Connect with us
Bałwan

Artykuły

Oslo, czyli śladem Harry’ego Hola

Oslo, czyli śladem Harry’ego Hola

Autor powieści kryminalnych Jo Nesbø wybrał Oslo jako tło tajemniczych i zagmatwanych historii. Harry Hole, policjant dzięki swoim niekonwencjonalnym metodom pracy lawiruje między dobrem i złem, żeby osiągnąć cel i złapać kryminalistów. Ze względu na dużą popularność serii książek o Harrym Hole w Oslo powstał szlak turystyczny, który można przejść również z przewodnikiem.

Wybierz się śladem Harry’ego Hole’a i poznaj niektóre zakamarki Oslo!

Pałac Królewski w Oslo

Pałac Królewski jest oficjalną siedzibą norweskich monarchów, został zbudowana w połowie XIX wieku. Pałac wraz ulicą Karl Johans Gate, która prowadzi do niego są tłem dla wydarzeń z “Czerwonego gardła”.

Pałac Królewski w Oslo, Norwegia
Pałac Królewski w Oslo, fot. Jean Carlo Emer Unsplash

Radisson Blu Scandinavia Hotel Oslo

Szklany hotel pojawił się w “Czerwonym gardle”. Ukrywał się tu jeden z bohaterów książki, która przedstawia wątek nazistów oraz neofaszystów współczesnej Norwegii. Z 21 piętra, gdzie znajduje się Summit Bar możesz zobaczyć okolicę miasta, którą zamieszkiwał Harry Hole (mieszkanie przy Sofies Gate).

Radisson Blu Scandinavia Hotel Oslo, fot. booking.com
Radisson Blu Scandinavia Hotel Oslo, fot. booking.com

Restauracja Schrøder

Restauracja jest miejscówką Harry’ego. Znajduje się na Waldemar Thranes Gate. Staroświecka restauracja serwuje norweską kuchnię. Można też zjeść tu sznycel wiedeński i napić się piwa i przez chwilę poczuć się jak w powieści Jo Nesbø.

Cmentarz Vår Frelsers Gravlund

Cmentarz Chrystusa Zbawiciela został założony na początku XIX wieku. Pochowanych jest tu wiele osób związanych z kulturą, nauką i polityką, m.in. malarz Edward Munch (namalował “Krzyk”). Cmentarz otwiera “Pentagram”.

Holmenkollen

Ekskluzywna dzielnica Oslo, do której przeprowadził się Harry Hole, żeby zamieszkać z Rachel Fauke i jej synem. Rozpościera się stąd piękny widok na Oslo, znajduje się tu również skocznia narciarska. Holmenkollen pojawił się m.in. w “Pierwszym śniegu”, gdzie Harry Hole ściga seryjnego mordercę zostawiającego na miejscach zbrodni bałwany.

Holmenkollen, Oslo Norwegia
Holmenkollen, fot. alperkures Pixabay

Jak dolecieć do Oslo

Oslo obsługują 3 lotniska: Oslo Torp (TRF), Oslo Gardermoen (OSL) oraz Oslo Rygge (RYG).

Do Oslo można dolecieć liniami niskobudżetowymi: Raynairem z Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy (lotniska Modlin) i Wrocławia) lub Wizzairem z Gdańska, Krakowa, Katowic, Lublina, Poznania, Szczecina, Warszawy (lotnisko Chopina) i Wrocławia lub Norwegian z Warszawy, Krakowa i Gdańska. Bezpośrednio do Oslo lata również polski LOT z Warszawy. Loty do Oslo zarezerwujesz na flipo.pl.

Jak dojechać z lotniska do centrum Oslo

Z lotniska Oslo Sandefjord Torp (znajdującego się ok. 120 km od Oslo) można dojechać shuttle bus i pociągiem lub autobusem Torp Ekspressen.

Z lotniska Oslo Gardermoen (znajdującego się ok. 50 km od Oslo) do centrum można dojechać pociągiem, autobusem Flybussen lub OSL-ekspressen.

Jak poruszać się po Oslo

Komunikacja miejska w Oslo jest dobrze rozbudowana, jeżdżą tu autobusy, tramwaje i metro. Bilet dobowy kosztuje 105 koron.

Warto wybrać Oslo Pass, kartę, która umożliwia poruszanie się komunikacją miejską oraz wejścia do muzeów (ceny od 395 koron).


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (5 votes)
//
To Top