Connect with us
Jezioro Moraine, Kanada

Artykuły

Kanada: zachwycająca przyroda, loty od 1699 zł (lato 2021)

Kanada: zachwycająca przyroda, loty od 1699 zł (lato 2021)

Kanada to bezsprzecznie raj dla turystów, którzy chcą mieć kontakt z naturą. Góry, lasy, jeziora i wodospady zachęcają do aktywnej turystyki: wspinaczki, spływów kajakowych lub trekkingu. W Kanadzie znajduje się ok. 50 parków i rezerwatów narodowych. Które z nich są tymi najlepszymi i najpiękniejszymi? Zapraszamy!

  • Terminy: wybrane terminy od maja do lipca 2021

Park Narodowy Yoho

W Kolumbii Brytyjskiej zostało wyznaczonych 7 parków, z czego każdy z nich zachwyca swoim ukształtowaniem, fauną i florą. Yoho National Park jest położony w południowo-wschodniej części a jego nazwa wywodzi się od słowa “yoho”, które oznacza okrzyk zachwytu. Jeden z najstarszy parków w Kanadzie może poszczycić się licznymi jeziorami, szczytami górskimi i wodospadami. Niesamowite panoramy zobaczysz przy jeziorach Emerald Lake i Lake O’Hara oraz podczas trekkingu w Górach Skalistych, np. na szczyt Burgess, który nazywany jest “Ten Dollar Mountain” ze względu na to, że przez lata jego obraz widniał na 10-dolarowym banknocie.

Jezioro Emerald, Kanada
Jezioro Emerald, fot. clement fusil Unsplash

Park Narodowy Banff

Banff National Park został utworzony pod koniec XIX wieku w południowo-zachodniej części prowincji Alberta. Banff jest najstarszym parkiem narodowym w Kanadzie. Najbliższe duże miasto to Calgary. Pod koniec XX wieku został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych parków w Kanadzie. Co najwięcej fascynuje turystów? Przede wszystkim gorące źródła Upper Hot Springs, gdzie podczas kąpieli można podziwiać mający prawie 3 tysiące m n.p.m. szczyt Rundle. Jezioro Peyto Lake i Moraine zachwyci Cię swoją turkusową taflą wody.

Jezioro Moraine, Kanada
Jezioro Moraine, fot. Matthew Fournier Unsplash

Park Narodowy Kluane

Ponad 80% terytorium Kluane National Park pokrywają góry i lodowce. Można tu spotkać niedźwiedzie grizli. W Kluane położony jest najwyższy szczyt Kanady, Mount Logan. Góra ma wysokość 5966 m n.p.m.  W Górach Świętego Eliasza, paśmie górskim w Kordylierach leży również Mount Kennedy, którego nazwa pochodzi od prezydenta USA, Johna F. Kennedy’ego. Pierwsze wejście zrealizował jego młodszy brat, Robert rok po zamachu na niego.

Park Kluane, Kanada
Park Kluane, fot. Kalen Emsley Unsplash

Park Narodowy Riding Mountain

W południowo-wschodniej części prowincji Manitoba, ok. 250 km na zachód od Winnipegu położony jest Riding Mountain National Park. Park jest rezerwatem biosfery wpisanym na listę dziedzictwa UNESCO. Żyją tu bizony, łosie euroazjatyckie, wilki, rysie czy też kojoty. W ramach parku zostało wytyczonych ponad 400 km ścieżek. Popularne są tu też kajaki i kanoe ze względu na dużą ilość jezior.

Bizon, Kanada
Bizon, fot. Cameron Kirby Unsplash

Park Narodowy Gros Morne

Gros Morne National Park położony jest na wyspie Nowa Fundlandia u wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej. Ze względu na walory krajobrazowe został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Na wyspie wytyczone są różne szlaki turystyczne, dzięki którym można mieć bliski kontakt z naturą. Nazwa parku pochodzi od szczytu Gros Morne, który ma 807 m n.p.m. Jedną z najpopularniejszych ścieżek turystycznych prowadzi przez górę Gros Morne.

Park Narodowy Gros Morne, Kanada
Park Narodowy Gros Morne, fot. Felix Dilly Pixabay

Park Narodowy Auyuittuq

Auyuittuq National Park położony jest na wyspie Ziemia Baffina, która jest największą wyspą Archipelagu Arktycznego. Nazwa parku w tłumaczeniu oznacza “ziemię, która nigdy nie taje”. Park zachwyca fiordami, lodowcami i polami lodowymi. Znajduje się tu wiele szczytów, które zachwycają swoją formą. Jednym z nich jest Mount Asgard, który ma 2015 m n.p.m. Zwraca uwagę swoimi dwoma wieżami, które w dolnej części są połączone siodłem. Drugim jest Mount Thor, mający wysokość 1675 m n.p.m. Nazwa góry pochodzi od nordyckiego boga Thora i znana jest z mającej 1250 m ściany pionowej.

Wyspa Baffina, Kanada
Wyspa Baffina, fot. Jennifer Latuperisa-Andresen Unsplash

Park Narodowy Bruce Peninsula

Około 300 km na północ od Toronto położony jest Bruce Peninsula National Park, którego nazwa pochodzi od nazwy półwyspu. Ze względu na malownicze położenie u wybrzeży zatoki Georgian krajobraz parku jest bardzo zróżnicowany. Można zobaczyć tu wielkie groty i skalne urwiska, ale również kamieniste i piaszczyste plaże. Park Bruce Peninsula jest najczęściej odwiedzanym parkiem w prowincji Ontario. Przez park biegnie najdłuższy szlak turystyczny w Kanadzie, Bruce Trail, który ma prawie 900 km długości. Idąc nim można dotrzeć m.in. do wodospadu Niagara.

Bruce Peninsula, Kanada
Bruce Peninsula, fot. Kayvan Mazhar Unsplash

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
4.9/5 - (8 votes)
//
To Top