Connect with us
Wyspa Galešnjak położona jest niedaleko Zadaru, Chorwacja

TOP oferty

Najlepsze wyspy na Morzu Śródziemnym, bilety lotnicze od 59 zł

Najlepsze wyspy na Morzu Śródziemnym, bilety lotnicze od 59 zł

Wyspiarka atmosfera nie ma sobie równych. Mieszkańcy wysp wydają się nadawać na innych falach jak Ci żyjący na lądzie. Przedstawiamy subiektywne zestawienie 10 najfajniejszych wysp w akwenie Morza Śródziemnego. Która z nich jest według Ciebie najlepsza? A może masz już faworyta?

Advertisement

W czasie wakacji są często odwiedzane, po sezonie nie tracą swojego uroku.

Gozo

Malta ma wszystko, co jest potrzebne do szczęśliwego życia. Słońce, które nawet zimą przyjemnie ogrzewa, morze, które chłodzi latem, wiatr, który rozwiewa włosy i ziemię, na której rosną drzewa oliwne. Archipelag Malty tworzą trzy wyspy: największa Malta, Gozo i Comino. Wycieczka na wyspę Gozo wiązała się z wyprawą na Lazurowe Okno (Azure Window), most skalny. Niestety ze względu na erozję formacja skalna się zawaliła. Okolice Zatoki Dwejra są często wybierane przez fanów nurkowania, np. w Błękitnej Dziurze (Blue Hole). Stolicę wyspy, Victorię warto odwiedzić ze względu na cytadelę, z której rozpościera się wspaniały widok na Gozo.

  • Na Maltę polecisz z Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia.
6 miast Lot bezpośredni Malta Lot bezpośredni 6 miast
od 157 Rezerwacja
Błękitna Dziura, Gozo, Malta
Błękitna Dziura, Gozo, fot. Mirko Vitali Dreamstime.com
Victoria, stolica wyspy Gozo, Malta
Victoria, stolica wyspy Gozo, fot. Krivinis Dreamstime.com

Galešnjak

W okolicach Zadaru znajduje się wiele wysp, które mają swój własny niepowtarzalny klimat. Galešnjak jest nazywany wyspą zakochanych ze względu na swój kształt. “Serce” jest własnością prywatną, które można jednak odwiedzić w czasie statkiem wycieczkowym. Najlepiej się jednak prezentuje z perspektywy ptaka.

  • Do Zadaru polecisz z Poznania i Krakowa.
Poznań/Kraków Lot bezpośredni Zadar Lot bezpośredni Poznań/Kraków
od 290 Rezerwacja
Wyspa Galešnjak położona jest niedaleko Zadaru, Chorwacja
Wyspa Galešnjak położona jest niedaleko Zadaru, fot. Ivan Kuznetsov Dreamstime.com

Korsyka

Bonjour! Korsyka jest atrakcyjną wyspą, która przyciąga miłośników snorkelingu i nurkowania. Jest tu wiele zatok, gdzie warto wybrać się poznać podmorskie dno. Popularne jest zwłaszcza południe Korsyki. W Portigliolo i Palombaggia znajdziesz skaliste wybrzeże i dobre warunki do snorkelingu.

Palombaggia na południu Korsyki, Francja
Palombaggia na południu Korsyki, fot. Eva Bocek | Dreamstime.com

Jeśli kochasz góry, Korsyka Cię zachwyci. Wybierz się na szlak GR 20 (nazwa pochodzi od Grande Randonnée, numer 20 zaś odnosi się tego, że Korsyka była dwudziestym francuskim departamentem), który przebiega prawie przez całą wyspę. Jest uważany za jeden z trudniejszych w całej Europie.

Fragment szlaku GR 20 na Korsyce, Francja
Fragment szlaku GR 20 na Korsyce, fot. Henner Damke Dreamstime.com

La Maddalena

Szmaragdowe Wybrzeże brzmi dobrze, prawda że? Jeśli planujesz urlop na Sardynii, u północno-wschodnich wybrzeży znajdziesz niewielką wyspę La Maddalena, największą w archipelagu della Maddalena. Okolice słyną z szmaragdowego i błękitnego koloru wody oraz ogromnych głazów, które kontrastują z barwą morza i pobliskich drzew. Na La Maddalenę można dotrzeć z portu w Palau. W południowej części warto zajrzeć na plażę Spiaggia di Punta Tegge, w północnej zaś Spiaggia dello Strangolato i Spiaggia del Costone.

  • Loty na Sardynię: Cagliari z Krakowa i Warszawy, Alghero z Katowic i Warszawy.
4 miasta Lot bezpośredni Sardynia Lot bezpośredni 4 miasta
od 142 Rezerwacja
Szmaragdowe wybrzeże La Maddalena, Sarydnia
Szmaragdowe wybrzeże La Maddalena, fot. Sergio Boccardo Dreamstime.com
Szmaragdowe wybrzeże La Maddalena, Sardynia
Szmaragdowe wybrzeże La Maddalena, fot. Emilian Danaila Dreamstime.com

Itaka

Itaka to według nas jedna z najpiękniejszych greckich wysp. Nazwy greckich wysp i miast wielokrotnie przypominają o mitach greckich. Nie ma chyba osoby, której by się o uszy nie obiła nazwa Itaka. Homer, grecki pieśniarz twierdził, że Itaka była rodzinną wyspą Odyseusza. Wyspa nie żyje jednak tylko historią i legendami. Od zachodu sąsiaduje z Kefelinią, ma przepiękne plaże i wzniesienia dzięki którym przy dobrej pogodzie można obserwować bezkres morza. Wypożycz łódkę lub weź udział w rejsie i poznaj Itakę od strony morza.

Loty do Grecji Lot bezpośredni 27 inspiracji Lot bezpośredni Loty do Grecji
od 105 Rezerwacja
Itaka, grecka wyspa
Vathy na Itace, fot. Calin Andrei Stan Dreamstime.com
Port w Kioni, Itaka grecka wyspa
Port w Kioni, fot. Photostella Dreamstime.com

Santorini

Romantyczne zachody słońca, kręte uliczki z pomalowanymi na biało budynkami, które kontrastują z błękitem morza – grecka wyspa Santorini jest uznawana za jedną z najpiękniejszych greckich wysp. Znajdują się tu czarne plaże, klify i kręte ulice prowadzące do kościołów z kopułowymi dachami. Ulubionym miejscem na wyspie jest Oia z którego można obserwować najpiękniejsze panoramy. Ciekawym pomysłem jest wycieczk na sąsiadującą wyspę Thirasia.

Zachód słońca w Oia, Santorini
Zachód słońca w Oia, fot. Desislava Vasileva Dreamstime.com
Plaża Perissa na Santorini, grecka wyspa
Plaża Perissa na Santorini, fot. Vasilis Ververidis Dreamstime.com

Minorka

Wyspy Balearskie to popularny całoroczny kierunek. Minorka jest wyspą, w której zakochają się miłośnicy przyrody i spokoju. Jest wpisana na listę UNESCO jako rezerwat biosfery. Można przemierzyć ją pieszo, rowerem i konno. Na wyspie jest wytoczonych kilka tras rowerowych, ze względu na w miarę płaski teren, ta forma turystyki jest dostępna dla każdego. Warto zastanowić się nad turystyką konną, liczne agencje organizują wycieczki zorganizowane i indywidualne brzegiem morza i wewnątrz wyspy. Ma 216-kilometrową linię brzegową, która oferuje odwiedzającym kilkadziesiąt plaż, które są jedyne w swoim rodzaju. Skaliste dno i przezroczysta woda na północy powoduje, że nurkowanie z maską dostarczy wielu wrażeń.

  • Najtańsze bilety na Baleary są na Majorkę. Między wyspami można przepłynąć statkami.
4 miasta Lot bezpośredni Palma de Mallorca Lot bezpośredni 4 miasta
od 62 Rezerwacja
Plaża Cala Macarelleta, Minorka
Plaża Cala Macarelleta, fot. Carmen Vicedo Giner Dreamstime.com
Plaża Cala Galdana, Minorka
Plaża Cala Galdana, fot. Cristian Santinon Dreamstime.com

Elba

Największa z wysp Toskańskich, Elba, zachwyca nie tylko swoimi plażami, wzniesieniami (najwyższy szczyt na wyspie to Monte Cappane, który ma 1019 m n.p.m.), ale też historią. W 1814 został tu zesłany Napoleon Bonaparte. Dużą część pozostałych wysp tworzą rezerwaty przyrody. W okolicy portowego miasta Portoferraio znajdziesz liczne plaże, ze względu na granity i skały osadowe otaczające ją wody są krystaliczno czyste.

  • Na Elbę można dotrzeć m.in. wybierając samolot do Pizy i pociąg do Piombino.
4 miasta Lot bezpośredni Piza Lot bezpośredni 4 miasta
od 88 Rezerwacja
Plaża Spiaggia di Cavoli na południu wyspy Elba, Włochy
Plaża Spiaggia di Cavoli na południu wyspy Elba, fot. Stefano Valeri Dreamstime.com
Portoferraio na Elbie, Włochy
Portoferraio na Elbie, fot. Luciano Mortula Dreamstime.com

Vulcano

W tym chaosie jest metoda, chce się powiedzieć patrząc na Sycylię. Ciekawe miejsca, zabytki, plaże, wzniesienia, parki i charyzmatyczne miasta, dzięki temu Sycylia jest niepowtarzalnym miejscem na urlop. Na północ od Sycylii znajdziesz grupę 17 wysp wulkanicznych. Do największych z nich należą Lipari, Salina, Vulcano i Stromboli. Na wyspy Liparyjskie można dotrzeć promem z Milazzo na Sycylii. Jakie atrakcje czekają na wyspach Liparyjskich? Na Vulcano i Stromboli znajdują się czynne wulkany, można wybrać się na wycieczkę do krateru. Vulcano znane jest również z kąpieli w błocie, Stromboli z czarnego piasku na plaży. Wycieczka statkiem zahaczająca o kilka wysp to dobry pomysł na poznanie uroków każdej z nich.

  • Na Sycylię można polecieć do: Palermo (z Berlina, Wrocławia, Krakowa) i Katanii (z Krakowa, Katowic, Warszawy).
5 miast Lot bezpośredni Palermo/Katania Lot bezpośredni 5 miast
od 59 Rezerwacja
Marina na wyspie Vulcano, Sycylia
Marina na wyspie Vulcano, fot. Mkos83 Dreamstime.com
Widok podczas wejścia na wulkan na wyspie Vulcano, sycylia
Widok podczas wejścia na wulkan na wyspie Vulcano, fot. Thevirex Dreamstime.com
Click to comment
//
To Top