Connect with us
Paszport,

Artykuły

Jak wyrobić paszport? Cena za wyrobienie w 2019 / 2020

Jak wyrobić paszport? Cena za wyrobienie w 2019 / 2020

Planujesz zagraniczny wyjazd? Nie wszędzie wystarczy Ci ważny dowód osobisty. Sprawdź aktualne przepisy, ceny i zniżki dotyczące wyrobienia paszportu.

Co jest potrzebne, żeby wyrobić paszport

  • Poprawnie wypełniony wniosek o wydanie paszportu – wniosek otrzymamy bezpłatnie w punkcie paszportowym.
  • Kolorowe zdjęcie – fotografia nie może być starsza jak 6 miesięcy. Na zdjęciu nie można mieć nakrycia głowy (w przypadku jeśli wymaga tego od ciebie Twoja religia – można mieć je na zdjęciu, ale twarz musi być w pełni widoczna), okularów ciemnymi szkłami oraz rzeczy, które mogą utrudnić rozpoznanie. 70-80% zdjęcia powinna zajmować twarz i górna część barków. Twarz na zdjęciu musi być skierowana prosto w obiektyw aparatu. Informacje o prawidłowym zdjęciu paszportowym znajdziesz dodatkowo na stronie obywatel.gov.pl / zdjęcie do paszportu. Wymiary zdjęcia: 35 mm (szerokość) x 45 mm (wysokość).
  • Dokument potwierdzający Twoją tożsamość. Może to być dowód osobisty, ważny paszport, skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu urodzenia albo aktu małżeństwa (w przypadku jeśli nazwisko zostało zmienione po ślubie za granicą).
  • Dowód zapłaty za paszport.
  • Jeśli chcesz skorzystać ze zniżki konieczne jest przedstawienie dokumentu, który potwierdza prawo do ulgi lub całkowitego zwolnienia z opłaty.

Czy można złożyć wniosek o wydanie paszportu przez internet?

Nie ma możliwości złożenia wniosku o paszport przez internet. W trakcie składania wniosku pobierane są m.in. odciski palców, dlatego nie ma
możliwości wnioskowania o wydanie paszportu online.

Nie do wszystkich krajów można dotrzeć tylko z dowodem osobistym,
Nie do wszystkich krajów można dotrzeć tylko z dowodem osobistym, fot. Grzegorz Kula Dreamstime.com

Jak wyrobić paszport dla dziecka

Dziecko, które nie ukończyło 5 lat: wniosek o wydanie paszportu dla dziecka mogą złożyć rodzice (oboje muszą być podczas składania takiego wniosku), opiekunowie prawni (oboje) lub jeden z rodziców lub opiekunów (jeśli drugi rodzic lub opiekun się na to zgadza i jest to potwierdzone, ojciec dziecka jest nieznany lub jeden z rodziców lub opiekunów nie żyje). Dziecko do 5 roku życia nie musi być obecne podczas składania wniosku o paszport ani przy jego odbiorze.

Dziecko w wieku od 5 do 13 lat: wniosek o wydanie paszportu dla dziecka mogą złożyć rodzice (oboje muszą być podczas składania takiego wniosku), opiekunowie prawni (oboje) lub jeden z rodziców lub opiekunów (jeśli drugi rodzic lub opiekun się na to zgadza i jest to potwierdzone, ojciec dziecka jest nieznany lub jeden z rodziców lub opiekunów nie żyje). Dziecko w wieku od 5 do 13 lat musi być obecne podczas składania wniosku i odbierania paszportu. Dodatkowo jeśli dziecko ukończyło 12 lat – urzędnik pobiera odciski palców dziecka.

Dziecko w wieku od 13 do 17 lat: wniosek o wydanie paszportu dla dziecka mogą złożyć rodzice (oboje muszą być podczas składania takiego wniosku), opiekunowie prawni (oboje) lub jeden z rodziców lub opiekunów (jeśli drugi rodzic lub opiekun się na to zgadza i jest to potwierdzone, ojciec dziecka jest nieznany lub jeden z rodziców lub opiekunów nie żyje). Dziecko w wieku od 13 do 17 roku życia musi być obecne podczas składania wniosku i odbierania paszportu. Pobierane są jego odciski palców, dziecko musi się również podpisać.

Gdzie się wyrabia paszport?

Paszport wyrabia się w punkcie paszportowym. Wniosek można złożyć w dowolnym punkcie, niezależnie do miejsca zameldowania lub zamieszkania.

Adresy urzędów wojewódzkich i informacje nt. punktów paszportowych znajdziesz na stronie bip.gov.pl /  województwa.

Przebywając za granicą wniosek o nowy paszport można złożyć w konsulacie. Listę polskich placówek za granicą znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych msz.gov.pl / polskie placówki.

Ile trwa wyrobienie paszportu

Wyrobienie paszportu trwa do 30 dni od złożenia wniosku. W przypadku wniosku złożonego za granicą w polskim konsulacie może to trwać dłużej.

Gdzie można sprawdzić, czy paszport jest już gotowy?

Standardowo paszport można odebrać w terminie 30 dni od złożenia wniosku, czasami jednak dokument jest już gotowy wcześniej. Na stronie obywatel.gov.pl / status paszportu możesz podać numer sprawy.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu

Wyrobienie paszportu dla dorosłego kosztuje 140 zł, uczniów od 13. roku życia i studentów 70 zł, dzieci do ukończenia 13 roku życia 30 zł (15 lat jeśli wyrabia się paszport dla dziecka z rodziny wielodzietnej i ma się ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny). W przypadku złożenia wniosku o paszport poza granicami Polski koszt wyrobienia dokumentu może kosztować więcej.

Czy są jakieś zniżki na wyrobienie paszportu?

Z 50% ulgi na wyrobienie paszportu mogą skorzystać uczniowie, studenci, emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne lub np. Kombatanci. Konieczne jest przedstawienie odpowiedniego dokumentu, np. legitymacji.

Kto nie płaci za wyrobienie paszportu?

Można otrzymać paszport bezpłatnie w przypadku jeśli ma się powyżej 70 lat, przebywa się w domu pomocy społecznej i wyjazd za granicę związany jest z długotrwałym leczeniem, paszport ma wadę techniczną.

Jak wyrobić paszport tymczasowy

Paszport tymczasowy ma ważność 12 miesięcy i wydawany jest np. w przypadku pilnego wyjazdu za granicę. Paszport tymczasowy może być wydany z następujących powodów (w większości konieczne jest przedstawienie również dowodów): choroba lub pogrzeb członka rodziny, w przypadku jeśli tymczasowo nie można pobrać odcisków palców, wnioskodawca znajduje się za granicą a jego paszport stracił ważność lub został skradziony.

Wniosek o paszport tymczasowy można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym lub polskim konsulacie. Informację nt. Paszportu tymczasowego znajdziesz na stronie obywatel.gov.pl /  paszport tymczasowy.

Jak długo paszport jest ważny

W przypadku dzieci do 13 roku życia paszport jest ważny 5 lat. Paszport osoby, która ukończyła 13 rok życia jest ważny 10 lat od wydania.

Kiedy paszport traci ważność

Paszport traci ważność, gdy upłynie jego termin ważności, posiadacz zgłosi jego utratę lub zniszczenie, kiedy ulegają zmianie dane osobowe (np. zmiana nazwiska po ślubie), kiedy został unieważniony lub miał miejsce zgon posiadacza paszportu.

Kiedy trzeba wymienić paszport

W przypadku zmiany danych, np. nazwiska po zawarciu związku małżeńskiego trzeba złożyć wniosek o wydanie nowego paszportu. W przypadku osób mieszkających w Polsce nie miałoby to mieć miejsce później niż 30 dni od otrzymania decyzji o zmianie.

Tanie bilety lotnicze


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
4.7/5 - (16 votes)
//
To Top