Connect with us
Zatoka Ha LOng Bay, Wietnam

TOP oferty

15 TOP miejsc w Wietnamie

15 TOP miejsc w Wietnamie

Wietnam, perła Indochin po latach apatii budzi się do życia. Fascynująca kultura, malownicze plaże, góry tonące w zieleni przyciąga co roku miliony turystów.

Wybraliśmy 15 powodów, które spowodują, że zakochasz się w Wietnamie.

Ha Long Bay – Zatoka Lądującego Smoka

Ha Long Bay jest chyba najbardziej popularnym i najczęściej fotografowanym miejscem w Wietnamie. Leży w północnej części kraju i rozciąga się 500 kilometrów wzdłuż wybrzeża. Ha Long Bay tworzy około 3 000 wysp, na wielu z nich można przenocować i obserwować magiczne wschody i zachody słońca. Podczas wycieczek łódką lub kajakiem natrafisz na „wodne wioski”, czyli grupy domów pływających na morzu, wśród których znajdują się również restauracje i szkoły. Od 2011 roku Zatoka znajduje się na liście Siedmiu Cudów Świata, trochę dłużej zaś na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Zatoka Lądującego Smoka, Wietnam
Zatoka Lądującego Smoka, fot. Zapo Dreamstime.com
  • Powrót na innej trasie:
Warszawa1 przesiadkaHanoi/Sajgon1 przesiadkaWarszawa
PekinPekin
od 1899 Rezerwacja
Warszawa1 przesiadkaSajgon/Manila1 przesiadkaWarszawa
PekinPekin
od 1999 Rezerwacja

Stolica – Hanoi

Na pierwszy rzut oka Hanoi wydaje się chaotycznym miastem. Panuje tu swoisty porządek, który trudno rozszyfrować turystom. Miasto jest bardzo zachowane i panuje tu niezapomniana atmosfera. Hanoi jest miastem skuterów, z początku przejście przez ulicę będzie Ci zajmować całe wieki, ale z czasem nauczysz się wymijać wszystkie pojazdy, dla których czerwone światło nie istnieje. W centrum miasta znajdziesz park przy jeziorze Hoan Kiem Lake, w weekendy po zmroku okolice jeziora są zamykane dla ruchu drogowego i należą do pieszych. Będziesz mógł na żywo zobaczyć tradycyjny taniec Wietnamu Północnego, który polega na przeskakiwaniu przez poruszane bambusowe kije.

Jezioro Hoan Kiem Lake, Wietnam
Jezioro Hoan Kiem Lake, fot. Vinh Dao Dreamstime.com

Ho Chi Minh City, czyli Sajgon

Panuje tu istny sajgon, miasto jest głośne, ale z drugiej strony bardzo zielone. Wieczorami w parkach możesz wziąć udział w grupowych ćwiczeniach, czy to sztuk walki lub wietnamskiej zumby. Znajdziesz tu najbardziej reprezentatywne francuskie budowle kolonialne, takie jak Teatr Miejski, katedra Notre Dame i Poczta Główna. Jeśli zgłodniejesz, zamów sycącą zupę Pho Bo i popij schłodzonym piwem Saigon w butelce.

Ratusz w Ho Chi Minh City, Wietnam
Ratusz w Ho Chi Minh City, fot. Saiko3p Dreamstime.com
Nowoczesne wieżowce w Ho Chi Minh City, Wietnam
Nowoczesne wieżowce w Ho Chi Minh City, fot. Phong Tran Dreamstime.com

Teatr Lalek na Wodzie

Jedną z bardziej popularnych atrakcji w Wietnamie jest Teatr Lalek na Wodzie w Hanoi. Podczas spektaklu możesz obejrzeć tradycyjne przedstawienie „roi nuoc”. Zamiast desek teatralnych zobaczysz wodną scenę, która jest tłem dla różnych wietnamskich legend i scen z życia bohaterów narodowych, rolników, ale też zwierząt. Dlaczego wszystko dzieje się na wodzie? Dla Wietnamczyków woda jest bardzo ważna, służy do uprawy podstawy ich kuchni, ryżu.

Teatr Lalek na Wodzie w Hanoi, Wietnam
Teatr Lalek na Wodzie w Hanoi, fot. Psnoiret Dreamstime.com

Cytadela Cesarska Thang Long

Thang Long (w tłumaczeniu znaczy „Wzlatujący Smok”) jest cesarską cytadelą znajdującą się w Hanoi, którą z pewnością trzeba zobaczyć. Była częścią królewskiego obszaru obronnego, zbudowali ją w XI wieku na cześć powstania wolnego państwa. Od lat trwają tu prace archeologiczne, które dają podstawy, żeby twierdzić, że twierdza powstała na ruinach pradawnej chińskiej warowni, która była założona tu już w VII wieku. Architektura jest połączeniem chińskiej i południowoazjatyckiej kultury.

Cytadela Cesarska Thang Long, Hanoi Wietnam
Cytadela Cesarska Thang Long, fot. Leonid Andronov Dreamstime.com

Miasto Hoi An

Hoi An jest miastem lampionów i krawiectwa. Każda restauracja i sklep ma swoje światełka, które wraz z zachodem słońca oświetlają zaułki ulic wprowadzając nastrojową atmosferę. Spacer o zmroku przy oświetlonym przez lampiony brzegu rzeki  Thu Bon będzie niezapomnianym wspomnieniem. Poświęć chwilę na zakupy, Hoi An słynie z zakładów krawieckich, które spełnią każde Twoje życzenie, możesz uszyć sobie dosłownie wszystko, od koszuli po suknię ślubną i garnitur przypominający ten z najnowszego katalogu mody. Wiele ze sklepów za przystępne ceny reprezentuje wysoką klasę usług i materiałów.

Hoi An, Wietnam
Hoi An, fot. Psstockfoto Dreamstime.com
Hoi An to miasto lampionów, Wietnam
Hoi An to miasto lampionów, fot. Eermakova Dreamstime.com

Mausoleum Ho Chi Minh

Wujek Ho – tak Wietnamczycy nazywają legendarnego i pierwszego prezydenta Wietnamu Północnego. Człowiek, którego życie przyświecał cel zjednoczenia Wietnamu. Nie doczekał się go, zmarł w 1969 roku w czasie Wojny wietnamskiej. Pragnął, żeby jego prochy rozrzucono  nad Północnym, Środkowym i Południowym Wietnamem na znak narodowej jedności, której poświęcił życie. Jego ostatnie życzenie jednak nie było spełnione, ciało – z pomocą radzieckich specjalistów – zostało zabalsamowane i umieszczone w Mauzoleum w Hanoi.

Mausoleum Ho Chi Minh Wietnam
Mausoleum Ho Chi Minh, fot. Aoshivn Dreamstime.com

Tunele Cu Chi

Małe miasteczko Cu Chi słynie z niedaleko połączonej sieci tuneli. Zbudowano tu dwa różne systemy, jeden był używany przez Vietcong w czasie Wojny wietnamskiej, drugi zbudowany raczej na potrzeby turystów. Tunele liczą około 250 km, są pełne zakrętów i ślepych uliczek, kopano je w większości na głębokości 3-4 metrów, niektóre osiągały nawet 12 metrów. W tunelach starano się prowadzić normalne życie, działały szkoły, hodowano zwierzęta, zawierało się małżeństwa i rodziło dzieci.

Tunele Cu Chi, Wietnam
Tunele Cu Chi, fot. Hoxuanhuong Dreamstime.com

Ruiny My Son

My Son nazywany jest „wietnamskim Angkor Wat”, w tłumaczeniu oznacza „piękną górę”. Jest to hinduistyczny kompleks świątyń, sanktuarium religijnym ku czci Śiwy. Położone jest w dżungli w Wietnamie Środkowym pomiędzy dwoma pasmami górskimi. Można tu znaleźć pozostałości ponad 70 świątyń, z czego około 20 jest cały czas w dobrym stanie. Historia miejsca sięga IV wieku, budynki kryją szereg tajemnic, które cały czas czekają na odkrycie.

Ruiny My Son, Wietnam
Ruiny My Son, fot. Erix2005 Dreamstime.com

Nha Trang

W południowo-wschodnim Wietnamie znajdziesz jedne z najlepszych plaży w Wietnamie. Znane jest z cudownych białych plażu i błękitnej tafli wody, która sięga aż po horyzont. Nha Trang jest ważnym portem rybackim i jednym z głównych nadmorskim kurortem. Elegancka nadmorska promenada prowadzi na miejską plażę, która ma 7 kilometrów.

Plaże w Nha Trang, Wietnam
Plaże w Nha Trang, fot. Efired Dreamstime.com

Cesarskie miasto Hue

Dawna cesarska stolica Hue jest jednym z najważniejszych miejsc w historii i kultury Wietnamu. Miasto poniosło wiele strat podczas wojen indochińskich, ale udało mu się zachować tradycyjny wygląd. Na północy leży cytadela, w jej obrębie znajduje się Purpurowe Zakazane Miasto i pałace cesarskie. Forteca składa się z trzech obwodów: Miasta Urzędowego, Miasta Cesarskiego i Purpurowego Zakazanego Miasta do którego nie miał wstępu żaden mężczyzna oprócz cesarza. Przez miasto przepływa Rzeka Perfumowa, przepłyniesz po niej do pobliskiej pagody Thien Mu.

Cesarskie miasto Hue, Wietnam
Cesarskie miasto Hue, fot. Dinosmichail Dreamstime.com

Park Narodowy Phong Nha-Ke Bang

Piękne widoki i niedostępność czynią to miejsce niezwykle atrakcyjnym dla poszukiwaczy przygód. W obrębie parku zlokalizowane są dwie najpopularniejsze jaskinie: Paradise Cave i Dark Cave oraz kąpielisko rzeczne Eco Trail, ogólnie znajduje się tu około 300 jaskiń. Jest to stosunkowo nowa atrakcja, została odkrywa przez przypadek w 1991 roku, od 2013 roku część z jaskiń jest dostępna dla zwiedzających. Jeśli masz dużo czasu i zasobny portfel spróbuj zarezerwować wejście do jaskini Hang Son Doong, która jest największą na świecie. Lista oczekujących jest baaardzo długa, dlatego polecamy dokument zrealizowany przez National Geographic.

Jaskinia Paradise Cave w Parku Narodowym Phong Nha-Ke Bang, Wietnam
Jaskinia Paradise Cave w Parku Narodowym Phong Nha-Ke Bang, fot. Akarat Phasura Dreamstime.com

Wydmy w Mui Ne

Na Mui Ne można się opalać, pływać i uprawiać kite- i windsurfing lub wydać się na szlak po wydmach. 20-kilometrowy, ocieniony palmami pas białego piasku biegnie od Phan Thiet do rybackiego miasteczka Mui Ne. Okolice są pełne restauracji i hoteli, ale z drugiej strony jest spokojne, to prawdziwy raj dla turysty, który poszukuje spokojnego miejsca do odpoczynku.

Wydmy w Mui Ne, Wietnam
Wydmy w Mui Ne, fot. Dmitrii Melnikov Dreamstime.com

Delta Mekongu

To wyjątkowy region, w którym od wieków życie toczy się w dużej mierze na wodzie. Najlepszy sposób, aby poczuć klimat okolicy delty jest wycieczka łodzią.  Spływ w sampanie wśród palmowych zarośli i zakupy na pływającym targu Cai Ba pozwalają choć trochę poznać życie na rzece. System wodny ma ponad 2 800 km kanałów i jest dobrze rozwinięty. Skorzystaj z homestay i obserwuj, jak życie tu toczy się swoim rytmem, który od pokoleń wygląda podobnie.

Rejs po kanałach Mekongu, Wietnam
Rejs po kanałach Mekongu, fot. Frenta Dreamstime.com

Fansipan – najwyższy szczyt Wietnamu

Phan Xi Pang (Fansipan) nazywany jest dachem Indochin, ma wysokość 3143 m n.p.m. Liczne agencje turystyczne organizują wyprawy na szczyt, szlak biegnie przez las deszczowy. Od 2016 roku można skorzystać też z kolejki linowej, która w ciągu 15 minut przewiezie pasażerów do stacji, pozostaje jeszcze tylko 600 schodów i można cieszyć się widokiem na zielone szczyty gór. Popularna stała się turystyka piesza, a spacery do sąsiednich wiosek położonych na między ryżowymi polami wspinających się tarasami na zboczach gór są dostępne dla każdego. Kobiety z mniejszości etnicznych są właściwie wizytówką całego regionu SaPa.

Kolejka na Fansipan, fot. własne
Świątynia na szczycie Fansipan, Wietnam
Świątynia na szczycie Fansipan, fot. Tennesseewitney Dreamstime.com
Pola ryżowe w okolicach Sapa, Wietnam
Pola ryżowe w okolicach Sapa, fot. Stuart Atkinson Dreamstime.com

+ Bonus: Da Nang i Złoty Most

Ciekawych miejsc w Wietnamie jest tyle, że możnaby poszerzać i porzeszać listę tych najlepszych. W środkowym Wietnamie urzekł nas Złoty Most. Most Cau Van, który jest unoszony przez dwie ogromne kamienne dłonie jest jedną z głównych atrakcji w Da Nang. Został otwarty w 2017 roku w ramach kurortu Syn World Ba Na Hills. Spacer na wysokości ponad 1400 m nad ziemią? Jeśli nie masz lęku wysokości koniecznie się tu wybierz!

Złoty Most, Da Nang środkowy Wietnam
Złoty Most, fot. Russell Savage Dreamstime.com

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (13 votes)

Rabaty

You currently have access to a subset of Twitter API v2 endpoints and limited v1.1 endpoints (e.g. media post, oauth) only. If you need access to this endpoint, you may need a different access level. You can learn more here: https://developer.twitter.com/en/portal/product