni wymiary bagażu, który możesz zabrać ze sobą na pokład. Żeby uniknąć nieprzyjemności i dodatkowych opłat sprawdź wymiary oraz wagę lub sprawdź informacje na stronie internetowej, czy skontaktuj się z biurem podróży. Kupiłeś bilet na Flipo.pl? Skontaktuj się z naszymi kolegami: Flipo.pl / Kontakt.

Bagaż dla dziecka

Limit wagowy określa sumę całkowita, walizki i zawartości, przy limicie 5 lub 7 kg waga walizki może być więc znacząca. Wiele firm produkujących walizki lub torby podróżne, które są “smart”, postęp technologiczny powoduje, że materiały są lżejsze, bardziej wytrzymałe, niektóre mają wbudowane gadżety, które ważą bagaż lub też blokują dla nieupoważnionych osób. Minimalizując wagę bagażu zastanów się nad zamianą tradycyjnej książki na czytnik. Limity bagażu mogą się różnić w zależności od wieku podróżującego, niemowlęta i dzieci często mają określone inne zasady. Więcej dowiedziesz się o tym w artykule “podróżowanie z dzieckiem”.

Po drugie sprawdź prognozę pogody

Wybierając się na przedłużony weekend do Hiszpanii bez wahania pakujesz strój kąpielowy, kapelusz i krótkie szorty? Nie mówimy tu oczywiście o wyjeździe późną jesienią lub zimą, ale przed wyjazdem warto sprawdzić prognozę pogody. Nawet latem pogoda może spłatać figla i zamiast kąpieli w morzu spędzisz cały pobyt szukając jakiejś taniej ciepłej bluzy lub kurtki.

Jak oszczędzić miejsce w walizce?

Spakuj się z głową, przygotuj kilka uniwersalnych zestawów, które będziesz mógł dowolnie łączyć. W zależności od pory roku i temperatury weź też wygodne buty. Jeśli często podróżujesz może warto zastanowić się nad zainwestowaniem w ultralekkie tkaniny sztuczne i zamiast 3 bawełnianych koszulek zmieści Ci się w bagażu 5, zamiast 2 swetrów lepiej mieć wysokiej jakości puchową kurtkę. Jeśli mimo wszystko przekroczyłeś limit bagażu podręcznego, przeczytaj Co wszystko można przewieźć w bagażu rejestrowanym”.

Przed podróżą sprawdź limit swojego bagażu podręcznego i rejestrowanego, opłaty za jego przekroczenie mogą być bardzo wysokie,
Przed podróżą samolotem sprawdź limit swojego bagażu podręcznego i rejestrowanego, opłaty za jego przekroczenie mogą być bardzo wysokie, fot. Chris Lawton Unsplash

Po trzecie urządzenia elektroniczne i przedmioty wartościowe miej przy sobie

Utrata dokumentów lub pieniędzy czy też karty może popsuć każdy wyjazd. Jak się spakować, żeby zminimalizować ryzyko, że ktoś Cię okradnie albo przy kontroli bezpieczeństwa poinformują Cię, że danej rzeczy nie wniesiesz. Saszetki, specjalne paski z ukrytą kieszenią, plecak ze specjalnym zamkiem, tych kilka gadżetów z pewnością spowodują, że dokumenty i karty będą bardziej bezpieczne jak w portfelu, który umieścisz w tylnej kieszeni spodni.

Biżuterię i cenne rzeczy przewóź w bagażu podręcznym, podróż samolotem
Biżuterię i cenne rzeczy przewóź w bagażu podręcznym, fot. Kyle Frederick Unsplash

Rzeczy wartościowe

W regulaminach przewozu często znajdziesz informacje, że umieszczając przedmioty wartościowe w bagażu rejestrowanym robisz to na własną odpowiedzialność. Przed kontrolą bezpieczeństwa wyłącz laptop, czytnik lub aparat fotograficzny, zainwestuj w ochronne futerały. Taki sprzęt zajmuje dość miejsca w bagażu, ale w przypadku jeśli Ci spadną, będą mniej narażone na uszkodzenie. O ile nie planujesz oświadczyć się dziewczynie podczas podróży nie polecamy zabierania ze sobą cennej biżuterii, mogą stanowić łakomy kąsek dla złodziei albo po prostu zapodziać się.

Po czwarte sprawdź limit płynów i kosmetyków

Pojemniki z płynami i podobnymi produktami mogą mieć pojemność do 100 ml każdy (obowiązuje maksymalna pojemność podana na nadruku opakowania). Wszystkie pojemniki z płynami powinny zmieścić się w plastikowej torebce nieprzekraczającej pojemności 1 litra. Są to: perfumy, żele (np. do włosów, kąpieli), pasty, kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty), wodę i inne napoje, zupy, syropy, inne substancje o podobnej konsystencji.

Limit płynów w bagażu podręcznym,
Limit płynów w bagażu podręcznym, fot. Nevada31 Shutterstock

Dozwolone są płyny zakupione w sklepach duty-free dowolnego lotniska lub linii lotniczej. Półlitrowa butelka z wodą nie przejdzie, ale nie chcąc wydawać dodatkowych pieniędzy w strefie bezcłowej możesz zabrać pusty pojemnik lub butelkę, która w trakcie kontroli bezpieczeństwa powinna przejść bez problemu i napełnić ją wodą w toalecie lub specjalnym wodopoju (coraz częściej pojawiają się na lotniskach).

Po piąte oznacz leki

Przewóz leków nie jest zakazany, najlepiej, żeby były one umieszczone w bagażu podręcznym w oryginalnym opakowaniu. W przypadku jeśli są one na receptę lub podróżujący jest przewlekle chory a leki są umieszczone w pojemnikach przekraczających 100 ml polecamy zgłosić to wcześniej w specjalnym punkcie na lotnisku przedstawiając zaświadczenie od lekarza. Listek tabletek przeciwbólowych z wyraźną informacją o nazwie i zawartości nie będzie stanowił problemu, ale ampułki z nieznaną substancją zwrócą uwagę w trakcie kontroli.

Po szóste kanapki są ok

Podróż z ograniczonym budżetem do krajów Skandynawskich może wpłynąć na to, że do bagażu podręcznego będziesz chciał zabrać również artykuły spożywcze. Produkty w stanie stałym, takie jak czekolada, kanapki, warzywa i owoce są dozwolone w dowolnych ilościach (z zastrzeżeniem przepisów celnych). Żywność w płynie, taka jak jogurty, kremy, dżemy i galaretki, podlega ograniczeniom objętości pojemnika 100 ml i pojemniki te muszą się mieścić w 1-litrowej plastikowej torebce. W osobnym artykule: Jedzenie w bagażu podręcznym znajdziesz więcej szczegółów dotyczących przewozu jedzenia w bagażu podręcznym.

W bagażu podręcznym możesz przewozić kanpki, owoce, przekąski,
W bagażu podręcznym możesz przewozić kanpki, owoce, przekąski, fot. Markus Spiske Unsplash

Po siódme sprawdź listę przedmiotów zabronionych i materiałów niebezpiecznych

Nawet większe nożyczki do paznokci mogą spowodować, że będzie czekała Cię kontrola osobista. Jak zapakować się w bagaż podręczny przedmioty podstawowego użytku, żeby mieć gwarancję, że nie będą oznaczone jako niebezpieczne? W bagażu podręcznym zakazane są pistolety, broń palna i inne urządzenia wystrzeliwujące pociski (uwaga tu nawet na zabawki w kształcie broni, które można pomylić z prawdziwą bronią), urządzenia do ogłuszania, przedmioty z ostrym zakończeniem lub ostrą krawędzią (przykładowo nóż lub nożyczki o długości ostrza powyżej 6 cm), narzędzia robocze, tępe narzędzia, materiały wybuchowe oraz substancje i urządzenia zapalające, urządzenia zasilane baterią litową (jeśli chcesz zabrać ze sobą dron, przed wylotem polecamy skontaktować się z lotniskiem lub przewoźnikiem w celu potwierdzenia, czy z danym urządzeniem będzie problem).

Lista materiałów niebezpiecznych

Listę materiałów niebezpiecznych znajdziesz również na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. 

Po ósme warto wykupić ubezpieczenie

Ubezpieczenie podróży w większości zawiera również ochronę bagażu. Koszt polisy ubezpieczeniowej przy kosztach całej podróży jest niewielki a ma wiele korzyści. Podróżując tanimi liniami lotniczymi albo w sytuacji jeśli lot jest zapełniony do ostatniego miejsca często pracownicy na lotnisku często proszą o nadanie bagażu podręcznego do luku. Taki bagaż może być więc zagubiony, uszkodzony lub opóźniony, co może spowodować nieprzyjemności w miejscu docelowym. W warunkach wielu polis przeczytasz np. to, że w przypadku opóźnienia bagażu firma ubezpieczeniowa zwróci Ci za zakupy podstawowych rzeczy. Przeczytaj nasz artykuł Ubezpieczenie podróży”.

Masz kupione bilety na Flipo.pl i chciałbyś dokupić ubezpieczenie? Skontaktuj się z naszymi kolegami: Flipo.pl / Kontakt.

Ubezpieczenie podróży, korzystatne ubezpieczenia na flipo.pl
Ubezpieczenie podróży, fot. 279photo Studio Shutterstock

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (3 votes)
//
To Top