Connect with us
Most Rialto w Wenecji.

Artykuły

7 najwspanialszych mostów w Europie

7 najwspanialszych mostów w Europie

Mają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale również mogą być architektonicznymi perełkami i symbolami miast. Wybraliśmy 7 europejskich mostów, które zachwycają swoją budową i jednoznacznie kojarzą się z miastami, w których się znajdują.

Tower Bridge, Londyn

Most-symbol Londynu został zbudowany pod koniec XIX wieku. Jest jednym z najsłynniejszych mostów zwodzonych. Wiktoriański styl  swego czasu był uznawany za arcydzieło inżynierii. Po dziś dzień wraz z Big Benem jest najpopularniejszym zabytkiem Anglii.

Tower Bridge, Londyn,
Tower Bridge, Londyn, fot. Raul Varzar Unsplash

Ponte Vecchio, Florencja

Most Złotników jest symbolem włoskiej Florencji. Powstał w połowie XIV wieku. Początkowo na moście w kramach można było kupić ryby i mięso, od XVI wieku sprzedawana jest tu biżuteria.

Inspiracja podróżnicza: Toskańskie trio: Piza, Siena i Florencja.

Most Ponte Vecchio, Florencja
Most Ponte Vecchio, fot. Olga Lupol Dreamstime.com

Most Rialto, Wenecja

Historia weneckiego mostu sięga XVI wieku, Rialto jest najstarszym mostem w Wenecji. Kamienny most jest jedną z największych atrakcji miasta, można z niego obserwować gondole płynące po Canal Grande z wysokości ponad 7 metrów.

Inspiracja podróżnicza: Wenecja i okolice.

Most Rialto w Wenecji.
Most Rialto w Wenecji. fot. minnystock Dreamstime.com

Ponte Dom Luis I, Porto

Znajdujący się w Porto w Portugalii most został zaprojektowany przez Teofila Seyriga, ucznia słynnego Gustava Eiffla. Most Ludwika I został zbudowany pod koniec XIX wieku. Ma dwa poziomy po których można przejechać autem, tramwajem lub przejść pieszo.

Inspiracja podróżnicza: Zakochaj się w Porto!

Most Ludwika I w Porto,
Most Ludwika I w Porto, fot. Daniel Seßler Unsplash

Kapellbrücke, Lucerna

Drewniany most został zbudowany w 1333 roku w Lucernie, w Szwajcarii. Ma długość 204 metrów. Krokwie ozdobione są licznymi malowidłami, które pochodzą z XVII wieku i przedstawiają historyczne sceny.

Most Kapellbrücke, Szwajcaria
Most Kapellbrücke, fot. Matee Nuserm Dreamstime.com

Stary Most, Mostar

Kamienny most w Mostarze w Bośni i Hercegowinie znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO. Był symbolem pojednania chrześcijaństwa z islamem. Podczas wojny bośniackiej most został zniszczony, po odbudowaniu na nowo został otwarty w 2004 roku.

Stary Most w Mostarze, UNESCO Bośnia i Hercegowina
Stary Most w Mostarze, fot. Alexey Stiop Dreamstime.com
Stary Most, Mostar, Bośnia i Herzecowina
Stary Most, Mostar, fot. Anton Sharov Unsplash

Most Karola, Praga

Praski most znajduje się nad Wełtawą. Ponad 500-metrowy most został zbudowany w XIV wieku. Na moście umieszczonych jest 30 posągów świętych.

Inspiracja podróżnicza: Darmowe atrakcje w Pradze.

Hradczany i Most Karola, Praga
Hradczany i Most Karola, fot. Anthony DELANOIX Unsplash

Bonus: Puente Nuevo w Rondzie i
Wiadukt Glenfinnan w Szkocji

Ronda to jedno z miast w Andaluzji, które polecamy zobaczyć. Starą i nową część miasta dzieli ponad 100 metrów wysoki wąwóz El Tajo. Most Puente Nuevo, który łączy obie części został zbudowany w XVIII wieku. Po obu stronach wąwozu można podziwiać Casas Colgadas, Wiszące Domy, których ściany “przyklejone” są do stromej skały. Najlepszy widok jest jednak z dołu – majestatyczna panorama zachwyci każdego!

Majestatyczny most w Rondzie, Andaluzja
Majestatyczny most w Rondzie, fot. Saaaaa Dreamstime.com
Ronda, Andaluzja, fot. Willian Justen de Vasconcellos Unsplash
Ronda, Andaluzja, fot. Willian Justen de Vasconcellos Unsplash

Szkocki wiadukt kolejowy łączy fort William z Mallaig. Został zbudowany na przełomie XIX i XX wieku. 380-metrowy wiadukt ma 21 łuków. W lecie można przejechać po nim zabytkową parową lokomotywą. Po wiadukcie przejeżdżał słynny Hogwarts Express.

Inspiracja podróżnicza: Najpiękniejsze trasy kolejowe na świecie.

Wiadukt Glenfinnan,
Wiadukt Glenfinnan, fot. Thomas Tucker Unsplash

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
Prosimy, oceń ten artykuł.
//
To Top