Connect with us
Sellin, Rugia. Niemcy

Artykuły

Wyspy Morza Bałtyckiego: najciekawsze miejsca

Wyspy Morza Bałtyckiego: najciekawsze miejsca

Otoczone ze wszystkich stron lądem, z ponad 8 tysiącami kilometrów linii brzegowej, średnią głębokością mającą ponad 50 metrów i średnim zasoleniem 7‰ Morze Bałtyckie może pochwalić się również wieloma interesującymi wyspami. Zamiast na Sycylię czy też Maltę na Morzu Śródziemnym wybierz się na Bornholm, Muhu, Zelandię lub Wyspy Alandzkie. Brzmi egzotycznie? Przedstawiamy najciekawsze wyspy Morza Bałtyckiego. Na której z nich ukrywali się piraci? Na której z nich znajduje się jezioro meteorytowe? Która nazywana jest Wyspą Słońca? Która zafascynował się reżyser Ingmar Bergman?

Dostęp do Morza Bałtyckiego posiada 9 krajów. Oprócz Polski wody Bałtyku oblewają Szwecję, Finlandię, Rosję, Estonię, Łotwę, Litwę, Niemcy i Danię. Urozmaicona linia brzegowa bogata jest w liczne zatoki i zalewy. Znajdują się tu też interesujące wyspy z przepięknymi plażami, klifami i miastami oraz jeszcze ciekawszymi historiami. Wybierz się z nami w podróż po wyspach Morzą Bałtyckiego!

Gotlandia

Szwecja może pochwalić się ponad 250 tysiącami wysp i wysepek. Największą z nich i zarazem największą na Morzu Bałtyckim jest Gotlandia. W XIV-XV wieku ukrywali się tu piraci. Bracia Witalijscy byli w tamtych czasach postrachem na wodach Morza Bałtyckiego. W oczach wielu biednych piraci byli traktowani jak “dobrzy rozbójnicy”. Wyspa słynie z piaszczystych i czystych plaż, interesującym miejscem jest jaskinia Lummelunda, położona niedaleko Visby. Dla zwiedzających udostępniona jest kilometrowa trasa – ilość i różnorodność stalaktytów i stalagmitów jest imponująca.

Mieszkańcy Gotlandii zajmują się tradycyjnym rybołóstwem, Gotlandia Szwecja
Mieszkańcy Gotlandii zajmują się tradycyjnym rybołóstwem, fot. Allertaler Pixabay

Gotlandię otacza kilkanaście mniejszych wysp z których najciekawszą jest Fårö, którą był zafascynowany szwedzki reżyser, Ingmar Bergman. Na Fårö znajduje się grób artysty. Z jakiego powodu uważana jest za niesamowitą? Wystarczy spojrzeć na jej skaliste klify, piaszczyste plaże oraz unoszące się o wschodzie i zachodzie słońca mgły.

Krajobraz Fårö, szwecja
Krajobraz Fårö, fot. Nikola Johnny Mirkovic Unsplash

Olandia 

Szwedzka wyspa Olandia, trzecia do do wielkości na Morzu Bałtyckim ma prawie 500 km długości linii brzegowej. Dzięki Ölandsbron – mostu Olandzkiemu mającemu ponad 6 km długości połączona jest ze stałym lądem. Charakterystycznym elementem krajobrazu Olandii są wiatraki i kamienie runiczne. Jeśli chcesz poczuć się jak w powieści Tolkiena, wybierz się do Puszczy Trolli.

Wiatraki na stałe wpisały się w krajobraz Olandii, Szwecja
Wiatraki na stałe wpisały się w krajobraz Olandii, fot. Jan Nijman Pixabay

Sarema

Podróżując do Estonii warto zaplanować wycieczkę na jej największą wyspę. Sarema (Saaremaa) ma ciekawą historię. Znajdowała się pod rządami Szwecji, Imperium Rosyjskiego, była okupowana przez Niemcy, obecnie leży w granicach niepodległej Estonii. Pomiędzy pewnym lądem a Saremą znajduje się niewielka wyspa Muhu słynąca z działające po dziś dzień wiatraku.  

Saremę pokrywa w 40% las, słabe zaludnienie powoduje, że wyspa cieszy się bogatą przyrodą. W zachodniej części utworzony jest Park Narodowy Vilsandi. Najczęściej odwiedzanym miejscem na wyspie jest Kuressaare – stolica dystryktu. W mieście zachowała się twierdza z XIII wieku. Ze względu na lecznicze właściwości błota morskiego po dziś dzień okolice Kuressaare są często wybieraną destynacją wśród Estończyków i Finów oraz Rosjan. Podróżując po wyspie warto wybrać się do wsi Kaali, gdzie znajduje się imponujący krater uderzeniowy, jego średnica to 110 metrów.

Zamek w Kuressaare, Sarema Estonia
Zamek w Kuressaare, fot. KiraHundeDog Pixabay
Na Saremie znajduje się wiele wiatraków, Estonia
Na Saremie znajduje się wiele wiatraków, fot. Makalu Pixabay

Rugia

Rugia jest największą niemiecką wyspą. W XII wieku znajdowało się tu ostatnie pogańskie sanktuarium w tej części Europy – świątynia Świętowita znajdowała się w północnej części wyspy, Akronie. Rugia słynie z przepięknych plaży, licznych luksusowych hoteli, ośrodków uzdrowiskowych i przyrody oraz możliwości uprawiania różnych sportów. Jasmundzki Park Narodowy, mimo że jest najmniejszym niemieckim parkiem narodowym może pochwalić się wybrzeżem kredowym. Königsstuhl – “królewski tron”, który ma prawie 120 metrów wysokości jest jedną z atrakcji Rugii.

Molo w Sellin, Rugia niemcy
Molo w Sellin, fot. Paul Henri Degrande Pixabay
Skały kredowe na Rugii, Niemcy
Skały kredowe na Rugii, fot. O12 Pixabay

Uznam

Wyspa położona jest na terytorium dwóch państw. Większa część jest niemiecka, mniejsza – polska. To jeden z najbardziej słonecznych regionów. Dzięki doskonałym walorom przyrodniczym, infrastrukturze, dużej ilości szlaków turystycznych i rowerowych oraz ośrodkom wypoczynkowym to idealne miejsca na urlop o każdej porze roku. Do najpopularniejszych miejscowości należy Świnoujście (leżące łącznie na trzech wyspach: Uznam, Wolin i Karsibór), Seebad Ahlbeck, Seebad Heringsdorf. Warto odwiedzić Park Krajobrazowy Wyspy Uznam.

Piechurom polecamy wybrać się na europejski długodystansowy szlak pieszy E9 – jeden z najlepszych szlaków w Europie.

Plaża w Świnoujściu,
Plaża w Świnoujściu, fot. skuter56 Pixabay
Wybrzeże Bałtyku w Bansin, Niemcy
Wybrzeże Bałtyku w Bansin, Niemcy, fot. Stephan Glauner Unsplash

Suomenlinna

W tłumaczeniu nazwa wyspy oznacza “twierdzę szwedzką”. Położona jest niedaleko Helsinek w Finlandii i wpisana została na listę dziedzictwa UNESCO. Jej rozwój zaczyna się w połowie XVIII wieku, kiedy miała za zadanie bronić Helsinki od strony morza. Z czasem zaczęły powstawać lub baraki dla żołnierzy, schrony, zabudowania wojskowe. Dzisiaj jest to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Helsinek i turystów, którzy poszukują miejsca na odpoczynek na łonie przyrody.

Suomenlinna, Helsinki Finlandia
Suomenlinna, fot. Julius Jansson Unsplash

Bornholm

Legendy mówią, że Bóg w czasie tworzenia Danii rzucił w morze kilka pięknych kawałków. Jednym z nich jest Bornholm, który nazywany jest często “Majorką Północy” lub “Słoneczną Wyspą”. Ze względu na najwięcej słonecznych dni w kraju wyspa należy do ulubionych miejsc wśród Duńczyków i licznych turystów (w tym Polaków). Z jednej strony znajdują się tu plaże z drobnym piaskiem, z drugiej zaś strome klify. Na wyspie zostało wytyczonych kilka szlaków turystycznych i rowerowych, które dodają klimatu miejscu.

Wybrzeże Bornholmu, Dania
Wybrzeże Bornholmu, fot. Julia Caesar Unsplash

Wyspy Alandzkie

Fasta Åland to największa i najbardziej zaludniona wyspa w ramach archipelagu Wysp Alandzkich. Należą do Norwegii, ale posiadają dużą autonomię. Większość mieszkańców archipelagu posługuje się językiem szwedzkim, fiński jest językiem ojczystym zaledwie dla kilku procent obywateli. Dzięki dobrym połączeniom promowym ze Szwecją, Finlandią i Estonią można wybrać się tu na wycieczkę rowerową lub przespacerować wzdłuż wybrzeża i po lesie.

Stolicą Wysp Alandzkich jest Maarianhamina,
Stolicą Wysp Alandzkich jest Maarianhamina, fot. LarsLarsen Pixabay

Zelandia

Nazwa największej duńskiej wyspy nie pochodzi od Nowej Zelandii. Sjælland to w tłumaczeniu ziemia fok (sjæl). Położone są na niej najważniejsze miasta w Danii: komfortowa stolica kraju – Kopenhaga, znane z festiwalu Roskilde, czy też Helsingør będące tłem “Hamleta” Williama Shakespeare’a.

Helsingør, Dania
Helsingør, fot. Jens Herrndorff Unsplash

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (2 votes)
//
To Top