Connect with us
Preikestolen,klif Norwegia

TOP oferty

Okolice Stavanger, bilety lotnicze od 118 zł

Okolice Stavanger, bilety lotnicze od 118 zł

Region Stavanger w Norwegii znany jest jednak przede wszystkim z niesamowitych fiordów i skalistych klifów. Przedstawiamy najlepsze miejsca, które warto zobaczyć niedaleko Stavanger.

Advertisement

Loty do Stavanger

  • Dlaczego opłaca się zarezerwować bilet na Flipo.pl? Rezerwując bilet przez Flipo.pl na każdym kroku jesteś informowany o wybranym locie, warunkach, zasadach płatności. W przypadku niejasności możesz skontaktować się z nami telefonicznie, napisać mailaczy dać znać na WhatsApp. Z działem pomocy klienta możesz rozmawiać po polsku i angielsku.

Gamle Stavanger – najstarsza część miasta

Historyczna część Stavanger zachwyca odrestaurowanymi drewnianymi domkami, które zostały zbudowane na przełomie XVIII i XIX wieku. Po II wojnie miały zostać zrównane z ziemią, na szczęście dzięki sprzeciwu głównego architekta zostały zachowane. Z biegiem lat rozpadające się budynki zaczęły być modne i popularne. Odnowione niskie domki są obecnie jedną z głównych atrakcji w Stavangerze.

Drewniane domy w Gamle Stavanger, Norwegia
Drewniane domy w Gamle Stavanger, fot. Saiko3p Dreamstime.com

Plaże w okolicach Stavanger

Popularnym miejscem wśród mieszkańców Stavanger jest plaża Godalen, oddalonej kilka minut jazdy rowerem z centrum miasta. Norwegia i surfing? Tak! Okolice Stavanger to dobre miejsce dla miłośników fal. Warto wybrać się na północny zachód od miasta na plażę Sandestranda. Na południe od Stavanger znajduje się Hellestø, która zadowoli nie tylko surferów, ale również nurków oraz miłośników spacerów nad brzegiem morza.

Plaża w Hellestø, niedaleko Stavanger Norwegia
Plaża w Hellestø, fot. Inger Eriksen Dreamstime.com

W pobliżu lotniska znajduje się idealne miejsce do obserwacji nie tylko lądujących samolotów, ale też klimatycznych zachodów słońca – Solastranden.

Plaża Solastranden niedaleko Stavanger Norwegia
Plaża Solastranden fot. nger Eriksen Dreamstime.com

Preikestolen

Norwegia słynie z fiordów i zapierających dech w piersiach widoków. Jednym z symboli jest klif Preikestolen, który ma 604 m wysokości. Roztaczający się z niego widok na fiord Lysefjord jest jednym z najpiękniejszych w całym kraju. Na Preikestolen prowadzi górski szlak, trud wspinaczki wynagradza przepiękny widok.

Preikestolen, klif Norwegia
Preikestolen, fot. Saiko3p Dreamstime.com

Kjerag

Wyprawa na Kjerag jest jedną z atrakcji w okolicach Stavanger, którą wybierają miłośnicy wspinaczek i BASE jumpingu (skoków spadochronowych). Jeśli nie masz lęku wysokości i strachu – wejdź na Kjeragbolten, zaklinowany między dwiema skałami głaz. Po drugiej stronie fiordu można zobaczyć Preikestolen.

Kjeragbolten, Norwegia
Kjeragbolten, fot. Viktor Hladchenko Dreamstime.com

Sverd i fjell

Monument upamiętnia bitwę z IX wieku. Najwyższy z mieczy ma ponad 9 metrów wysokości i symbolizuje króla, który zwyciężył, dwa mniejsze zaś reprezentują przegranych władców. Rzeźba znajduje się kilka kilometrów od Stavanger i została osłonięta na początku lat 80-tych XX wieku.

Sverd i fjell, Miecze w skale, Norwegia
Sverd i fjell, Miecze w skale, fot. Kjersti Joergensen Dreamstime.com
Zdjęcie: Shutterstock, Dreamstime, Unsplash.com
Click to comment
//
To Top