Connect with us
Parlament w Budapeszcie nocą,

Artykuły

Budapeszt – co zobaczyć, loty do Budapesztu od 81 zł

Budapeszt – co zobaczyć, loty do Budapesztu od 81 zł

Stolica Węgier, Budapeszt, to jedna z najlepszych stolic w Europie. Jeden spacer na brzegu Dunaju utwierdzi Cię w tym, że jest to jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Dzięki tanim lotom do Budapesztu z Poznania i Warszawy masz szansę poznać jej atrakcje. Przedstawiamy 10 najlepszych miejsc w Budapeszcie, które warto zobaczyć.

Parlament

Nie sposób go nie zauważyć. Jest symbolem miasta, który znajdziesz na pocztówkach, magnesach na lodówkę, koszulkach… Położony nad Dunajem gmach jest jednym z największych na świecie. W środku znajduje się prawie 700 pomieszczeń, 13 wind, wnętrze ozdobione jest licznymi witrażami i freskami. Parlament dostępny jest również dla zwiedzających, warto wybrać się tu z samego rana, żeby uniknąć dużej ilości turystów.

Budynek parlamentu w Budapeszcie,
Budynek parlamentu w Budapeszcie, fot. Jason Blackeye Unsplash

Pomiędzy mostem Łańcuchowym a budynkiem parlamentu nad brzegiem rzeki znajduje się nietypowy i intrygujący pomnik upamiętniający ofiary Holokaustu. Buty na brzegu Dunaju odsłonięte zostały w 2005 roku.

Buty na brzegu Dunaju w Budapeszcie
Buty na brzegu Dunaju w Budapeszcie, fot. Mika Unsplash

Wzgórze Zamkowe

Wpisane na listę dziedzictwa UNESCO wzgórze jest jedną z głównych atrakcji Budapesztu. Auta mają tu wstęp zakazany, żeby na nie wejść do wyboru masz schody albo kolejkę. W ramach kompleksu znajdują się liczne muzea. Nie brakuje też kawiarni i restauracji. Ze wzgórza rozpościera się imponujący widok na Dunaj i Peszt.

Wzgórze Zamkowe w Budapeszcie,
Wzgórze Zamkowe w Budapeszcie, fot. Henrique Ferreira Unsplash

Termy Gellerta (Gellért Gyógyfürdő és Uszoda)

Budapeszt słynie z łaźni i term. Termy Gellerta są znane na całym świecie. Niedawno obchodzono 100 lat istnienia. Do dyspozycji jest 12 basenów, 2 z nich są na wolnym powietrzu (ale dostępne są tylko latem).

Termy Gellerta, łąxnie w Budapeszcie
Termy Gellerta, fot. Joachim Lesne Unsplash

Najlepszy widok na Budapeszt

Wybierz się na górę Gellerta, które ma wysokość 235 metrów. Swoją nazwę zawdzięcza biskupowi, który według legendy miał być tu zamordowany przez pogan. Na wzniesieniu znajduje się również Cytadela, Pomnik Wolności. Stąd też zobaczysz najlepszą panoramę Budapesztu.

Góra Gellerta, Budapeszt
Góra Gellerta, fot. charlemagne Pixabay

Termy Rudas (Rudas gyógyfürdő)

Tureckie termy należą do jednych z najpiękniejszych na Węgrzech. Znajdują się na lewym brzegu Dunaju. W termach Rudas znajduje się 5 basenów. W pobliżu Rudas znajduje się kilkanascie źródeł termicznych, wśród nich jest też radioaktywna woda, kąpiel w niej zalecana jest osobom z chorobami m.in. stawów.

Termy Rudas, łaźnie w budapeszcie
Termy Rudas, fot. Pelle Zoltan Shutterstock

Dziesięć mostów

Tyle łączy oba brzegi miasta. Jeszcze w roku 1873 roku były to dwa osobne miasta – Buda i Peszt. Jednym z najpiękniejszych i najczęściej fotografowanych jest Most Łańcuchowy. Swój urok ma również Most Wolności.

Budapeszt
Most Łańcuchowy, fot. Lucas Davies Unsplash

Andrássy út czyli Aleja Andrassyego

La Rambla w Barcelonie, Monciak w Sopocie a Andrássy út w Budapeszcie. Mający około 2 kilometrowy bulwar to miejsce obowiązkowe podczas wizyty miasta. Znajdują się tu luksusowe sklepy, nie brakuje klimatycznych kawiarni.

Wielka Synagoga

Największa w Europie i trzecia największa na świecie – Wielka Synagoga w Budapeszcie była zniszczona przez II wojną światową. Dzięki milionowym dotacją została odnowiona.

Wielka Synagoda w Budapeszcie,
Wielka Synagoda w Budapeszcie, fot. holdosi Pixabay

Bazylika św. Stefana

Największy kościół w stolicy Węgier może pomieścić kilka tysięcy wiernych. Ma taką samą wysokość do parlament. Bazylika jest poświęcona pierwszemu węgierskiemu królowi Stefanowi I. Wewnątrz znajdują się liczne relikwie.

Bazylika św. Stefana w Budapeszcie,
Bazylika św. Stefana w Budapeszcie, fot. Free-Photos Pixabay

Dzielnica żydowska w Budapeszcie i najlepsze jedzenie w mieście

ZOSKA, Fekete, Szimpla Háztáji, Vapiano, Karaván, Kandalló Kézműves Pub – to tylko nieliczne przykłady najlepszych miejsc, gdzie warto zatrzymać się na śniadanie, przekąskę lub obiad. Głodny w Budapeszcie? Dzielnica żydowska nakarmi Twoje ciało i duszę!

W dzielnicy żydowskiej zamów m.in. szakszukę, Budapeszt
W dzielnicy żydowskiej zamów m.in. szakszukę, fot. Randy Tarampi Unsplash

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (1 vote)
//
To Top