Connect with us
Plaża Kvalvika, Lofoty,

Artykuły

Malownicza Skandynawia: Norwegia

Malownicza Skandynawia: Norwegia

Kraje Skandynawskie fascynują swoją przyrodą, krajobrazami i jakością życia. Można tu zobaczyć zorzę polarną, wynająć pokój w lodowym hotelu i oniemieć patrząc na cuda natury. O malowniczej Szwecji i Danii pisaliśmy już wcześniej, teraz czas na Norwegię.

Ålesund

Ålesund (Aalesund) znajdujący się na zachodnim wybrzeżu to miasto portowe, położone jest na półwyspie i kilku wyspach. Obowiązkowo udaj się na wzgórze Aksla, skąd rozpościera się malowniczy widok na okolice. Pobliskie wysepki połączone są mostami lub można na nie dotrzeć promem.

Aalesund, Norwegia
Aalesund, fot. Torbjorn Sandbakk Unsplash

Bergen

Znajdujące się na liście dziedzictwa UNESCO Bergen nazywane jest bramą do fiordów. Zachwyca swoimi drewnianymi domkami z XVIII wieku i Bryggen, słynnym zespołem drewnianych zabudowań w pobliżu portu. Malowniczy widok na miasto zobaczysz udają się na szlak pieszy na pobliski szczyt Fløyen. Jest to jeden z siedmiu szczytów górskich, które otaczają Bergen. Znajduje się na wysokości 399 m n.p.m. Innym punktem widokowym na miasto jest Ulriken (643 m n.p.m.).

Bryggen, Bergen
Bryggen, Bergen, fot. Michael Fousert Unsplash
Løvstakken, Bergen,
Løvstakken, Bergen, fot. Sharon Christina Rørvik Unsplash

Bodø

Dzięki nowemu bezpośredniemu połączeniu z Gdańska do Bodø można łatwo dotrzeć do środkowej Norwegii. Okolice Saltfjorden warto zwiedzić pieszo lub wypożyczając samochód. To też doskonała okazja do zorganizowania wycieczki na Lofoty. Z Bodø można popłynąć promem do Moskenes i dalej zwiedzić m.in. malowniczą miejscowość Reine.

Reine, Lofoty,
Reine, Lofoty, fot. Jessica Pamp Unsplash

Oslo

Stolicę Norwegii, Oslo można ugryźć na różne sposoby. Fani kryminałów mogą wybrać się śladami Harry’ego Hola, malarstwa – po stopach Edvarda Muncha, który był związany z miastem (odwiedzając np. Ekeberg, którego krajobraz wykorzystał malując “Krzyk”) lub architektury. Okolice Oslofjorden to idealne miejsce na wycieczki do lasu, przejażdżki na rowerze i rejsy po zatoce.

Opera House, Oslo,
Opera House, Oslo, fot. Vidar Nordli-Mathisen Unsplash

Stavanger

Okolice centrum to malownicze drewniane domki (Stavanger Gamle). Region Stavanger znany jest jednak przede wszystkim z niesamowitych fiordów i skalistych klifów. Około 35 km od Stavanger znajduje się Preikestolen, 604-metrowy klif. Płaski wierzchołek jest celem turystów spragnionych zapierających dech w piersiach widoków. Niesamowite wrażenia czekają tych, którzy wybiorą się na Kjerag, gdzie znajduje się zaklinowany pomiędzy dwiema skałami wielki głaz.

Preikestolen,
Preikestolen, fot. Alexey Topolyanskiy Unsplash

Tromsø

Tromsø znajduje się w północnej Norwegii, 350 km za kołem polarnym. Największą atrakcją jest Fjellheisen na którą można wejść pieszo lub wjechać kolejką. Z góry rozpościera się przepiękny widok na miasto i okolice. W Tromsø jest też browar Mack oraz najstarsze kino, które zostało otwarte w 1915 roku. Region jest idealny na obserwację zorzy polarnej i wycieczki psim zaprzęgiem.

Wybierz się do norweskiego Tromso obserwować zorze polarne,
Wybierz się do norweskiego Tromso obserwować zorze polarne, fot. Bjørn Are With Andreassen Unsplash

Trondheim

Od końca XX wieku do początków XIII wieku Trondheim było stolicą wikińskiej Norwegii. Ze względu na położenie i klimat miasta to jeden z ważniejszych ośrodków sportowych. Odbywa się tu Puchar Świata w skokach narciarskich. Okolice Trondheim nadają się idealnie na piesze wędrówki. Niedaleko miasta znajduje się park Bymarka wraz z najwyższym szczytem Storheia (565 m n.p.m.).

Trondheim
Trondheim, fot. darolti dan Unsplash

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (7 votes)
//
To Top