Connect with us
Maskonur zwyczajny, Wyspy Owcze

Artykuły

HIT: przepiękne Wyspy Owcze, bilety od 689 zł

HIT: przepiękne Wyspy Owcze, bilety od 689 zł

Wyspy Owcze są nieoczywistą destynacją. Można powiedzieć, że żyją trochę w cieniu popularnej Islandii, którą odwiedza coraz więcej i więcej turystów spragnionych dziewiczej przyrody. Tej nie brakuje również na Wyspach Owczych. Wyspy mają długą historię, która sięga 3 000 lat p.n.e., kiedy zostały po raz pierwszy zasiedlone. Od tego czasu mieszkali tu między innymi Normanowie, „ludzie północy”. Dzisiaj archipelag 18 wysp stanowi terytorium zależne Danii, ale w dużej mierze utrzymuje swoją autonomię.

Kościół w Saksun, Wyspy Owcze
Kościół w Saksun, fot. Miroslav Liska Dreamstime.com

Wyspy Owcze na pierwszy rzut oka są niegościnnym miejscem pełnym ostrych skał i wszechobecnego mchu. Ale z tego też powodu mają niezapomnianą atmosferę. Zaludnienie Wysp wynosi około 50 tys., ludzie nie są jednak jedynymi mieszkańcami Wysp, większą populację stanowią owce, których jest ponad 70 tys. Jeśli szukasz powodów, które Cię przekonają do tego, żeby odwiedzić Wyspy, spójrz na poniższe fotografie. Gwarantujemy, że będzie to miłość od pierwszego wejrzenia!

Domy w Tórshavn, Wyspy Owcze
Domy w Tórshavn, fot. Lucavanzolini Dreamstime.com
Vágar, wyspy owcze
Vága,, fot. Sebastian Boring Unsplash

Maskonur zwyczajny

Jedną z głównych atrakcji Wysp są ptaki. Najbardziej fotogenicznym miejscem pod tym kątem wyspa Streymoy. Dzięki bogatym w ryby wodami znajdziesz tu około 280 gatunków ptaków, które przylatują tu i gnieżdżą się. Wśród nich znajdziesz również popularne alki, wśród nich maskonura zwyczajnego, który ze względu na swój wygląd z języka łacińskiego oznacza „braciszka arktycznego”. Ptasim symbolem Wysp Owczych jest ostrygojad. Niezależnie od powodu, dla którego zdecydujesz się odwiedzić Wyspy, pamiętaj, że pogoda jest bardzo zmienna. W jednej chwili będziesz wystawiać twarz do słońca, żeby za chwilę szukać kolejnego swetra i kurtki przeciwdeszczowej. Tak jak w przypadku innych północnych destynacji pamiętaj, że to nie pogoda jest nieodpowiednia, ale rzeczy, które masz na sobie. Aura jest prawdziwą loterią, czasem jest słońce, czasem deszcz. Latem temperatura wynosi ok. 11°C, zimą 3°C. Większość dni w ciągu roku (około 300) pada i unosi się mgła, tworzy to jednak specyficzną atmosferę.

Maskonur zwyczajny, Wyspy Owcze
Maskonur zwyczajny, fot. Andrei Moldovan Dreamstime.com

Owce

Jak sama nazwa wskazuje Wyspy Owcze pochodzą od owiec (Færøerne). Z owcami wiąże się unikalna jednostka powierzchni, używana przez Farerczyków od średniowiecza. Jest nią mørk, właściwością tej miary jest to, że nie jest stałą fizyczną wielkością, lecz obszarem pozwalającym na wykarmienie 32 owiec, co jest zależne od żyzności gleby oraz ukształtowania terenu. Farerczycy nie tylko hodują owce, ale też wykorzystują je do pokazania piękna krajobrazów. W ten sposób powstał projekt „Sheep View”. Do grzbietów owiec przytwierdzili kamery, filmiki “nagrane” przez owce można obejrzeć w internecie.

Owce na Wyspach Owczych
Owce na Wyspach Owczych, fot. Goya Artworks Dreamstime.com

Mieszkańcy Wysp Owczych

Archipelag wysp może się wydawać ostatnim miejscem, które by ktoś wybrał na spędzenie wakacji. Panuje tu jednak niesamowita, wręcz magiczna atmosfera. Wyspy Owcze zamieszkują bardzo gościnni i serdeczni ludzie, widoki zapierają dech w piersiach i na długo zostają w pamięci. Wynajęcie samochodu jest najlepszym rozwiązaniem, żeby poznać zakątki wysp. Bez obaw, drogi są dobrej jakości i prowadzą wszędzie, również w podmorskich tunelach, które łączą wyspy. Uwaga jednak na owce! To one mają tu bezwzględne pierwszeństwo.

Funningur, Wyspy Owcze
Funningur, fot. T. Jensen Pixabay
Kościół w Vidareidi, Wyspy Owcze
Kościół w Vidareidi, fot. Federica Violin Dreamstime.com
Gjogv, Wyspy Owcze
Gjogv, fot. Saviour Mifsud Dreamstime.com
Latarnia Kallur na wyspie Kalsoy, Wypsy Owcze
KLatarnia Kallur na wyspie Kalsoy, fot. Wojciech Kruczynski Dreamstime.com

Wodospad Mulafossur

Farerskie widoki, dachy domów pokryte trawą i unosząca się mgła sprawia, że panuje tu niesamowita atmosfera. Na jednej z wysp, Vágar znajduje się jeden z najpiękniejszych wodospadów na świecie – wodospad Mulafossur. Malowniczy spacer po okolicach na długo zostaje w pamięci.

Wodospad Mulafossur, Wyspy Owcze
Wodospad Mulafossur, fot. Jesse Leake Dreamstime.com

Bilety na Wyspy Owcze

Jeśli po obejrzeniu fotografii wpisałeś Wyspy Owcze na swoją listę „must see”, ale nie wiesz jak tam dotrzeć, informujemy, że na Wyspy możesz się wybrać promem (rejsy oferuje Smyril Line) albo samolotem, z przewoźnikiem SAS (z przesiadką w Kopenhadze).


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
4.5/5 - (8 votes)

Rabaty

You currently have access to a subset of Twitter API v2 endpoints and limited v1.1 endpoints (e.g. media post, oauth) only. If you need access to this endpoint, you may need a different access level. You can learn more here: https://developer.twitter.com/en/portal/product