Connect with us
Najlepsze szlaki wędrowne,

Artykuły

10 najlepszych szlaków po Europie

10 najlepszych szlaków po Europie

Lubisz wędrówki? Nie straszna Ci wizja kilkudziesięciu (albo nawet kilkuset) kilometrów do przejścia? Poznaj malownicze wioski, zobacz te najpiękniejsze wschody i zachody słońca, pokonaj własne granice.

Przedstawiamy te najlepsze szlaki turystyczne w Europie.

Planujesz wybrać się na któryś z nich?

Rota Vicentina

To według Europejskiego stowarzyszenia Turystyki Wędrownej najlepszy szlak turystyczny w Europie. Wiedzie przez region Alentejo i wybrzeże Costa Vicentina, od Santiago do Cacém na zachodzie Portugalii do Przylądka Świętego Wincentego na południowo-zachodnim wybrzeżu. W ramach Rota Vicentina jest około 400 km oznakowanych tras. Jej trzy główne etapy to: Historical Way (Caminho Histórico) odtwarzający dawny szlak pielgrzymów, Fishermen’s Trail (Trilho dos Pescadores) biegnący wzdłuż stromego wybrzeża oraz Circular Routes (Percursos Circulares) oferujący okrężne trasy.

Rota Vicentina to szansa na zobaczenie unikalnej portugalskiej architektury
Rota Vicentina to szansa na zobaczenie unikalnej portugalskiej architektury, fot. Zbysiu Rodak Unsplash
Latarnia morska na Przylądku Świętego Wincentego, Sagres Algarve
Latarnia morska na Przylądku Świętego Wincentego, fot. Vitaly Fedotov Dreamstime.com

Europejski długodystansowy szlak pieszy E9 

Ma ponad 5000 km długości i przebiega przez Portugalię, Hiszpanię, Francję, Anglię, Belgię, Holandię, Niemcy, Polskę, Łotwę i Estonię. Na terenach Polski jego częścią jest Szlak Nadmorski wytyczony wzdłuż wybrzeża Bałtyku – na trasie można zobaczyć zachowane latarnie morskie, rybackie wioski i miasteczka. Rozpoczyna się w Narva-Jõesuu, w estońskim uzdrowiskowym mieście na granicy z Rosją. Końcem szlaku jest Przylądek Świętego Wincentego (Cabo Sao Vicente) w prowincji Algarve – miejsce było uważane w czasie średniowiecza za koniec świata.

Wybrzeże Bałtyku w Bansin, Niemcy
Wybrzeże Bałtyku w Bansin, Niemcy, fot. Stephan Glauner Unsplash
Kołobrzeg znajduje się na trasie Szlaku Nadmorskiego,
Kołobrzeg znajduje się na trasie Szlaku Nadmorskiego, fot. Krzysztof Kowalik Unsplash

Szlak Bohaterów SNP 

Cesta hrdinov SNP to Szlak Bohaterów Słowackiego Powstania Narodowego. Najdłuższy znakowany szlak na Słowacji ma 634 km, jego początek to Przełęcz Dukielska, koniec zaś wyznaczony został na wzgórzu zamkowym w Devinie, dzielnicy Bratysławy tuż przy granicy z Austrią. Szlak prowadzi przez miejsca, gdzie miały miejsce najważniejsze boje w czasach powstania. Szlak Bohaterów SNP biegnie przez górskie tereny Beskidu Niskiego, Rudaw Gemerskich, Niżnych Tatr czy też Białych Karpat. Najwyższy punkt znajduje się na rozdrożu szlaków pod szczytem Chopok w Niżnych Tatrach (2010 m n.p.m.).

Profil Szlaku Bohaterów SNP jest bardzo zróżnicowany, prowadzi przede wszystkim przez góry,
Profil Szlaku Bohaterów SNP jest bardzo zróżnicowany, prowadzi przede wszystkim przez góry, fot. Vladimír Ješko Pixabay
Devin połozony jest niedaleko granicy z Austrią Słowacja
Devin połozony jest niedaleko granicy z Austrią, fot. Milada Vigerova Pixabay

Szlak Laugavegur

Islandia jest idealnym miejscem dla osób uwielbiających bezkresne krajobrazy, fascynującą przyrodę. Laugavegur to jeden z najpopularniejszych szlaków na wyspie, nie należy też do trudnych. Dzięki swojej różnorodności i surowemu pięknu oferuje piechurom majestatyczne widoki. Wije się przez pustynię, wąwozy, wzniesienia, lodowce – zapierająca dech w piersiach sceneria powoduje, że aż chce się żeby około 55 km szlak nigdy się nie skończył!

Szlak Laugavegur, Islandia
Szlak Laugavegur, fot. Philip Lindberg Unsplash
Dolina Thorsmork znajduje się na szlaku Laugavegur
Dolina Thorsmork znajduje się na szlaku Laugavegur, fot. Robby McCullough Unsplash

Droga św. Jakuba – Camino de Santiago

Charakterystyczna muszla świętego Jakuba jest symbolem jednego z najpopularniejszych szlaków w Europie. Do katedry w Santiago de Compostela w Galicji nie ma jednej ścieżki, wytyczonych zostało wiele szlaków, które swój początek biorą w Hiszpanii, Francji, Portugalii czy też Szwajcarii. Powstanie drogi św. Jakuba wiąże się z kultem świętego, który miał być pochowany we wspomnianej katedrze. Pierwsze ślady pielgrzymek datowane są na IX wiek. El Camino jest po dziś dzień często wybieranym szlakiem nie tylko przez chrześcijan, ale ludzi poszukujących siebie.

Uczestników Camino de Santiago można poznać dzięki muszli św. Jakuba,
Uczestników Camino de Santiago można poznać dzięki muszli św. Jakuba, fot. xtberlin Pixabay
Szlak Camino de Santiago jest jednym z najpopularniejszych w Europie,
Szlak Camino de Santiago jest jednym z najpopularniejszych w Europie, fot. larahcv Pixabay

Via Regia 

“Droga Wysoka” lub “Droga Króla” to najstarsza i najdłuższa droga łącząca Wschód i Zachód Europy. Istnieje ponad 2000 lat i łączy 8 europejskich krajów. Służyła początkowo jako trakt wojskowy, handlowy, obecnie pojawiają się inicjatywy mające na celu popularyzacji Via Regia w kontekście kulturowym, turystycznym i gospodarczym. Szlak prowadzi z Kijowa przez Polskę, Niemcy, Belgię, Francję i Hiszpanię, kończy się podobnie jak Droga św. Jakuba w Santiago de Compostela. W ramach Polski szlak prowadzi przez np. Zgorzelec, Legnicę, Będzin, Ojców i Sandomierz.

Via Regia prowadzi przez m.in. Ojców,
Via Regia prowadzi przez m.in. Ojców, fot. Dariusz Staniszewski Pixabay

West Highland Way

Górzysty region Highlands w Szkocji słynie z przepięknych krajobrazów, rozległych wrzosowisk i skalistych szczytów. West Highland Way uważany jest za jeden z najlepszych szkockich szlaków. Ma 155 km długości – biegnie od Milngavie na północ od Glasgow do Fort William. Jednym z ciekawych etapów są okolice jeziora Loch Lomond.

Loch Lomond, szkocja
Loch Lomond, fot. Sander Lenaerts Unsplash
Krajobrazy na szlaku w Kingshouse, Szkocja
Krajobrazy na szlaku w Kingshouse, fot. Stewart M Unsplash

Ścieżka Króla – El Caminito del Rey

Zwiedzając Andaluzję warto wybrać się na wycieczkę nieopodal El Chorro i przejść „Ścieżką Króla”. El Caminito del Rey to atrakcja dla osób, które nie mają lęku wysokości. Szlak biegnie wzdłuż stromych ścian wąwozu. W niektórych miejscach szlak prowadzi 100 metrów nad rzeką, która płynie poniżej. El Caminito del Rey nie należy do długich ścieżek – ma zaledwie 3 km długości. Jest jednak jedną z najbardziej spektakularnych.

Szlak Caminito del Rey,Andaluzja
Szlak Caminito del Rey, fot. Dziewul Dreamstime.com

GR 20 na Korsyce

To jeden z najtrudniejszych szlaków pieszych w Europie. Prowadzi niemal przez całą Korsykę z północy na południe. Ma około 180 km długości – rozpoczyna się w Calenzana, kończy w Conca. Ze względu na duże różnice wysokości, niewielką ilość schronisk i trudny teren szlak GR 20 polecany jest zaawansowanym turystom.

Korsyka jest górzystą wyspą, GR20
Korsyka jest górzystą wyspą, fot. Jérôme Bertaux Unsplash

Hadrian’s Wall Path

Ścieżka prowadząca wzdłuż Muru Hadriana w Anglii ma 135 km długości. Szlak wiedzie od wschodniego wybrzeża do Bowness-on-Solway w bliskości Muru Hadriana, który został zbudowany przez Rzymian. Trasa nie należy do trudnych, prowadzi przede wszystkim przez tereny wiejskie.

Krajobrazy na szlaku Hadrian’s Wall Path,
Krajobrazy na szlaku Hadrian’s Wall Path, fot. Toa Heftiba Unsplash
Pozostałości Muru Hadriana Anglia
Pozostałości Muru Hadriana, fot. David Mark Pixabay

Więcej inspiracji

Europejskie Stowarzyszenie Turystyki Wędrownej zrzesza ponad 50 towarzystw turystycznych z europejskich krajów. Dzięki ich działalności do tej pory wyznaczono 12 szlaków przebiegających przez różne państwa. Oprócz wcześniej wspomnianego szlaku pieszego E9, przez Polskę przebiegają szlaki: E3 (łączący Atlantyk z Morzem Czarnym), E8 (biegnący przez Irlandię do Bułgarii) i E11 (prowadzący z Holandii do polskiego Augustowa).


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (2 votes)
//
To Top