Connect with us
Porto Katsiki, Lefkada, Grecja

Artykuły

8 pomysłów na Grecję

8 pomysłów na Grecję

Grecja oferuje zdecydowanie więcej niż oddychające historią Ateny, przepiękne plaże i najpiękniejsze greckie wyspy. CNN wybrał też grecki region Zagori jako jedną z najpiękniejszych w Europie.

Wybraliśmy 8 miejsc w Grecji, które są może mniej popularne, ale nie brakuje im charyzmy.

Sunion

Poeta Lord Byron był zakochany w Grecji, podobnie jak miliony osób na całym świecie. Wzniesiona w połowie V wieku p.n.e. świątynia Posejdona została postawiona na krawędzi skały, na jej murach można znaleźć również wyryte w skale nazwisko Byrona.

Świątynia Posejdona w Sunion, Grecja
Świątynia Posejdona w Sunion, fot. Mike Economou Pixabay

Miasto Sunion położone jest u wybrzeży Morza Egejskiego, około godziny drogi na południe od Aten. Co ciekawego zobaczyć w okolicach Sunion? Wybierz się do Agios Konstantinos, gdzie wydobywano srebro do produkcji ateńskiej drachmy.

Z niedaleko położonego Lawrio możesz wybrać się na wycieczkę statkiem wokół wyspy Makronisos albo dalej na Kiea (nazywaną również Kea lub Keos), gdzie można znaleźć ustronne zatoki i plaże oraz klimatyczne niewielkie wioski z lokalnymi tawernami serwującymi regionalną kuchnię.

Kiea Grecja
Kiea, fot. Malhar Garud Unsplash

Hydra

Przepiękna, ale w drugiej strony zachwycająca swoją prostotą. Leżąca w archipelagu Wysp Sarońskich Hydra (Idra) położona jest na południe od Peloponezu. Prócz własnych nóg głównym środkiem transportu są tu sympatyczne osły, które transportują nie tylko towary, ale ludzi. Ruch samochodowy jest tu zakazany, podobnie jak jazda na rowerze, latem można skorzystać z transportu wodnego (np. autobusem wodnym kaiki), żeby poznać wyspę od strony brzegu.

Hydra, Grecja
Hydra, fot. yasioo Pixabay

Hydra jest wyspą, którą polubili artyści, swego czasu była modnym kurortem turystycznym, który był odwiedzany przez gwiazdy kina czy muzyki. Większość swoich utworów stworzył tu Leonard Cohen.

Hydra, Grecja
Hydra, fot. Dominik Gawlik Unsplash

Zagori

Region Zagori (Zagorohoria) znajduje się w północno-zachodniej Grecji, niedaleko granicy z Albanią. Jak sama nazwa wskazuje dominantą są tutaj góry. Znajduje się tu 46 tradycyjnych kamiennych i łupkowych wiosek, które ukryte są w cieniu gór Pindos. Miłośnicy pieszych górskich wędrówek będą zachwyceni licznymi trasami, kamiennymi mostami, rzekami, wzniesieniami i przyrodą.

Kamienny most w regionie Zagori, Grecja
Kamienny most w regionie Zagori, fot. Christian Burri Unsplash

Wejdź na wzgórze Gamila (2497 m n.p.m.), odwiedź klasztor Agia Paraskevi, który znajdziesz niedaleko wioski Monodendri w pobliżu wąwozu Vikos Gorge, którego głębokość sięga 12 km.

Wąwóz Vikos, Grecja
Wąwóz Vikos, fot. Jason Blackeye Unsplash

Nisyros

W Grecji wysp jest pod dostatkiem. Pomiędzy Kos i Tilos na Morzu Egejskim znajduje się niewielka wulkaniczna wyspa Nisyros. Krater wulkanu jest jedną z największych atrakcji i najbardziej unikalnych miejsc na wyspie. Spokojnie można zagrać tu mecz piłki nożnej :).

Nisyros, Grecja
Nisyros, fot. Nicolas Lysandrou Unsplash

Położona na wysokości ok. 1300 m n.p.m. Nikia to idealny punkt widokowy na morze i krater wulkanu.Podobnie jak na Santorini plaże na Nisyros są ciemne i skaliste. Jedną z najbardziej popularnych jest Pachia Ammos (w tłumaczeniu oznacza to gęsty piasek), którą znajdziesz we wschodniej części wyspy. Spragniony? Zamów napój soumada, czyli orszadę sporządzoną z migdałów, cukru i wody różanej.

Krater wulkanu na Nisyros, Grecja
Krater wulkanu na Nisyros, fot. Evgeny Kulakov Pixabay

Nafplio

Spędzasz urlop na Peloponezie? Wybierz się do Nafplio (Nauplion), z twierdzy Palamidi podziwiaj panoramę miasta, w ramach którego znajdują się również Muzeum Historyczne. Wzgórze Akronafplia, na którym się znajduje porośnięte jest opuncjami.

Wybierz się łódką na pobliską wysepkę Bourtzi, gdzie znajduje się zamek i fort działowy zbudowany przez Wenecjan w XV wieku. Służył jako forteca, luksusowy hotel, obecnie jest udostępniony jest dla zwiedzających.

Nafplio, w tle wyspeka Bourtzi, Grecja
Nafplio, w tle wyspeka Bourtzi, fot. christian hardi Pixabay

Pylos

Kolejną destynacją, którą polecają sami Grecy jest portowe miasto Pylos położone na zachodnim wybrzeżu Peloponezu. Podczas prowadzonych w okolicach wykopalisk archeologicznych odkryto tu np. pozostałości kultury mykeńskiej, w tym Pałacu Nestora, władcy Pylos z poematów Homera.

Pylos Grecja
Pylos, fot. Ioannis Ioannidis Pixabay

Niedaleko Pylos znajduje się podłużna wyspa Sfakteria, która znana jest z wydarzeń z V wieku p.n.e., gdzie była toczona jedna z bitem peloponeskich.

Lefkada

Lefkada (Leukada) jest jedną z dziewięciu wysp wchodzących w skład Wysp Jońskich. Jednym z miejsc, które polecamy odwiedzić jest wioska Agios Nikitas, gdzie pomiędzy licznymi tawernami i hotelami wytyczony jest chodnik prowadzący do niewielkiej malowniczej plaży.

Wybierz się w głąb wyspy i zobacz wodospad Nidri, w którym możesz się ochłodzić.

Vasiliki jest często wybierane przez miłośników łodzi windsurfingowych, Grecja
Vasiliki jest często wybierane przez miłośników łodzi windsurfingowych, fot. Andrew Park Pixabay

Na Lefkadzie znajduje się jedna z najpiękniejszych greckich plaży – Porto Katsiki. Najlepszy czas, żeby udać się na tę plaż to według przewodników jesień a konkretnie wrzesień. Koniec lata to idealny czas na to, żeby w spokoju nacieszyć się pięknem tej plaży. Podobnie jak w przypadku Navagio na Zakintosie niedaleko znajduje się punkt widokowy z którego można podziwiać Porto Katsiki i okolicę. Na najbardziej północnym cyplu Lefkady znajdziesz malowniczą latarnię morską.

Porto Katsiki, Lefkada, Grecja
Porto Katsiki, Lefkada, fot. Joris Beugels Unsplash

Prespa

Wybierz się na pogranicze grecko-albańsko-madecońskie. U zbiegu tych trzech państw znajdziesz region Prespa z przepięknymi górskimi wzniesieniami i jeziorami. Duża część terenów objęta jest ochroną parku narodowego, dzięki czemu można tu zobaczyć fascynującą faunę i florę, np. niedźwiedzie czy pelikany.

Znajdziesz tu dwa jeziora Prespa (Limni Mikri Prespa i Megáli Préspa). Wybierz się na to mniejsze z nich, Limni Mikri Prespa i odwiedź wyspę Agios Achilleos. Na wyspie znajduje się m.in. bazylika św. Achilliusa z Larissy.

Loty do Grecji


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (9 votes)
//
To Top