Connect with us
Akropol. Ateny

TOP oferty

Ateny: Akropol, Stadion Panatenajski i frappe

Ateny: Akropol, Stadion Panatenajski i frappe

Ateny, kolebka europejskiej cywilizacji jest miejscem pełnym zabytków. W licznych muzeach umieszczone są światowej sławy eksponaty, których zdjęcia i grafiki można pamiętać z podręczników do historii.

Co zobaczyć w Atenach? Jakie atrakcje czekają w stolicy Grecji?

Akropol

Absolutne TOP miejsce w Atenach. Przypomina o dawnej potędze miasta, majestatycznie góruje nad całą stolicą. Z początku na wzgórzu znajdowała się cytadela, później Akropol stał się miejscem kultu, zbudowano tu liczne świątynie. Centralną z nich jest Partenon, który został zbudowany w połowie V w. p.n.e. na cześć bogini Ateny. W ramach kompleku swiątyń można zobaczyć Erechtejon, poświęcony Posejdonowi i Atenie, świątynię Ateny Nike, Propyleje i Pinakotekę. U stóp Akropolu znajduje się też Teatr Dionizosa i Odeon Heroda Attyka.

Bilet wejścia kosztuje 20 euro (poza sezonem, od listopada do końca marca 10 euro, można kupić również bilet łączony za 30 euro, poza sezonem za 15 euro).

Akropol. Ateny
Akropol. fot. Sven Hansche Dreamstime.com

Muzeum Akropolu

Acropolis Museum jest muzeum archeologicznym. Bogate zbiory prezentowane są na czterech piętrach, znajdują się tu liczne fragmenty budowli, które znaleziono na wzgórzu akropolu ateńskiego. Można też tu zobaczyć m.in. marmurową stelę z reliefem bogini Ateny.

Bilet wstępu do Muzeum Akropolu kosztuje 5 euro (w lecie 10 euro). Na dachu muzeum znajduje się kawiarnia z której można przy filiżance kawy delektować się widokiem na Partenon.

Wnętrze Muzeum Akropolu, Ateny
Wnętrze Muzeum Akropolu, fot. Saiko3p Dreamstime.com
Z Muzeum Akropolu można podziwiać okoliczne zabytki, m.in. wzgórze Akropolu, Ateny
Z Muzeum Akropolu można podziwiać okoliczne zabytki, m.in. wzgórze Akropolu, fot. Jpbarcelos Dreamstime.com

Agora grecka

Miejsce handlu, zgromadzeń i debat. W ramach kompleksu agory znajdują się liczne budynki użytku publicznego. Spacerując po Agorze greckiej można zobaczyć pozostałości po sądzie, mennicy, stoły i świątynie. Hefajstejon to dorycka świątynia poświęcona Hefajstosowi i Atenie. Jest jednym z najbardziej zachowanych budynków starożytnej Grecji.

Hefajstejon - świątynia poświęcona Hefajstosowi i Atenie, Agora grecka, Ateny
Hefajstejon – świątynia poświęcona Hefajstosowi i Atenie, fot. Martin Molcan Dreamstime.com

Agora rzymska (forum rzymskie)

Forum rzymskie znajduje się niedaleko agory greckiej. Jest to starożytny rynek miejski, który został zbudowany około 10 roku p.n.e. Na niewielkim terenie najbardziej znaną budowlą rzymską jest Wieża Wiatrów, która pełniła funkcję wieży zegarowej i wiatromierza. Poza tym jest tu też XVII-wieczny meczet Fethiye, który został zbudowany na ruinach wczesnochrześcijańskiej bazyliki.

Agora rzymska, Ateny
Agora rzymska, fot. Milan Gonda Dreamstime.com

Świątynia Zeusa Olimpijskiego

Poświęcona Zeusowi świątynia jest obecnie ruiną. W czasach, kiedy była budowana była jedną z największych. Wspierała się łącznie na 108 kolumnach, po dziś dzień zostało ich jednak tylko kilkanaście. Niedaleko znajduje się 18-metrowy Łuk Hadriana, został zbudowany prawdopodobnie z okazji wizyty cesarza Hadriana na otwarcie świątyni Zeusa Olimpijskiego.

Łuk Hadriana, Ateny

SŁuk Hadriana, fot. Lefteris Papaulakis Dreamstime.com

Stadion Panatenejski

Stadion nazywany jest również Kalimarmaro. Został zbudowany w 329 roku p.n.e. na wielkie igrzyska Panateńskie. Ma ponad 200 metrów długości i 33 szerokości. Został zrekonstruowany na Letnie Ogrzyska Olimpijskie w 1896 roku , pierwsze nowożytne. Organizowane są tu obecnie różne wydarzenia kulturalne, można tu też pobiegać po bieżni. Bilet wejścia na stadion Panatenajski kosztuje 5 euro.

Stadion Panatenejski, Ateny
Stadion Panatenejski, fot. Georgios Tsichlis Dreamstime.com

Pchli targ Monastiraki

Monastiraki jest turystyczną dzielnicą a Atenach. Prócz zabytków przyciąga organizowanymi przez weekendy pchlimi targami. Wśród podróbek u lokalnych sprzedawców można znaleźć ciekawe przedmioty codziennego użytku, obrazy i biżuterię. Idealne miejsce na zakup oryginalnych pamiątek z podróży do Aten.

Sklep z antykami w Monastiraki, Ateny
Sklep z antykami w Monastiraki, fot. Jekaterina Voronina Dreamstime.com

Wzgórze Likavitos

Wzgórze Likavitos ma prawie 300 m n.p.m. Na jego szczycie znajduje się mały kościół Agios Georgios oraz teatr, gdzie często odbywają się koncerty. Warto wybrać się tu na obserwację wschodu lub zachodu słońca.

Wzgórze Likavitos, po lewej stronie Akropol, Ateny
Wzgórze Likavitos, po lewej stronie Akropol, fot. Alika Obrazovskaya Dreamstime.com

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach jest największym muzeum w Grecji i jednym z najważniejszych. Zgromadzone są tu pamiątki i zabytki od czasów prehistorycznych po antyk. W ramach ekspozycji znajdziesz tu m.in. Maskę Agamemnona. Bilet wejścia do Narodowego Muzeum Archeologicznego kosztuje 6 euro (w lecie 12 euro).

Budynek Narodowego Muzeum Archeologicznego, Ateny
Budynek Narodowego Muzeum Archeologicznego, fot. Saiko3p Dreamstime.com

Plac Syntagma

Przed budynkiem Parlamentu znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, który jest chroniony przez całą dobę przez Straż Prezydencką. Niezwykle efektowna jest zmiana warty, zwłaszcza w niedzielę.

Budynek parlamentu na Placu Syntagma, Ateny
Budynek parlamentu na Placu Syntagma, fot. Milan Gonda Dreamstime.com

Kuchnia grecka

Smaczna, przygotowana z wysokiej jakości lokalnych produktów. Skosztuj oliwy z kawałkiem pieczywa, sera feta i halloumi i oliwki. W małej restauracji zamów musakę, souvlaki. Wieczorem spróbuj lokalnego wina i ouzo, wódki z dodatkiem anyżku.

Greckie souvlaki, grecki przysmak
Greckie souvlaki, fot. Markara77 Dreamstime.com
Tradycyjne greckie dania sałatka z fetą, oliwki i souvlaki
Tradycyjne greckie dania sałatka z fetą, oliwki i souvlaki, fot. Marina Pronina Dreamstime.com

Przejażdżka tramwajem nad morze

W Atenach są trzy linie metra. Wybierz zieloną linię T5 i udaj się nad morze. Tramwaj przejeżdża kilkanascie metrów od linii brzegowej. Wysiądź w dowolnym miejscu, przespaceruj się po plaży, zajrzyj do lokalnej restauracji i zamów lokalną przekąskę. Niezależnie od pory roku spróbuj zimnego frappe (podawane jest z dużą ilością cukru).

Na południe od Aten, w Vouliagmeni znajduje się plaża Astir
Na południe od Aten, w Vouliagmeni znajduje się plaża Astir, fot. Sven Hansche Dreamstime.com

Wycieczka promem na Eginę

Potrzebujesz chwili wytchnienia od starożytnych zabytków w Atenach? Wybierz się na pobliską wyspę Eginą. Egina, nazywana również pistacjową wyspą. Panuje tu spokojna atmosfera, wybierz się na spacer po portowym mieście Egina lub wypożycz skuter i udaj się na wycieczkę po całej wyspie. Na Eginę dopłyniesz z portu Pireus.

Kościół przy porcie na wyspie Egina, niedaleko Aten
Kościół przy porcie na wyspie Egina, fot. Rolf52 Dreamstime.com

Zobacz również

Wąwóz Vikos, Grecja
Wąwóz Vikos, fot. Jason Blackeye Unsplash
Itaka, wyspa grecka
Itaka, fot. stevanaksentijevic Pixabay

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (6 votes)
//
To Top