Connect with us
Vlkolínec widziany z lotu ptaka, Słowacja

Artykuły

15 najpiękniejszych miejsc w Europie z listy dziedzictwa UNESCO

15 najpiękniejszych miejsc w Europie z listy dziedzictwa UNESCO

Planując urlop z pewnością sprawdzasz w różnych przewodnikach czy na forach internetowych które miejsca warto odwiedzić, gdzie spać czy czego skosztować. Pomóc w wyborze może też lista miejsc UNESCO, która na całym świecie wybiera szczególnie ważne i nieocenione dla ludzkości obiekty i tereny.

Przedstawiamy 15 najpiękniejszych miejsc, które warto odwiedzić w czasie urlopu.

Jeziora Plitwickie, Chorwacja

Jeziora Plitwickie są jedną z atrakcji turystycznych w Chorwacji. W parku narodowym wytyczone są specjalne szlaki, dzięki którym można podziwiać różnorodność fauny i flory. Niesamowite wrażenie sprawia 16 jezior krasowych, które są połączone ze sobą licznymi wodospadami.

Park Narodowy Jezior Plitwickich, Chorwacja
Park Narodowy Jezior Plitwickich, fot. Jamesronan Dreamstime.com

Vlkolínec, Słowacja

Żywy skansen słowackiej architektury ludowej Vlkolínec znajduje się na Liptowie, przy Rużomberku. W osadzie jest 45 domów, które zostały zbudowane na stromym zboczu. Wokół roztacza się widok na szczyty Wielkiej Fatry.

Vlkolínec, Słowacja
Vlkolínec, fot. Stanislav Schlachta Dreamstime.com
Vlkolínec widziany z lotu ptaka, Słowacja
Vlkolínec widziany z lotu ptaka, fot. Kordoz Dreamstime.com

Monastyr Rilski, Bułgaria

120 km od stolicy Bułgarii, Sofii w kotlinie masywu górskiego Ryła znajduje się jeden z najpiękniejszych klasztorów w kraju. Jest też symbolem oporu przed tureckim panowaniem. Monastyr chronią mury obronne mające wysokość 20 m. Wspaniałe polichromie na ścianach cerkwi przedstawiają postaci i sceny z Bibliii. Uwagę zwraca również bogato zdobiony Ikonostas.

Wejście do Monastyru Rilskiego, Bułgaria
Wejście do Monastyru Rilskiego, fot. Dennis Van De Water Dreamstime.com
Wnętrze Monastyru Rilskiego, Bułgaria
Wnętrze Monastyru Rilskiego, fot. Zefart Dreamstime.com

Mont Saint-Michel, Francja

Leżące w północno-zachodniej Francji, w Normandii Mont-Saint-Michel słynie z sanktuarium Michała Archanioła. Skalista wyspa połączona jest groblą z częścią kontynentalną. W czasie odpływu otaczające tereny przypominają ruchome piaski. Wokół opactwa zostały zbudowane domy, w których obecnie znajdują się sklepy, restauracje i hotele.

Mont Saint-Michel, Normandia Francja
Mont Saint-Michel, fot. Daliu80 Dreamstime.com

Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze, Polska

Województwo dolnośląskie może pochwalić się jednymi z największych drewnianych budowli sakralnych w Europie. Historia kościoła w Jaworze sięga połowy XVII wieku, budowla została zbudowana z drewna, słomy i gliny. Co roku odbywają się tu różnego rodzaju koncerty. Uwagę zwracają wnętrza budowli oraz ich ozdobne elementy i malowidła.

Kościół Pokoju w Jaworze, UNESCO
Kościół Pokoju w Jaworze, fot. Grafzero Dreamstime.com
Kościół Pokoju w Świdnicy, UNESCO
Kościół Pokoju w Świdnicy, fot. Grafzero Dreamstime.com

Urnes stavkirke, kościół klepkowy w Urnes, Norwegia

Urnes stavkirke to najstarszy tego rodzaju kościół w Norwegii. Stanowi znakomity przykład tradycyjnej skandynawskiej architektury drewnianej. Budowlę można zobaczyć odwiedzając okręg Sogn og Fjordane, w południowo-zachodniej części kraju.

Urnes stavkirke, Norwegia lista UNESCO
Urnes stavkirke, fot. Rui Baião Dreamstime.com

Grobla Olbrzyma (Giant’s Causeway), Irlandia

W hrabstwie Antrim w Irlandii Północnej znajduje się formacja około 40 tysięcy bazaltowych kolumn, które do siebie ciasno przylegają. Uwagę zwraca ich podstawa większości z nich – jest ona sześciokątna. Grobla Olbrzyma jest uważana za jeden z cudów natury.

Grobla Olbrzyma, Irlandia Północna UNESCO
Grobla Olbrzyma, fot. Patriciagomezmontero Dreamstime.com

Pont du Gard, Francja

Historia rzymskiego akweduktu Pont du Gard sięga końca I wieku p.n.e. Podczas budowy nie używano zaprawy. Łącznie akwedukt ma długość około 50 km, odcinek Punt du Gard znajduje się ok. 25 km na zachód od Awignon w dolinie rzeki Gard. Zwraca uwagę przede wszystkim ze względu na swoją wysokość (prawie 50 m) oraz łuki.

Pont du Gard, Francja UNESCO
Pont du Gard, fot. Elena Elisseeva Dreamstime.com

Kościół pielgrzymkowy w Wies, Niemcy

Kościół pielgrzymkowy znajduje się tuż za Alpami na południu Niemczech. Jest jednym z najpiękniejszych kościołów w stylu rokoko u zachodniego sąsiada. Każdego roku przybywa tu ponad milion osób, nie tylko ze względów religijnych.

Kościół pielgrzymkowy w Wies, Niemcy UNESCO
Kościół pielgrzymkowy w Wies, fot. Natalia Volkova Dreamstime.com

Fiordy Norwegii Zachodniej: Geirangerfjord i Nærøyfjord

Geirangerfjord i Nærøyfjord to najdłuższe i najbardziej głębokie fiordy. Ich przepiękny krajobraz dopełniają okoliczne wodospady, jeziora polodowcowe i lasy.

Miejscowość Geiranger nad fiordem Geirangerfjord, UNESCO fiordy Norwegia
Miejscowość Geiranger nad fiordem Geirangerfjord, fot. Saiko3p Dreamstime.com

Opactwo benedyktyńskie Pannonhalma, Węgry

Opactwo benedyktyńskie Pannonhalma to najstarszy obiekt sakralny na Węgrzech. Znajduje się w północno-zachodniej części kraju. Jego historia sięga końca X wieku. Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w opactwie jest biblioteka, zbiory obejmują około 400 tysięcy woluminów.

Wnętrze biblioteki w opactwie Pannonhalma, Węgry
Wnętrze biblioteki w opactwie Pannonhalma, fot. Asafta Dreamstime.com

Wielki Plac w Brukseli, Belgia

Początki La Grand-Place w Brukseli sięgają XI-XII wieku, kiedy stawiano tu drewniane domy. Stoi tu ratusz z XV wieku oraz barokowe domy cechowe, oryginalnie zdobione fasady stanowią historię miasta i rzemiosł.

Domy na La Grand-Place, Bruksela Belgia
Domy na La Grand-Place, fot. Olgacov Dreamstime.com

Stary Most, Mostar, Bośnia Hercegowina

Kamienny most w Mostarze w Bośni i Hercegowinie był symbolem pojednania chrześcijaństwa z islamem. Podczas wojny bośniackiej most został zniszczony, po odbudowaniu na nowo został otwarty w 2004 roku.

Stary Most w Mostarze, UNESCO Bośnia i Hercegowina
Stary Most w Mostarze, fot. Alexey Stiop Dreamstime.com

Fiord Ilulissat, Grenlandia, Dania

Ilulissat położony jest na zachodnim wybrzeżu Grenlandii za kołem podbiegunowym. Wpływa do niego Sermeq Kujalleq, jeden z najbardziej aktywnych lodowców na świecie.

Zatoka Disco, Ilulissat, Grenlandia Dania
Zatoka Disco, Ilulissat, fot. Morten Elm Dreamstime.com

Pałac Muzyki Katalońskiej, Barcelona, Hiszpania

Palau de la Música Catalana to jeden z zabytków katalońskiej secesji. Mieści w sobie salę koncertową, gdzie odbywają się koncerty muzyki poważnej, ale również rozrywkowej. Obok znajduje się budynek szpitalu Hospital de Sant Pau, który również zachwyca swoją architekturą.

Wnętrze Pałacu Muzyki Katalońskiej, Barcelona Hiszpania UNESCO
Wnętrze Pałacu Muzyki Katalońskiej, fot. Mavrinvlad Dreamstime.com

Zabytkowe centrum: Český Krumlov, Czechy

Český Krumlov to jedno z najpiękniejszych czeskich miast. Położone jest niedaleko granicy z Austrią i Niemcami. Położone jest nad brzegiem Wełtawy. Centrum stanowi XIII-wieczny zamek z elementami gotyckimi, renesansowymi i barokowymi.

Český Krumlov, Czechy
Český Krumlov, fot. Andris Lipskis Dreamstime.com

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (4 votes)
//
To Top