Connect with us

TOP oferty

Lourdes: Sanktuarium i przepiękne Pireneje

Lourdes: Sanktuarium i przepiękne Pireneje

Niezależnie czy podróżujesz w celach pielgrzymkowych, wypoczynkowych lub turystycznych, zachwycisz się południowo-zachodnim regionem Francji. Znajdziesz tu góry, plaże, klimatyczne miasta i świetną kuchnię.

Sprawdź najciekawsze miejsca w okolicy Lourdes.

Lourdes

Miasto kojarzone jest przede wszystkim z Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes (Sanctuaire de Lourdes). Rocznie przybywają tu miliony pielgrzymów, którzy chcą doświadczyć cudownych ozdrowień. Sanktuarium w Lourdes to jedno z najważniejszych miejsca dla katolików ze względu na objawienia maryjne.

Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Lourdes
Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Lourdes, fot. Sergey Dzyuba Dreamstime.com

Kurort Saint-Jean-de-Luz

Zatoka Saint-Jean-de-Luz to naturalny port w południowo-wschodniej części Zatoki Biskajskiej, niedaleko hiszpańskiej granicy. Znajduje się tu jeden ze znanych w regionie kurortów morskich. Wędrując po okolicy można natrafić na wiele rezydencji z XVII i XVIII wieku. W Saint-Jean-de-Luz znajdziesz bezpieczne czyste plaże, wysokiej jakości hotele, spa, kasyna, pola golfowe. Jedną z atrakcji w okolicy jest Château d’Abbadie, neogotycki zamek z XIX wieku.

Château d'Abbadie  niedaleko Kurortu Saint-Jean-de-Luz
Château d’Abbadie, fot. Gilles Bizet Dreamstime.com

Biarritz i surfing

Biarritz to idealne miejsce na surfing. Dogodne warunki, szeroka plaża i fale – okolice Biarritz wybierają osoby zaczynające z surfingiem i ci bardziej zaawansowani. Jednym z symboli miasta jest Rocher de la Vierge, imponująca skała z figurką Matki Boskiej.

Rocher de la Vierge skała, Biarritz to surferski raj
Rocher de la Vierge, fot. BarbaraCerovsek Dreamstime.com

Saint-Jean-Pied-de-Port i szlak św. Jakuba

Przez urokliwą miejscowość Saint-Jean-Pied-de-Port, która jest położona niedaleko hiszpańskiej granicy prowadzi znany na całym świecie szlak św. Jakuba, która który kończy w Santiago de Compostela. Tu ma początek Francuska Droga św. Jakuba (Chemin des Francs). Sama miejscowość zachwyca brukowanymi ulicami i przepływającą przez nią rzeką.

Rzeka Nive i Most Saint Jean w Saint-Jean-Pied-de-Port
Rzeka Nive i Most Saint Jean, fot. Laszlo Konya Dreamstime.com

Pau

Położone wzdłuż północnej krawędzi Pirenejów jest bramą do pięciu dolin Béarnese, gdzie znajdują się liczne ośrodki narciarskie. Przespaceruj się po Boulevard des Pyrénées z panoramicznym widokiem na szczyty Pirenejów. Bulwar łączy zamek Château de Pau, gdzie urodził się Henryk IV Burbon z parkiem Parc du Beaumont.

Château de Pau
Château de Pau, fot. Olegmit | Dreamstime.com

Wino w Jurançon

Region Jurançon jest wybierany przez miłośników wina. U podnóża Pirenejów produkowane są przeważnie białe wytrawne i słodkie wina. Organizowane są tu degustacje, wycieczki po winnicach oraz winnych piwnicach.

Winnice w regionie Juranço
Winnice w regionie Jurançon, fot. Alison Cornford-matheson Dreamstime.com

Jaskinie Bétharram

Kilkanaście kilometrów od Lourdes znajdują się Grottes de Bétharram, Jaskinie Bétharram. Podziemny kompleks dostępny jest już dla zwiedzających ponad 100 lat. Trasa prowadzi przez kilka poziomów, gdzie znajdują się zapierające dech w piersiach stalaktyty i stalagmity.

Jaskinie Bétharram niedaleko Lourdes
Jaskinie Bétharram, fot. Carlos Sanchez Pereyra Dreamstime.com

Wodospad Gavarnie

Cirque de Gavarnie w Parku Narodowym Pirenejów to przepiękna górska dolina, która zachwyca ukształtowaniem terenu. W ramach cyrku lodowcowego znajduje się m.in. wodospad Grande Cascade de Gavarnie, którego całkowita wysokość wynosi ponad 420 m. Pamiętasz “Pieśń o Rolandzie”, najbardziej znany francuski epos rycerski? Legenda mówi, że ponad doliną Gavarnie Roland próbował zniszczyć swój miecz. Pobliska grań nosi imię bohatera –  Breche de Roland.

W drodze na wodospad Gavarnie
W drodze na wodospad Gavarnie, fot. Renaud Philippe Dreamstime.com

Hiszpański most we francuskich Pirenejach

Pont d’Espagne swoją nazwę zawdzięcza temu, że prowadził przez niego szlak łączący Francję i Hiszpanię. Kamienny most znajduje się na wysokości 1500 m n.p.m. Stąd też można wybrać się na pieszą wycieczkę nad jezioro Lac de Gaube, które kształtem przypomina jajko. Jezioro jest otoczone wysokimi szczytami, m.in. Vignemale mającym wysokość 3298 m n.p.m., jednym z najwyższych pirenejskich szczytów.

Szczyt Vignemale
Szczyt Vignemale, fot. Vaclav Volrab Dreamstime.com
Jezioro Gaube
Jezioro Gaube, fot. Vaclav Volrab Dreamstime.com

Tarbes

Tarbes położone jest w regionie Midi-Pyrénées. Urodził się tu Ferdynand Foch, marszałek Polski. W Tarbe znajduje się m.in. Musée Massey, które ma w swojej kolekcji ponad 15 tys. Eksponatów. Otoczony jest wspaniale utrzymanym ogrodem Jardin Massey.

Ogród i Muzeum Massey
Ogród i Muzeum Massey, fot. Chaprints Dreamstime.com

Szczyt Pic du Midi de Bigorre

Region Bigorre jest bardzo malowniczy, latem można tu spotkać miłośników kolarstwa, którzy inspirując się Tour de France próbują przejechać odcinki, które pokonują zawodnicy. Na szczyt Midi, położony na wysokości 2877 m n.p.m. można wjechać kolejką. Z góry rozpościera się wspaniały widok na Pireneje. Jedną z atrakcji na górze jest znane obserwatorium astronomiczne.

Panorama Pirenejów, w tle szczyt Pic du Midi de Bigorr
Panorama Pirenejów, w tle szczyt Pic du Midi de Bigorre, fot. Renaud Philippe Dreamstime.com

Szczyt Midi d’Ossau

Midi d’Ossau to jeden z symboli francuskich Pirenejów. Charakterystyczny kształt powoduje, że jest łatwo rozpoznawalny z daleka. Ma wysokość 2884 m n.p.m.

szczyt Pic du Midi d'Ossau
Pic du Midi d’Ossau, fot. Maria Luisa Lopez Estivill Dreamstime.com

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (3 votes)
//
To Top