Connect with us
Plaża Lama Monchile w Polignano a Mare, Włochy

Artykuły

Najlepsze plaże na wschodnim wybrzeżu Włoch

Najlepsze plaże na wschodnim wybrzeżu Włoch

Piaszczyste plaże z błękitnymi flagami, atrakcje dla dzieci i zabawa dla dorosłych. Gdzie lecieć? Gdzie można najlepiej połączyć plażowanie ze zwiedzaniem okolic? Oraz jak podczas jednego pobytu odwiedzić dwa inne państwa?

Wenecja

Wenecja to karnawał, kanały i zabytki. Jedno z najpiękniejszych miast w Europie jest w sezonie oblegane przez turystów z całego świata. Jeśli chcesz zobaczyć mniej zatłoczone miejsca w okolicach Wenecji, wybierz się do np. Burano, gdzie fasady kolorowych domków odbijają się w tafli wody.

Burano niedaleko Wenecji
Burano, fot. Tjaard Krusch Unsplash

Okolice Wenecji oferują również plaże, plaże na wysepce Lido jest nazywana wenecką plażą. W okolicach warto zahaczyć również o plaże w Lido di Jesolo, która ma 15 km długości. Udając się na południe od Wenecji dotrzesz do Parco Regionale Veneto del Delta del Po, który zachwyca kanałami wodnymi, plażami, ścieżkami rowerowymi i pieszymi. Park jest doskonałym miejscem na obserwację ptaków, w tym różowych flamingów.

Lido di Jesolo niedaleko Wenecji
Lido di Jesolo, fot. Piotr Stefański Unsplash

Rimini

Emilia-Romania to region bogaty w zabytki i historię oraz urokliwe miasta. Leżące nad Adriatykiem Rimini jest jednym z najpopularniejszych kurortów we Włoszech. Kilka kilometrów plaż z atrakcjami wodnymi dla dzieci i odświeżającymi napojami dla dorosłych przy plaży dla dorosłych to gwarancja udanego wypoczynku.

Jedną z najlepszych plaży w Rimini jest plaża w Marebello. Wybierając się na wycieczkę poza miasto warto udać się do Mirabilandia, jednego z największych parków rozrywki we Włoszech.

Plaża w Rimini
Rimini, fot. Vladislav Glukhotko Unsplash

Słyszałeś może o San Marino, jednym z najmniejszych państw w Europie? Oddalone jest one od Rimini zaledwie 25 kilometrów! Przy dworcu kolejowym znajdziesz autobus, który serpentynami zawiezie Cię do najstarszej republiki świata. Przejdź się uliczkami prowadzącymi po fortyfikacjach i podziwiaj zapierającą dech w piersiach panoramę.

San Marino
San Marino, fot. Patrick Unsplash

Pesaro

Około 40 km od Rimini na południe wzdłuż wybrzeża leży miejscowość Pesaro. Centrum miasta zachwyca licznymi zabytkami, kościołami i twierdzami. Niedaleko Pesaro znajduje się Parco Naturale del Monte San Bartolo z przepięknymi klifami i plażami oraz willami.

Pas wybrzeża niedaleko Pesaro, w parku Monte San Bartolo, Włoskie wybrzeże
Pas wybrzeża niedaleko Pesaro, w parku Monte San Bartolo, fot. Roberto Lo Savio Dreamstime.com

Ancona

Znajdująca się w regionie Marche Ancona jest malowniczo położona pomiędzy górskimi wzniesieniami a brzegiem morza. Na południe od Ancony znajdziesz wiele urokliwych plaż, m.in. Spiaggia delle Due Sorelle, plażę Dwóch Sióstr otoczoną klifami.

Z Ancony można popłynąć promem do leżącej naprzeciwko Chorwacji. Przewoźnik Jadrolinija realizuje połączenia m.in. na trasie Zadar – Ancona i Split – Ancona. Jednym z najważniejszych zabytków jest Łuk Trajana z początku II wieku.

Okolice Ancony we Włoszech
Ancona, fot. Felicia Varzari Unsplash

Pescara

W okolicach Pescary warto sprawdzić plaże w pobliskim Montesilvano. Spacerując po plażach zobaczysz tu drewniane “domki” na palach. Są to Trabucco, specjalne maszyny wędkarskie, które można spotkać na wybrzeżu regionu Abruzja. W tle Pescary widać masyw Apeninów. Jego najwyższy szczyt to Gran Sasso d’Italia mający 2912 m n.p.m.

Plaże w Montesilvano, Włochy
Plaże w Montesilvano, fot. Roberto Pangiarella Dreamstime.com
Trabucco, Włochy
Trabucco, fot. Zilli Roberto Dreamstime.com

Półwysep Gargano

Mniej więcej w połowie drogi między Pescarą a Bari leży Półwysep Gargano, nazywany również “ostrogą włoskiego buta”. Na terenie półwyspu znajduje się Park Narodowy Gargano, jeden z największych we Włoszech. Można tu zobaczyć nawet 700-letnie sosny, które mają 40 m wysokości. W północnej części znajdują się dwa jeziora: słone jezioro Lago di Varano i Lago di Lesina. Półwysep jest również interesujący ze względu na Monte Calvo, szczyt mający 1065 m n.p.m. wysokości. Region jest wybierany również ze względu na przepiękne plaże, niektóre z nich są otoczone z jednej strony białymi klifami, np. plaża Vignanotica. Niedaleko Vignanotica znajduje się grota Grotte di Chiancaliscia.  

Plaża Vignanotica, Włochy
Plaża Vignanotica, fot. Tagstiles Dreamstime.com
Plaża Spiaggia di Punta Rossa niedaleko Mattinata na półwyspie Gargano, Włochy
Plaża Spiaggia di Punta Rossa niedaleko Mattinata na półwyspie Gargano, fot. Luckyll Dreamstime.com
Wybrzeże w Parku Narodowym Gargano, Włochy
Wybrzeże w Parku Narodowym Gargano, fot. Tupungato Dreamstime.com

Bari

Citta Vecchia, stare miasto Bari odgrodzone jest dawnymi murami miejskimi. W stolicy regionu Apulia można zwiedzić zamek, romańsko-gotyckie kościoły i podziwiać pałace. W okolicach najpiękniejsze plaże znajdują się w Polignano a Mare, gdzie znajduje się grota Grotta delle Monache i miejska plaża Lama Monachile Cala Porto i Monopoli z małymi zatoczkami.

Plaża Lama Monchile w Polignano a Mare, Włochy
Plaża Lama Monchile w Polignano a Mare, fot. Tupungato Dreamstime.com
Bari, fot. Włochy
Bari, fot. Aleksej Bergmanis Dreamstime.com

Jednym z najpiękniejszych miast w regionie Apulia jest Alberobello, które słynie z okrągłych domków typu trulli ze stożkowymi dachami z kamienia. Znajdują się one na liście dziedzictwa UNESCO. Wiele z nich zostało przerobionych na oryginalne pensjonaty, które można zarezerwować na booking.

Trulli w Alberobello, Apulia, Włochy
Trulli w Alberobello, Apulia, fot. Tupungato Dreamstime.com

Lecce

Lecce leżące w południowej części regionu Apulia nazywane jest “Florencją południa” ze względu na swoją zabudowę i liczne zabytki, które są z czasów cesarstwa rzymskiego, np. amfiteatr. Barokowe kościoły, kamienice i pałace zachwycają swoją architekturą. Lecce położone jest ok. 15 km od morza, najbliższe plaże znajdują się w San Cataldo, Idrovore i San Foca.

Amfiteatr w Lecce,Włochy
Amfiteatr w Lecce, fot. Dorinmarius Dreamstime.com
Formacje skalne w Torre dell'Orso, niedaleko Lecce
Formacje skalne w Torre dell’Orso, niedaleko Lecce, fot. Zdeněk Matyáš Dreamstime.com
Grotta della Poesia, Jaskinia Poety w Roca Vecchia, niedaleko Lecce
Grotta della Poesia, Jaskinia Poety w Roca Vecchia, fot. Tupungato Dreamstime.com

Loty do Paryża


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (3 votes)
//
To Top