Connect with us

Artykuły

Wielkanoc na świecie – ciekawe tradycje

Wielkanoc na świecie – ciekawe tradycje

Dla niektórych Wielkanoc to najważniejsze święto religijne, dla innych – okazja do zorganizowania wiosennego city-breaku. Na Cyprze szuka się ukrytych jajeczek i pali stosy, na Filipinach uczestnicy biorą udział w drodze krzyżowej i symbolicznie dają się ukrzyżować.

Zwyczaje związane ze świętami Wielkiej Nocy są różne, poznaj te najciekawsze tradycje wielkanocne!

Cypr i stosy Judasza

Wielkanoc na Cyprze jest najważniejszym świętem w kościele prawosławnym. Przygotowania zaczynają się kilka dni przed Wielkim Tygodniem. Prócz sprzątania, przygotowywania tradycyjnych potraw, np. flaounes, serowego wypieku, Cypryjczycy uczestniczą w nabożeństwach. O ile brzmi to dość tradycyjnie to wielkie ogniska w pobliżu kościołów i głównych placów już mniej. O północy w sobotę w kościołach gasną światła, wiernym przekazywany jest ogień z Grobu  Pańskiego. Na zewnątrz rozpalane są wielkie stosy drewna, palet tworząc wielkie ognisko nazywane “stosami Judasza”.

Tradycjne ogniska podczas Wielkiej Nocy na Cyprze
Tradycjne ogniska podczas Wielkiej Nocy, fot. Tschopp Dreamstime

Bermudy i latawce

Wielki Piątek na Bermudach jest wesołym dniem. Wypuszczane są latawce, które mają symbolizować zmartwychwstałego Chrystusa. Nie są to jednak zwykłe latawce, każdy z nich jest oryginalny i wykonany ręcznie przez mieszkańców Bermudów. Organizowany jest też konkurs podczas którego wybierane są najlepsze latawce według różnych kategorii. Festiwal latawców można zobaczyć na plaży Horseshoe Bay Beach.

Jak wygląda przygotowanie latawca na Berdudach zobaczysz poniżej

Norwegia i kryminały

Lubi kryminały? Podczas Wielkiej Nocy w Norwegii możesz czytać je bez wyrzutów sumienia! Påskekrim to wielkanocne czytanie kryminałów. Nazwa pochodzi od Påske – Wielkanoc, krim – kryminał. Całe rodziny spędzają świąteczny czas czytając książki lub oglądając filmy o tematyce kryminalnej. Pomysł na wielkanocny city-break w Norwegii? Wybierz się śladami Jo Nesbø po Oslo.

Norweskie czytanie kryminałów,
Norweskie czytanie kryminałów, fot. Photolucky Dreamstime

Francja i dzwony

Francuska ekstrawagancja jest super. Prezenty dla dzieci na Wielkanoc nie przynosi zając, to by było zbyt “normalne”. Święta we Francji zaczynają się “Cichą sobotą” podczas której we francuskich kościołach przestają bić dzwony na wspomnienie śmierci Chrystusa. Tradycja wielkanocna mówi, że wszystkie dzwony we Francji udają się w tym czasie do Rzymu, żeby odwiedzić papieża. W drodze powrotnej zostawiają dzieciom czekoladowe jajeczka.

Korfu i rozbite naczynia

Jeśli wybierzesz się w czasie Wielkiej Nocy na Korfu uważaj pod nogi. W sobotę przez okna mieszkańcy wyrzucają gliniane naczynia, garnki, dzbany. Na ziemi znajdziesz małe ułamki naczyń. Ma to symbolizować początek czegoś nowego i koniec starego. Mieszkańcy Korfu w tej sposób pozbywają się starych niepotrzebnych naczyń i wymieniają je za nowe. W podobny sposób w Grecji świętowany jest początek wiosny.

KOrfu
Klimatyczne uliczki na Korfu, fot. Alexandra Unsplash

Prizzi na Sycylii i Taniec Diabłów

Około 80 km na południe od Palermo położona jest niewielka miejscowość Prizzi. Podczas świąt Wielkanocnych ulice miasteczka wypełniają się nie tylko turystami, ale przede wszystkim diabłami. Na głowach mają założone ogromne maski wykonane z cynku i ścigają “dusze” zmuszając ich do płacenia za różne rzeczy. Próbują również nie dopuścić do spotkania figury Matki Bożej i Chrystusa. Ballo dei Diavoli, Taniec Diabłów kończy się tradycyjnie wygnaniem demonów do miasta aniołów.

Filipiny i ukrzyżowanie

Cutud Lenten Rites to wielkie święto na Filipinach, które odbywa się w mieście San Pedro Cutud. Podczas niego ochotnicy biorą udział w drodze krzyżowej podczas której biczują się, żeby oczyścić się z grzechów. Wydarzenie kończy symbolicznym ukrzyżowaniem kilku ochotników.

Gwatemala i dywany z kwiatów

Od piątku do niedzieli odbywają się marsze kolorowych procesji. Specjalne “Alfombras”, czyli kolorowe dywany są przygotowywane na długo przed świętami. Wzory odzwierciedlają tradycję Majów, symbolikę biblijną i sceny z natury.

Wielkanoc w Gwatemali, fot. Aaron Anleu Shutterstock
Wielkanoc w Gwatemali, fot. Aaron Anleu Shutterstock

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (4 votes)
//
To Top