Connect with us
Pastéis de nata, portugalski przysmak deser

Artykuły

Zakochaj się w Porto! Bilety od 227 zł

Zakochaj się w Porto! Bilety od 227 zł

Porto to miasto, w którym zakochasz się od pierwszego wejrzenia. Romantyczne uliczki, budynki ozdobione azulejo, przepyszna kawa i pastel de nata – brzmi to jak przepis na idealny urlop  w Porto.

Most Ludwika I

Ponte Luis I jest jednym z symboli miasta. Został zbudowany w XIX wieku, ma niecałe 400 metrów długości i dwie kondygnacje (dolna przeznaczona dla aut i pieszych, górna dla komunikacji miejskiej i pieszych). Łączy Porto i miasto Nova de Gaia, gdzie znajdują się piwnice z winem porto.

  • Do Porto polecisz z Berlina, Katowic, Krakowa, Warszawy i Wrocławia.
5 miast Lot bezpośredni Porto Lot bezpośredni 5 miast
od 227 Rezerwacja
Most Ludwika I, Porto
Most Ludwika I, fot. Rudi1976 Dreamstime.com

Plac i Nabrzeże Cais da Ribeira

Praca da Ribeira  jest placem, gdzie odbywały się targi. Po przebudowie i modernizacji w XVIII wieku po dziś dzień jest jednym z najbardziej popularnych miejsc w Porto, mieszczą się tu liczne kawiarnie i restauracje, w pobliżu fontanny występują grajkowie. Jest to idealne miejsce spaceru podczas którego można podziwiać różnokolorowe fasady domów.

Nabrzeże Cais da Ribeira, Porto
Nabrzeże Cais da Ribeira, fot. Viktor Bondar Dreamstime.com

Katedra Sé

Sé do Porto jest rzymskokatolicką katedrą, która znajduje się liście dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na przestronnym placu, który jest również punktem widokowym. Tu też rozpoczyna się jeden z portugalskich szlaków św. Jakuba prowadzących do Santiago.

Katedra Sé, Porto
Katedra Sé, fot. Elena Osorgina Dreamstime.com

Kościół św. Franciszka

Igreja de São Francisco został zbudowany na przełomie XIV i XV wieku w stylu gotyckim. Wnętrze jest barokowe, liczne ozdoby, złocenia i witraże mogą przytłaczać swoim ogromem i kunsztem.

Kościół św. Franciszka, Porto
Kościół św. Franciszka, fot. Martin Lehmann Dreamstime.com

Kościół św. Ildefonsa

Igreja de Santo Ildefonso został zbudowany na początku XVIII wieku. Zwraca uwagę swoją fasadą którą tworzą płytki azulejos.

Kościół św. Ildefonsa, Porto
Kościół św. Ildefonsa, fot. Aivita Arika Dreamstime.com

Dworzec św. Benedykta

Sao Bento jest nie tylko dworcem kolejowym, ale też małą galerią, gdzie można zobaczyć wspaniałe płytki azulejos przedstawiające różne sceny z życia Portugalii.

Dworzec Sao Bento ozdobiony jest płytkami azulejo, Porto
Dworzec Sao Bento ozdobiony jest płytkami azulejo, fot. Fotokon Dreamstime.com

Pałac Giełdy

Palacio da Bolsa jest zabytkowym budynkiem zbudowanym w XIX wieku w stylu neoklasycystycznym. Wewnątrz znajduje się kilka sal, w tym najbardziej zachwycająca Sala Arabska, nawiązująca do sztuki arabskiej. Barwny jest również dziedziniec Patio Narodów, gdzie znajdują się m.in. herby krajów, które handlowały z Portugalią.

Wewnątrz Pałacu Giełdy, fot. Eldeiv Dreamstime.com
Wewnątrz Pałacu Giełdy, fot. Eldeiv Dreamstime.com

Wieża Kleryków

Umieszczona jest na tyłach Igreja dos Clerigos, Kościoła Kleryków. Ma wysokość 75,6 metrów, na górny taras wieży prowadzi około 250 schodów. Stąd też rozciąga się wspaniały widok na miasto.

Wieża Kleryków, Porto
Wieża Kleryków, fot. Lukasz Janyst Dreamstime.com

Klasztor na Serra do Pilar

Znajduje się w Vila Nova de Gaia na wzgórzu św. Mikołaja, budowa zakończyła się pod koniec XVII wieku. Znajduję się tu m.in. Igreja de Nossa Senhora do Pilar, Kościół Matki Bożej na Kolumnie.

Klasztor na Serra do Pilar po lewej stronie Mostu św. Ludwika, Porto
Klasztor na Serra do Pilar po lewej stronie Mostu św. Ludwika, fot. Vitaly Fedotov Dreamstime.com

Cafe Majestic

Kultowa kawiarnia, która jest przykładem secesji w Porto. Znana jest z tego, że powstały tu pierwsze rozdziały książek  czarodzieju Harrym Potterze. Autorka, J.K. Rowling, podczas pobytu w Portugalii przesiadywała tu i pisała historię o czarodziejach.

Cafe Majestic, Porto
Cafe Majestic, fot. Ana Del Castillo Dreamstime.com

Księgarnia Lello & Irmao

Jedna z najpiękniejszych księgarni na świecie. Centralnym punktem są masywne schody, które prowadzą na piętro. Regały na książki są w stylu gotyckim. Miejsce stało się kultowe za sprawą książek i filmu o Harrym Potterze. Twórcy filmu inspirowali się wnętrzem księgarni. Obecnie wejście kosztuje 5 euro (jeśli się coś kupi to cena jest obniżona o tę kwotę).

Witrażowy sufit w księgarni Lello & Irmao, Porto
Witrażowy sufit w księgarni Lello & Irmao, fot. Giorgio Rossi Dreamstime.com
Księgarnia Lello & Irmao, Porto
Księgarnia Lello & Irmao, fot. Ivo Rainha Unsplash

Ogród Pałacu Kryształowego

Jardins do Palácio de Cristal znajduje się na wzgórzu nad rzeką Duero. Na różnych poziomach znajdują się liczne mniejsze ogrody tematyczne. Stąd też widać piękną panoramę miasta.

Widok z Ogródu Pałacu Kryształowego, Porto
JWidok z Ogródu Pałacu Kryształowego, fot. Slowcentury Dreamstime.com

Rejs po rzece Douro

Douro jest rzeką, która ma swoje ujście w Porto. W dolinie Douro rosną winogrona z których wyrabiane jest porto. Wiele agencji turystycznych realizuje całodniowe rejsy po rzece połączone z degustacją win i lokalnych dań. Cena takiej wycieczki może wynosić 80-100 euro od osoby.

Dolina rzeki Douro, rejs statkiem niedaleko Porto
Dolina rzeki Douro, fot. Natalia70 Dreamstime.com

Plaże w Porto

W dzielnica Foz znajdziesz plaże, gdzie możesz się nie tylko kąpać, ale też surfować. Można też wybrać się na ok. 5-kilometrowy spacer od Matosinhos do latarni morskiej znajdującej się przy ujściu rzeki Duero.

Zachód słońca na plaży w Porto
Zachód słońca na plaży w Porto, fot. Fotokon Dreamstime.com

Degustacja porto

Porto jest wzmocnionym winem portugalskim, które ma różne typy: Ruby, Tawny. Dated Port, Late Bottled Vintage i Vintage. Winogrona są zbierane w dolinie rzeki Duero, dojrzewa w mieście Vila Nova de Gaia, które znajduje się w ramach aglomeracji Porto. W lokalnych piwnicach odbywają się degustacje. Najczęściej podawane są 3-4 rodzaje wina, koszt to 8-10 euro. Najpopularniejsze piwnice to Ferreira, Graham’s, Sandeman, Càlem, Offley i Taylor’s.

Piwnice z winem porto, Porto
Piwnice z winem porto, fot. Martin Lehmann Dreamstime.com

Muzyka fado

Słowo pochodzi z łaciny i oznacza los, przeznaczenie. Fado jest muzyką, która odzwierciedla stan ducha, który swego rodzaju melancholię, smutek, poczucie, że dawne czasy były lepsze niż teraźniejszość i przyszłość. Fado można posłuchać w klubach i restauracjach oraz natrafić w mniej uczęszczanych przez turystów miejscach.  

Kuchnia portugalska

Kuchnia portugalska jest bardzo interesująca i różnorodna. Granicząc z oceanem bogata jest z owoce morza i ryby. Lokalnymi daniem jest tzw. “Francuzeczka” (port. Francesinha) – zapiekana kanapka z chleba tostowego z kilkoma rodzajami mięsa, na wierzchu położony jest ser, cała kanapka oblana jest specjalnym sosem z piwa oraz przypraw. Popularne są też flaczki (Tripas à Moda do Porto), zupa z kapusty z dodatkiem kiełbasy chorizo (Zupa caldo verde), Bacalhau, czyli suszony i solony dorsz oraz sardynki (te podawane są w różnych smakach, np. czekoladowe). Portugalczycy lubią również słodkości, koniecznie trzeba spróbować Pastéis de nata – babeczki z ciasta francuskiego wypełnione specjalnym budyniem. Posypuje się je cukrem lub cynamonem.

Francesinha, lokalny przysmak w Porto
Francesinha, fot. Caviarliu Dreamstime.com
Pastéis de nata, portugalski przysmak deser
Pastéis de nata, fot. Christophefaugere Dreamstime.com

Kawy w Portugalii pije się bardzo dużo. Jest dużo mocniejsza niż w Polsce, najczęściej podawana jest w małych filiżankach cimbalino. Jak sama nazwa miasta wskazuje, w Porto pije się wino porto. Wina portugalskie są bardzo smaczne, warto spróbować vinho verde, zielone wino (nie jest zielone, chodzi raczej o młode, niedojrzałe wino o kwaskowatym smaku).

Jak dolecieć do Porto

Do Porto można polecieć Ryanairem bezpośrednio z Warszawy Modlina i Krakowa, Wizzairem bezpośrednio z Katowic, Warszawy (lotnisko Chopina) i Wrocławia. Można lecieć również z Berlina.

5 miast Lot bezpośredni Porto Lot bezpośredni 5 miast
od 227 Rezerwacja

Jak dojechać z lotniska do centrum Porto

Najłatwiej z lotniska do centrum dojechać metrem (fioletowa linia), trzeba wysiąść na przystanku Trindade. Można wybrać również autobusy. Bilety kosztują 1,8 euro (+ 0,6 euro za kartę, którą się potem doładowuje).

Jak poruszać się w Porto

W Porto działa metro, autobusy oraz tramwaje. Dostępne są pojedyncze lub karnety. Żeby odbyć podróż trzeba doładować specjalną kartę Andante Azul. Można zakupić też kartę turystyczną, Porto Card. Część tramwajów jest adaptowana pod turystów (specjalne trasy w starszych modelach wagonów).

Click to comment
To Top