Connect with us
Plaża Kvalvika, Lofoty,

Artykuły

Najpiękniejsze miejsca w Europie – zobacz ranking CNN

Najpiękniejsze miejsca w Europie – zobacz ranking CNN

Najlepsze miasta, miejsca, kawiarnie, jeziora – zestawienia ciekawych miejsc nie brakuje. CNN postanowił trochę zejść z utartego szlaku i wybrać miejsca bardziej nietypowe. Nie brakuje im jednak charyzmy i swego rodzaju tajemniczości. W zestawieniu telewizji CNN znalazło się jedno polskie miasto. Chcesz zobaczyć które? Czytaj dalej!

Zobacz ranking najpiękniejszych miejsc przygotowany przez CNN. Wybraliśmy z niego kilka propozycji, które mogą Cię zainspirować do podróży.

Lofoty, Norwegia

Wulkaniczne skalne masywy, których podnóża znajdują się głęboko pod wodą, silne sztormy zimą, latem dzień polarny – archipelag Lofoty w Skandynawii zachwyca swoim surowym pięknem i malowniczymi krajobrazami. Miejsce trafiło na zestawienie CNN ze względu na fakt, że pierwszeństwo ma tu przyroda. 

Reine Lofoty,
Reine Lofoty, fot. Jorn Eriksen Unsplash
Plaża Kvalvika, Lofoty,
Plaża Kvalvika, Lofoty, fot. Kym Ellis Unsplash

Unst, Szetlandy, Szkocja

Szkocki archipelag na Oceanie Atlantyckim przypomina wyspy na końcu świata. Ze względu na silne wiatry nie znajdziesz tu prawie żadnych drzew. Zahartowane ciała mieszkańców opierają się bez większych problemów zmiennym warunkom atmosferycznym. Szetlandy tworzy ponad 100 wysp z których tylko 15 jest zamieszkanych. Jedną z największych jest Unst.

Na Szetlandach można spotkać maskonury,
Na Szetlandach można spotkać maskonury, fot. Joe deSousa Unsplash
 kuce szetplandzkie,
Oraz kuce szetlandzkie, fot. Mike Erskine Unsplash

Zagori, Grecja

Grecja to nie tylko wyspy, plaże, wakacyjna atmosfera, ko oraz mity. CNN wybierając region Zagori (zobacz również: 8 pomysłów na Grecję) zwraca uwagę na to, że znajduje się tu jedno z najbardziej spektakularnych pasm górskich w Europie. Znajduje się tu 46 tradycyjnych kamiennych i łupkowych wiosek, które ukryte są w cieniu gór Pindos. Miłośnicy pieszych górskich wędrówek będą zachwyceni licznymi trasami, kamiennymi mostami, rzekami, wzniesieniami i przyrodą. Imponujacy jest zwłaszcza wąwóz Vikos.

Wąwóz Vikos, Grecja
Wąwóz Vikos, fot. Jason Blackeye Unsplash

Góry Apuseni (Zachodniorumuńskie), Rumunia

Apuseni to część Karpat i zarazem najlepiej strzeżona tajemnica w Europie Wschodniej – tak o Górach Zachodniorumuńskich mówi CNN. Dzięki swojej izolacji panuje tu niepowtarzalna atmosfera. Wybierając się na szlak można odnieść wrażenie, że jest się tu samym. Najwyższym szczytem w tym paśmie górskim jest Curcubăta Mare (1849 m n.p.m.).

Rumuńskie Góry Apuseni
Rumuńskie Góry Apuseni, fot. Bogdan Lapadus Unsplash

Dolina Loary, Francja

Setki zamków i pałaców, malownicze krajobrazy – francuska dolina nad rzeką Loara to miejsce, które zachwyci miłośników historii, sztuki oraz niezapomnianych wrażeń. Środkowa część doliny rzeki – pomiędzy ujściami Maine i Sully-sur-Loire znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO. Na tych terenach położone są m.in. miasta Blois, Chinon, Orlean, Saumur i Tours. Najbardziej znanym zamkiem nad Loarą jest Château de Chambord, który został zbudowany w połowie XVI wieku. Zamek w Chambord jest jednym z największych dzieł architektury okresu renesansu. Przeczytaj reportaż: Zamki nad Loarą zimą.

Château de Saumur nad Loarą Francja
Château de Saumur nad Loarą, fot. Neirfy Dreamstime
Na zamku w Amboise znajduje się grób Leonarda da Vinci, zamki nad Loarą Francja
Na zamku w Amboise znajduje się grób Leonarda da Vinci, fot. Stevanzz Dreamstime

Park Narodowy Lasu Bawarskiego, Niemcy

Pierwszy park narodowy w Niemczech nagradza wytrwałych i ciekawych – dzięki 300 km ścieżek pieszych i 200 km tras rowerowych mogą odkryć tajemnicze zakątki Lasu Bawarskiego. Położony jest na granicy z Czechami. Jednym z ciekawych miejsc jest specjalna platforma widokowa – drewniany chodnik w koronach drzew.

Chodnik w koronach drzew Baumwipfelpfad Las Bawarski,
Chodnik w koronach drzew Baumwipfelpfad Las Bawarski, fot. Uta Scholl Unsplash

Jezioro Bohinjsko, Słowenia

Słowenia w 2019 roku była wybrana przez Lonely Planet jako jedna z najlepszych krain pod kątem ceny względem oferowanych atrakcji. O ile jezioro Bled jest znane i uwielbiane przez turystów, Bohinjsko jest oazą spokoju. Położone jest w ramach Parku Narodowego Triglav i jest dobrą opcją na wycieczki piesze po okolicznych wzniesieniach.

Jezioro Bohinjsko, Słowenia
Jezioro Bohinjsko, fot. Volha Stasevich Dreamstime
Jezioro Bohinjsko, Słowenia
Jezioro Bohinjsko, fot. Marcin Szmigiel Unsplash

Białowieski Park Narodowy, Polska

O tej destynacji prawdopodobnie mało się mówi za granicą, ale jest się czym chwalić. CNN postanowił umieścić w rankingu najpiękniejszych miejsc w Europie jedno z ciekawszych miejsc w Polsce – Białowieski Park Narodowy. W podsumowaniu czytamy “Park jest jednym z najważniejszych w Europie. Chroni ostatnią prawdziwą puszczę na kontynencie”. Na granicy z Białorusią żyje około tysiąc żubrów.

Symbolem Białowieskiego Parku Narodowego są żubry,
Symbolem Białowieskiego Parku Narodowego są żubry, fot. Quinten de Graaf Unsplash

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (2 votes)
//
To Top