Connect with us
Wodospad Skógafoss, Islandia

Artykuły

Najpiękniejsze wodospady na świecie

Najpiękniejsze wodospady na świecie

Hipnotyzują i fascynują. Wodospady są prawdziwymi cudami natury. Gdzie zobaczyć na własne oczy najpiękniejsze i najbardziej zdumiewające wodospady?

Mulafossur, Wyspy Owcze

Wyspy Owcze są nieoczywistą destynacją, która z roku na rok jest coraz bardziej popularna wśród turystów. Farerskie widoki, dachy domów pokryte trawą i unosząca się mgła sprawia, że panuje tu niesamowita atmosfera. Na jednej z wysp, Vágar znajduje się wodospad Mulafossur. Malowniczy spacer po okolicach na długo zostaje w pamięci.

Wodospad Mulafossur, Wyspy Owcze
Wodospad Mulafossur, fot. Jesse Leake Dreamstime.com

Gljufrafoss, Islandia

Islandia jest krainą lodu i ognia. Jej niesamowita przyroda zapiera dech w piersiach. Podobno na Islandii znajduje się kilka tysięcy wodospadów. Jednym z najbardziej malowniczych jest Gljufrafoss, który ma wysokość 40 m. Skrywa on grotę skalną do której można wejść przechodząc przez spływającą wodę.

Wodospad Gljufrafoss, Islandia
Wodospad Gljufrafoss, fot. Konstantinmaslak Dreamstime.com

Skógafoss, Islandia

Skógafoss jest jednym z najbardziej popularnych wodospadów na Islandii. Ma 25 m szerokości i 60 m wysokości. Często tworzy się tu tęcza. Okolice wodospadu są bardzo malownicze, warto wybrać się również na samą górę.

Wodospad Skógafoss, Islandia
Wodospad Skógafoss, fot. minnystock Dreamstime.com

Kjosfossen, Norwegia

Kjosfossen jest najwyższym wodospadem w Europie i ma wysokość 840 m. Wśród 10 najwyższych wodospadów na świecie w Norwegii znajdują się aż trzy: Kjelfossen, Ramnefjellsfossen oraz Mongefossen. Wodospad Kjosfossen sprawia ogromne wrażenie i jest jednym z ważniejszych punktów wycieczkowych w Norwegii.

Wodospad Kjosfossen, Norwegia
Wodospad Kjosfossen, fot. Nikolai Sorokin Dreamstime.com

Jeziora Plitwickie, Chorwacja

Jeziora Plitwickie są jedną z atrakcji turystycznych w Chorwacji. W parku narodowym wytyczone są specjalne szlaki, dzięki którym można podziwiać różnorodność fauny i flory. Niesamowite wrażenie sprawia 16 jezior krasowych, które są połączone ze sobą licznymi wodospadami.

Inspiracja podróżnicza: 15 najpiękniejszych miejsc w Europie z listy dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Jezior Plitwickich, Chorwacja
Park Narodowy Jezior Plitwickich, fot. Jamesronan Dreamstime.com

Baatara Gorge, Liban

Dzięki bezpośredniemu połączeniu z Warszawy do Bejrutu Liban będzie jedną z krain, które będzie można odkryć. Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Libanie, wybierz się zobaczyć na własne oczy Wodospady Baatara Gorge, które znajdują się niecałe 70 km od stolicy. Baatara Gorge ma ponad 250 m wysokości. Jego piękno polega na tym, że wpada do wapiennej jaskini Baatara Pothole, przez którą prowadzi szlak turystyczny.

Wodospady Baatara Gorge, Liban
Wodospady Baatara Gorge, fot. Ddkg Dreamstime.com

Wodospady Niagara, USA i Kanada

Wodospady Niagara są jednym z cudów natury, znajdują się na granicy Kanady i USA. Tworzą go trzy wodospady: Horseshoe, American Falls i Bridal Veil Falls. Są dosłownie “must see”, które przyciąga miliony turystów rocznie. Niezapomniany jest rejs statkiem wycieczkowym, który podpływa blisko kaskady.

Inspiracja podróżnicza: 20 najpiękniejszych miejsc w Kanadzie.

Wodospad Niagara, USA Kanada
Wodospad Niagara, fot. LuisValiente Pixabay

Wodospad Horsetail, USA

Leżący w stanie Kalifornia wodospad Horsetail nazywany jest też ognistym wodospadem. Mający 650 m wysokości wodospad jest uważany za jedną z atrakcji Parku Narodowego Yosemite, spływa ze skały El Capitan. Zachwyca ze względu na zjawisko nazywane “flowing lava”, promienie zachodzącego słońca oświetlają wodospad w taki sposób, że przypomina on ognistą rzekę.  Widowisko można widzieć tylko przez jeden dzień w roku, w lutym.

Wodospad Horsetail, jedna z top atrakcji Parku Narodowego Yosemite, USA
Wodospad Horsetail, jedna z top atrakcji Parku Narodowego Yosemite, fot. Rinus Baak Dreamstime.com

Salto Angel, Wenezuela

Salto Angel jest najwyższym wodospadem świata, ma 979 m. Woda spływa z płaskowyżu Auyantepui. Nazwa wodospadu pochodzi od nazwiska jego odkrywcy, poszukiwacza złota Jimmiego Angela, który rozbił swój samolot na szczycie tepui. Salto Angel jest jeszcze wyższy niż najwyższy budynek świata, Burj Khalifa znajdujący się w Dubaju.

Salto Angel jest najwyższym wodospadem świata, Wenezuela
Salto Angel jest najwyższym wodospadem świata, fot. Alicenerra Dreamstime.com

Wodospad Iguazú, Argentyna i Brazylia

Wodospad Iguazú znajduje się na argentyńsko-brazylijskiej granicy. Ma szerokość 2 km a szum wody można usłyszeć z kilkunastu kilometrów. Dzięki specjalnej infrastrukturze można podziwiać jego wielkość z różnej perspektywy. Woda spływa po prawie 300 odrębnych progów skalnych, co powoduje, że teren wodospadu wydaje się nieskończony i ogromny.  

Wodospad Iguazú, granica Argentyny i Brazylii
Wodospad Iguazú, fot. Rkaphotography Dreamstime.com

Wodospad Mackay, Nowa Zelandia

Nowa Zelandia słynie ze swoich parków narodowych. O 7 najpiękniejszych parkach możesz przeczytać również u nas. Jedna z najpiękniejszych tras, Milford Track prowadzi przez malownicze góry, las deszczowy oraz wodospady, w tym Mackay Falls.

Wodospad Mackay, Nowa Zelandia
Wodospad Mackay, fot. Tim Hester Dreamstime.com

Sutherland, Nowa Zelandia

Również na Wyspie Południowej, w pobliżu Milford Sound znajduje się malowniczy wodospad Sutherland mający 580 m wysokości. Jest najwyższym wodospadem w Nowej Zelandii. Woda opada z Jeziora Quill w trzech kaskadach.

Wodospad Sutherland, Nowa Zelandia
Wodospad Sutherland, fot. Jiri Foltyn Dreamstime.com

Ban Gioc – Detian, Wietnam i Chiny

Wodospad znajduje się na wietnamsko-chińskiej granicy. Podczas pory suchej wodospad ma dwie kaskady, które w porze deszczowej się łączą i tworzą jeden. 30-metrowy wodospad leży około 270 km na północ od Hanoi.

Wodospady Ban Gioc – Detian, na granicy Wietnamu i Chin
Wodospady Ban Gioc – Detian, fot. Saletomic Dreamstime.com

Sendang Gile i Tiu Kelep, Lombok, Indonezja

Indonezyjska wyspa Lombok jest znana przede wszystkim z wulkanu Gunung Rinjani. Znajdują się tu również interesujące wodospady: Sendang Gile i tiu Kelep. Nie są wysokie (około 30 m), ale panuje tu niesamowita atmosfera.

Wodospad Tiu Kelep, Lombok Indonezja
Wodospad Tiu Kelep, fot. Mawardibahar Dreamstime.com

Asik-Asik, Filipiny

Podczas pobytu w Manili warto wybrać się na sąsiednią wyspę, Mindanao gdzie znajduje się jeden z najbardziej malowniczych wodospadów. Po 60-metrowej ścianie pokrytej bujną roślinnością spływa woda. Podobno cały czas nikt nie wie, skąd ona pochodzi, według miejscowej ludności jest lecznicza.

Wodospad Asik-Asik, Filipiny
Wodospad Asik-Asik, fot. Edwin Verin Dreamstime.com

Wodospady Wiktorii, Zambia i Zimbabwe

Wodospady wpisane są na listę dziedzictwa UNESCO i uważane są za jeden z cudów świata. Leżące na granicy Zambii i Zimbabwe są jedną z głównych atrakcji w Afryce, ich wysokość wynosi 108 m, ich szerokość zaś 1,7 km. W okolicy znajdują się punkty widokowe, które zapewniają różnorodną panoramę.

Wodospady Wiktorii, Zambia i Zimbabwe
Wodospady Wiktorii, fot. Martin Mwaura Dreamstime.com

Wodospad Tugela, Republika Południowej Afryki

Tugela jest drugim najwyższym wodospadem na świecie, jego wysokość wynosi 948 m. Rzeka Tugela, która go zasila ma swój początek w Górach Smoczych. Do wodospadu prowadzą szlaki turystyczne, jeden z nich prowadzi z Royal Natal National Park.

Wodospad Tugela, Republika Południowej Afryki
Wodospad Tugela, fot. Robin Runck Dreamstime.com

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (10 votes)
//
To Top