Connect with us
Glacier Express, Szwajcaria

Artykuły

Najpiękniejsze trasy kolejowe na świecie

Najpiękniejsze trasy kolejowe na świecie

Wsiąść do pociągu byle jakiego? Nie w tym przypadku! Przedstawiamy 10 najbardziej spektakularnych tras kolejowych na świecie, gdzie podczas podróży wielu pasażerów błaga o to, żeby pociąg miał jakieś opóźnienie 😉

The Ghan, Australia

Niesamowita podróż przez serce Australii, która na długo pozostanie w Twojej pamięci. The Ghan, skrót od The Afghan Express to transkontynentalna linia kolejowa, która łączy położoną na południu Adelaide z Darwinem na północy kontynentu. Nazwa wywodzi się od afgańskich poganiaczy wielbłądów, którzy przemierzali Australię wzdłuż i wszerz. Podczas 2-dniowej podróży podczas której pokonuje się prawie 3000 km można zobaczyć różnorodny interior Australii, w tym solne jezioro i fascynującą bezkresną pustynię.

Trasa The Ghan prowadzi niedaleko jeziora Hart
Trasa The Ghan prowadzi niedaleko jeziora Hart, fot. Mazzel1986 Dreamstime.com

Glacier Express, Szwajcaria

Podróż Ekspresem Lodowcowym to jedna z najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych atrakcji w Szwajcarii. Dzięki panoramicznym oknom można bez przeszkód obserwować zmieniający się krajobraz. Glacier Express rozpoczyna swoją trasę w położonym u stóp Matterhornu, w Zermatt i kończy w St. Moritz. 275 kilometrów pociąg pokonuje w ok. 7 godzin. Podróżujący mają więc wystarczająco dużo czasu na delektowanie się trasą podczas której pokonają 291 mostów i przejeżdżają przez 91 tuneli. Przedsmak podróży Ekspresem Lodowcowym możesz przeżyć z Google Maps Street View na tej stronie.

Glacier Express przejeżdżający wiaduktem Landwasser,
Glacier Express przejeżdżający wiaduktem Landwasser, fot. Jia Li Dreamstime.com

Kolej transsyberyjska, Rosja

Magistrala transsyberyjska jest bezsprzecznie jedną z najbardziej ikonicznych tras kolejowych na świecie. 7 dni w podróży, 7 stref czasowych i ponad 9000 km odległości – tyle trzeba na pokonanie drogi z Moskwy do Władywostoku. Podczas “niekończącej” się podróży można zobaczyć m.in. niesamowite jezioro Bajkał. Swoją podróż możesz również przedłużyć wybierając dodatkowo odcinki: transmandżurski do Pekinu, transmongolski do Pekinu przez Ułan Bator.

trasa kolei transsyberyjskiej prowadzi m.in. niedaleko Jeziora Bajkał
Trasa kolei transsyberyjskiej prowadzi m.in. niedaleko Jeziora Bajkał, fot. Tikhonova Vera Dreamstime.com

The Flåm, Norwegia

Kraje Skandynawskie fascynują swoją przyrodą, krajobrazami i jakością życia. Można tu zobaczyć zorzę polarną, wynająć pokój w lodowym hotelu i oniemieć patrząc na cuda natury. Można też się wybrać w podróż pociągiem po najbardziej stromej kolei – podczas 50-minutowej jazdy The Flåm pokonuje się 900 metrów wysokości. Gwarantowane są tu najbardziej zachwycające widoki – wodospady, dzikie rzeki, malownicze szczyty górskie. Trasa prowadzi z Myrdal do Flåm i jest jedną z odnóg Bergensbanen, która łączy Bergen z Oslo.

Flåm, Norwegia,
Flåm, Norwegia, fot. Mikita Karasiou Unsplash

TranzAlpine, Nowa Zelandia

Planując podróż do Nowej Zelandii do listy miejsc i rzeczy do zrobienia warto dodać podróż TranzAlpine. Trasa kolejowa została wytyczona na Wyspie Południowej zaczyna się w Christchurch i kończy w Greymouth na Wyspie Południowej. Podczas podróży TranzAlpine pokonuje się kilkanaście tuneli i przejeżdża kilkoma wiaduktami. Przez okna przemykają zapierające dech w piersiach widoki wąwozów czy też bujnych lasów deszczowych.

Widok z pociągu TranzAlpine na rzekę Waimakariri
Widok z pociągu TranzAlpine na rzekę Waimakariri, fot. Steveheap Dreamstime.com

The Jacobite, Szkocja

Hogwarts Express istnieje! Możesz się nim nawet przejechać, o ile trafisz na właściwy peron ;). Pociąg Jacobite rozpoczyna swoją trasę w mieście Fort William i kończy w portowym miasteczku Mallaig. Jednym z TOP miejsc podczas podróży jest dolina Glen Finnan, która słynie z spektakularnego wiaduktu Glenfinnan.

Wiadukt Glenfinnan, Szkocja
Wiadukt Glenfinnan, fot. Alwin Kroon Unsplash

Rocky Mountaineer, Kanada

Kanada zachwyca swoją przyrodą. Wybierz się na dwudniową wycieczkę pociągiem z Vancouver do Banff, które położone jest w Albercie w ramach Parku Narodowego Banff. Podróż odbywa się w luksusowym pociągu, dzięki panoramicznym oknom można bez przerwy obserwować zapierające dech w piersiach widoki.

Grand Canyon Railway, USA

Lubisz klimatyczne podróże? Wybierz się zabytkową koleją Grand Canyon. Pierwszy przystanek to arizońska miejscowość Williams. Swoją drogę pociąg kończy w Parku Narodowym Wielkiego Kanionu (Grand Canyon National Park). Stewardzi i stewardesy ubrani są w epokowe mundury, co nadaje charakteru całej wyprawie.

Pociąg Grand Canyon zimą
Pociąg Grand Canyon zimą, fot. Twildlife Dreamstime.com

The Royal Scotsman, Szkocja

Jesteś artystyczną duszą? Podróż The Royal Scotsman jest dla Ciebie jak stworzona! Luksusowa podróż przez górzysty region północnej Szkocji dostarczy Ci wielu atrakcji. Możesz wziąć udział w degustacji lokalnej whisky lub odpocząć w pociągowym spa. Podróż The Royal Scotsman rozpoczyna się w Edynburgu.

Bergen Railway, Norwegia

Bergensbanen to linia kolejowa łączy Oslo z Bergen. Jest najwyżej położoną trasą kolejową w Europie Północnej, podczas jazdy przejeżdża się przez 180 tuneli. Podczas podróży można nacieszyć się różnorodnością interioru, zobaczyć przepiękne lasy, jeziora, góry, fiordy, wodospady i rzeki oraz malownicze domki zbudowane z dala od cywilizacji.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
4.7/5 - (10 votes)
//
To Top