Connect with us
Manila, Filipiny

Artykuły

Manila, Perła Orientu, loty z Warszawy od 2179 zł

Manila, Perła Orientu, loty z Warszawy od 2179 zł

Stolica Filipin jest jednym z najbardziej zaludnionych miejsc na świecie, wraz z przedmieściami mieszka tu ponad 24 miliony osób. Manila położona jest na wyspie Luzon, która jest największą wyspą archipelagu Filipin. Nazwa pochodzi od słowa “nila”, które oznacza krzew namorzynowy, Manila jest więc miejscem, gdzie rośnie nila.

Wzbudza mieszane uczucia, z jednej strony przyciąga egzotyką i nowoczesnością, z drugiej zaś uważane jest za niebezpieczne ze względu na rozległość miasta i jego niekontrolowany rozrost.

Filipiny mają całkiem burzliwą historię, Manila była m.in. stolicą Hiszpańskich Indii Wschodnich, kontrolę nad krajem miały też Stany Zjednoczone i Japonia. Stąd też Filipiny i sama Manila jest bardzo różnorodna oraz warta odwiedzenia.

Zobacz te najlepsze miejsca w Manili i zaplanuj podróż po przepięknych filipińskich wyspach.

Intramuros: Stare Miasto

Najstarsza dzielnica miasta to Intramuros, co w tłumaczeniu oznacza “w obrębie murów”. Mury zostały zbudowane przez Hiszpanów w XVI wieku. Manila została bardzo zniszczona w trakcie II wojny światowej, wiele z zabytków zostało zniszczonych. Pozostałości Intramuros tworzą bastiony, reduty i zbiorniki wodne (pozostałości po fosach). Znajdują się tu też XV-wieczne bramy, które prowadzą do Starego Miasta.  

Przed wejściem do Intramuros, Manila Filipiny
Przed wejściem do Intramuros, fot. GlebSStock Shutterstock

Kościół św. Augustyna (San Agustin Church) 

Jest jednym z zabytków zapisanych na liście UNESCO. Został zbudowany w XV wieku i ma oryginalny, można go nazwać filipińską odmianą baroku. Warto zajrzeć do muzeum Casa Manila, które pokazujące codzienne życie podczas rządów Hiszpanii.

Park im. Rizala

Park nosi nazwę po José Rizal, filipińskim bohaterze narodowym. Znajdują się tu piękne ogrody, Muzeum Narodowe, Orchidarium, Planetarium. Jedno z nielicznych zielonych miejsc w Manii.

Pawilon chiński w Parku im. Rizala, Manila Filipiny
Pawilon chiński w Parku im. Rizala, fot. aldarinho Shutterstock

Manila Ocean Park

Niedaleko Parku im. Rizala znajduje się oceanarium Manila Ocean Park. Znajduje się tu ponad 14 tys. morskich stworzeń z około 280 gatunków, oceanarium jest podzielone na 7 sekcji. Przeważają tu rodzime gatunki z Azji Południowo-Wschodniej. Atrakcją jest 25-metrowy tunel, gdzie nad głowami odwiedzających pływają ryby. Bilet do parku kosztuje 995 pesos filipińskich.

Extramuros: Nowoczesne Miasto

Poza murem znajduje się nowoczesne miasto, które kontrastuje z dzielnicami biedy. Klimatyzowane drapacze chmur z dostępem do najnowszych technologii, z drugiej zaś strony slumsy i ludzie żyjący dzisiejszym dniem.

Manila, Filipiny
Manila, fot. Ramon Kagie Unsplash

Bazylika św. Sebastiana 

Bazylia została zbudowana pod koniec XIX wieku. Znajduje się w dzielnicy Quiapo. Ma dwie ażurowe wieże i stalowe sklepienie. Wiele elementów jest gotyckich.

Binondo

Najstarsza chińska dzielnica na świecie, Binondo, została założona w XVI wieku przez chińskich chrześcijan. Ulica Escolta nazywana była przed II wojną światową “filipińskim Wall Street” ze względu na swoją pozycję w Manili. Mieści się tu XVI-wieczny kościół Bibondo, nazywany kościołem Matki Boskiej z Chin.

Binondo to najstarsza chińska dzielnica na świecie, Manila Filipiny
Binondo to najstarsza chińska dzielnica na świecie, fot. Michael Buillerey Unsplash

Cmentarz chiński

Cmentarz mieszkańców Manili chińskiego pochodzenia. Okazałe grobowce, niektóre przypominają małe domki. Znajdują się tu też świątynie, m.in. Chong Hock Tong, która jest najstarszą chińską świątynią w Manili.

Makati

Makati to dzielnica biznesowa i finansowe centrum Filipin. Znajdują się tu wysokie wieżowce, drogie sklepy. Jest bardzo nowoczesna, spacerując między drapaczami chmur ma się wrażenie, że zostało się przeniesionym w zupełnie inne miejsce.

Dzielnica fanansowa Manili - Makati, Filipiny
Dzielnica fanansowa Manili – Makati, fot. JC Gellidon Unsplash

Jeepney

Jeepney są kolorowymi ciężarówkami, które zostawili Amerykanie po II wojnie światowej. Ciężarówki zostały przerobione i ozdobione, służą w Manili jako środek transportu.

Jeepney, - filipiński srodek transportu
Jeepney, fot. Rainier Ridao Unsplash

Walki kogutów

Walki kogutów na Filipinach są sportem narodowym. Wzbudza jednak mieszane uczucia. Cierpienie zwierząt, hazard, z drugiej zaś strony element historii i tradycji oraz forma rozrywki Filipińczyków.

Walki kogutów na Filipinach są sportem narodowym,
Walki kogutów na Filipinach są sportem narodowym, fot. Jopeel Quimpo Unsplash

Kuchnia filipińska

Kuchnia filipińska jest pełna egzotycznych smaków i wpływów. Przeważają owoce morza i ryby. Filipińczycy uwielbiają street food, jedzenie podawane jest wszędzie, ważne żeby odbywało się to w kręgu znajomych. Filipiny są rajem dla mięsożerców i tych, które uwielbiają grillowane potrawy. Osoby o mocnych nerwach mogą spróbować Balut (ugotowane jajko z pisklęciem).

Filipińczycy uwielbiają owoce morza, kuchnia filipińska
Filipińczycy uwielbiają owoce morza, fot. Vernon Raineil Cenzon Unsplash

Co się pije na Filipinach? Wino palmowe domowej roboty, Tuba, jest popularnym napojem niskoprocentowym. Popularny jest też rum, dżin i piwo (San Miguel Pale Pilsen).

Kiedy lecieć do Manili

Do Manili najlepiej lecieć pomiędzy grudniem a marcem. Wtedy temperatura jest wysoka (około 28-32°C) i jest mało deszczu. Od kwietnia do września temperatura jest jeszcze wyższa, ale jest to pora deszczowa.

Jak dolecieć do Manili

Do Manili dolecisz z Warszawy z jedną lub dwoma przesiadkami z KLM/Air France, British Airways, Turkish Airlines, Emirates lub np. Qatar Airways. Tanie nilety kupisz na stronie flipo.pl.

Jak dojechać z lotniska do centrum Manili

Z lotniska do centrum dotrzesz pociągiem (system LRT) ze stacji Baclaran Station. Możesz wybrać autobus lotniskowy, autobus lub taxi.

Jak poruszać się po Manili

Miasto jest bardzo zakorkowane, dlatego przemieszczając się z jednego miejsca w drugie warto zostawić sobie spory zapas czasu. Po Manili najlepiej i najtaniej poruszać się taksówkami oraz jeepney.

Gdzie spać w Manili

Dzielnice Malate i Ermita znajdujące się w południowej części Manilii są miejscem często wybieranym przez turystów na nocleg. Zakwaterowanie w “europejskim” standardzie znajdziesz w Makati. Rezerwacji możesz dokonać według własnych preferencji na stronie hotele.flipo.pl.

Wiza na Filipiny

Nie ma obowiązku wizowego dla Polaków, którzy przebywają na Filipinach do 30 dni.

Ciekawe wyspy na Filipinach 

Tłok wielkiego miasta może być przytłaczający. Zaplanuj więc wycieczkę po tych najpiękniejszych filipińskich wyspach. Jakie są najlepsze wyspy na Filipinach? Gdzie są najlepsze plaże i panuje ta niepowtarzalna atmosfera?

Wybraliśmy dla Ciebie 5 najlepszych wyspy na Filipinach.

Siargao

Położona jest niedaleko Rowu Filipińskiego, w okolicznych wodach znajdziesz przepiękną rafę koralową. Siargao jest wyspą, którą wybierają przede wszystkim miłośnicy surfowania.

Siargao, Filipiny
Siargao, fot. Alejandro Luengo Unsplash

Bohol

To tu znajdziesz tajemnicze Wzgórza Czekoladowe.

Czekoladowe Wzgórza na wyspie Bohol, Filipiny
Czekoladowe Wzgórza na wyspie Bohol, fot. Xavier Lorenzo Dreamstime.com

Panglao

Wyspa połączona jest dwoma mostami z wyspą Bohol. Niewielka, klimatyczna. Warto zajrzeć do jaskini Hinagdanan.

Panglao, Filipiny
Panglao, fot. Brian Kairuz Unsplash

Palawan

425 km długości i do 40 km szerokości – górzysta wyspa zachwyci nie tylko miłośników nurkowania, kajakarstwa, ale też miłośników zwierząt.

El Nido na Palawan, Filipiny
El Nido na Palawan, fot. Ehmir Bautista Unsplash

Bantayan

Plaże, palmy, jaskinie, lasy namorzynowe i różnorodne jedzenie.

Bantayan, Filipiny
Bantayan, fot. Roxanne De La Peña Unsplash

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
4.5/5 - (2 votes)
//
To Top