Connect with us
Château de Chambord nad Loarą, Dolina Loary Francja

Artykuły

Najpiękniejsze miejsca UNESCO we Francji

Najpiękniejsze miejsca UNESCO we Francji

Zamki, kościoły i zabytki, do tego różnorodna linia brzegowa, liczne górskie szczyty i tradycyjne dania, które są popularne w całej Europie – Francja to kraj, który zachwyci każdego. Na liście UNESCO znajduje się prawie 50 miejsc, które są unikalne, ale zarazem ich znaczenie jest uniwersalne dla całej ludzkości. 

Zaplanuj urlop we Francji i zobacz te najpiękniejsze miejsca z listy UNESCO. Przedstawiamy 10 propozycji.

Mont Saint-Michel

Leżące w północno-zachodniej Francji, w Normandii Mont-Saint-Michel słynie z sanktuarium Michała Archanioła. Skalista wyspa połączona jest groblą z częścią kontynentalną. W czasie odpływu otaczające tereny przypominają ruchome piaski. Wokół opactwa zostały zbudowane domy, w których obecnie znajdują się sklepy, restauracje i hotele.

Inspiracja podróżnicza: 15 najpiękniejszych miejsc w Europie z listy dziedzictwa UNESCO.

Mont Saint-Michel, Normandia Francja
Mont Saint-Michel, fot. Daliu80 Dreamstime.com

Dolina Loary

Setki zamków i pałaców, malownicze krajobrazy – francuska dolina nad rzeką Loara to miejsce, które zachwyci miłośników historii, sztuki oraz niezapomnianych wrażeń. Środkowa część doliny rzeki – pomiędzy ujściami Maine i Sully-sur-Loire znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO. Na tych terenach położone są m.in. miasta Blois, Chinon, Orlean, Saumur i Tours. Najbardziej znanym zamkiem nad Loarą jest Château de Chambord, który został zbudowany w połowie XVI wieku. Zamek w Chambord jest jednym z największych dzieł architektury okresu renesansu.

Inspiracja podróżnicza: Zamki nad Loarą zimą.

Château de Chambord nad Loarą, Dolina Loary Francja
Château de Chambord nad Loarą, fot. Valentin Armianu Dreamstime.com
Na zamku w Amboise znajduje się grób Leonarda da Vinci, zamki nad Loarą Francja
Na zamku w Amboise znajduje się grób Leonarda da Vinci, fot. Stevanzz Dreamstime.com
Château de Saumur nad Loarą Francja
Château de Saumur nad Loarą, fot. Neirfy Dreamstime.com

Szczyt Perdido, Pireneje

Mont Perdu po francusku, Monte Perdido po hiszpańsku – trzeci co do wielkości szczyt w Pirenejach położony na granicy francusko-hiszpańskiej. Perdido ma wysokość 3355 m n.p.m.  Obszar światowego dziedzictwa UNESCO obejmuje kilkadziesiąt hektarów, w tym obszar parku Parque nacional de Ordesa y Monte Perdido po hiszpańskiej stronie i Parc national des Pyrénées po stronie francuskiej. Znajdują się tu dwa największe i najgłębsze kaniony w Europie (strona hiszpańska) oraz różne prezentacje form geologicznych (strona francuska). Miejsce przypomina o sposobie życia, który koncentrował się wokół pastwisk, zwierząt i przyrody.

Inspiracja podróżnicza: Lourdes: Sanktuarium i przepiękne Pireneje.

Dolina Ordesa i szczyt Perdido, granica hiszpańsko-francuska
Dolina Ordesa i szczyt Perdido, fot. Lukasz Janyst Dreamstime.com

Fortyfikacje Carcassonne

Zespół architektoniczno-urbanistyczny w Carcassonne leżący na prawym brzegu Aude otaczają mury pochodzące z okresu gallo-romańskiego. Imponującej wielkości gród ma 53 wieże i podwójny pierścień wałów obronnych. W ramach średniowiecznej warowni można zobaczyć m.in. bazylikę Saint-Nazaire, studnie. Organizowane są tu różne wydarzenia kulturalne i sportowe.

Fortyfikacje Carcassonne, FRancja
Fortyfikacje Carcassonne, fot. David Evison Dreamstime.com

Rezydencja królewska w Fontainebleau

Fontainebleau jest to dawny pałac królewski, którego historia sięga XII wieku. Po licznych przebudowach uzyskał renesansowo-manierystyczny styl. Niesamowite wrażenie sprawiają Sala Balowa i Galeria Franciszka I. Pałac otoczony jest ogrodem, niedaleko zaś znajduje się Las Fontainebleau, nazywany również Puszczą Bière. Tereny puszczy są rezerwatem biosfery UNESCO.

Pałacu Fontainebleau, UNESCO Francja
Pałacu Fontainebleau, fot. Tupungato Dreamstime.com
Galeria Franciszka I w pałacu Fontainebleau, FRancja
Galeria Franciszka I w pałacu Fontainebleau, fot. Gaspard Walter Dreamstime.com

Pałac wersalski

Jeden z najpiękniejszych francuskich pałaców jest symbolem monarchii absolutnej. W XVII wieku był oficjalną rezydencją francuskiego króla. Wraz z kilkoma tysiącami dworzan i służby pałac zamieszkiwał Ludwik XIV, nazywany Królem Słońce (Le Roi-Soleil). W majestatycznej budowie pałacu znajduje się 700 pomieszczeń, otoczony jest okazałym ogrodem, który ma 800 hektarów. Wycieczka po Wersalu przypomina podróż w czasie podczas – miło upływu lat sprawia niesamowite wrażenie i zachwyca elementami architektonicznymi.

Wnętrze w Pałacu Wersalskim, Francja UNESCO
Wnętrze w Pałacu Wersalskim, fot. Olga Shkoda Dreamstime.com
Pałac w Wersalu, Francja UNESCO
Pałac w Wersalu, fot. Tupungato Dreamstime.com
Oranżeria pałacowa, Wersal Francja UNESCO
Oranżeria pałacowa, fot. Tupungato Dreamstime.com

Pont du Gard

Historia rzymskiego akweduktu Pont du Gard sięga końca I wieku p.n.e. Podczas budowy nie używano zaprawy. Łącznie akwedukt ma długość około 50 km, odcinek Punt du Gard znajduje się ok. 25 km na zachód od Avignon w dolinie rzeki Gard. Zwraca uwagę przede wszystkim ze względu na swoją wysokość (prawie 50 m) oraz łuki.

Inspiracja podróżnicza: 15 najpiękniejszych miejsc w Europie z listy dziedzictwa UNESCO.

Pont du Gard, Francja UNESCO
Pont du Gard, fot. Elena Elisseeva Dreamstime.com

Zabytki rzymskie i romańskie w Arles 

Arles to obowiązkowe miejsce dla miłośników van Gogha. Znajduje się tu kawiarnia Café van Gogh (dawniej Café du Forum), która została uwieczniona na obrazie “Taras kawiarni w nocy”. Jednym z ważniejszych zabytków w Arles jest amfiteatr z czasów rzymskich, który znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO. Pomieścił on 20 000 osób. Inspiracja podróżnicza: Południe Francji: Prowansja i Lazurowe Wybrzeże.

Amfiteatr w Arles, Francja
Amfiteatr w Arles, fot. Sorin Colac Dreamstime.com

Katedra Notre-Dame w Reims

“Katedra Aniołów” zachwyca swoim portalem, fasadą oraz wnętrzem. To właśnie w niej byli koronowani francuscy królowie. Świątynia została zbudowana x XVIII wieku i przypomina francuską Notre-Dame. Katedra w Reim jest jednym z arcydzieł sztuki gotyckiej.

Katedra Notre-Dame w Reims, Francja UNESCO
Katedra Notre-Dame w Reims, fot. Artjazz Dreamstime.com

Wzgórza z winnicami i wytwórnie szampana w Szampanii 

Francja kojarzy się z wybornym winem i rozsławionym na całym świecie winem musującym. Nazwa “szampan” pochodzi od nazwy krainy, Szampanii. Tereny UNESCO obejmują miejsca w których opracowano metodę produkcji win musujących opartą na powtórnej fermentacji w butelkach. Należą do nich historyczne winnice Hautvillers, Aÿ i Mareuil-sur-Aÿ, wzgórza Saint-Nicaise w Reims oraz avenue de Champagne i Fortu Chabrol w Épernay.

Winnice w Szampanii, Montagne de Reims, Francja
Winnice w Szampanii, Montagne de Reims, fot. Pakin Songmor Dreamstime.com

Loty do Francji

Francja jest ciekawym kierunkiem podróżniczym. Dzięki tanim lotam z Polski do Bordeaux, Lourdes, Lyonu, Marsylii, Nicei, Paryża i Tuluzy możesz odkryć te najpiękniejsze miejsca UNESCO we Francji.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (5 votes)
//
To Top