Connect with us
Alhambra w Granadzie, Andaluzja

Artykuły

Andaluzja: 10 najpiękniejszych miejsc, loty od 267 zł

Andaluzja: 10 najpiękniejszych miejsc, loty od 267 zł

Południowa Hiszpania przyciąga turystów ze względu na słońce, plaże, liczne atrakcje, pamiątki i wakacyjną atmosferę. To kierunek, który idealnie sprawdzi się niezależnie od pory roku.

Przedstawiamy 10 najpiękniejszych miejsc w Andaluzji, które polecamy zobaczyć.

Byłeś już na południu Hiszpanii? Co polecasz?

Sewilla

Andaluzja to kolebka flamenco. W Sewilli znajdziesz Museo del Baile Flamenco poświęcone zjawisku, które obejmuje taniec, śpiew, muzykę i strój. Zwiedzając miasto nie możesz przeoczyć Katedry Sewilskiej, Pałacu Real Alcazar i Casa de Pilatos oraz Plaza de España, Placu Hiszpańskiego. Zastanawiasz się nad ciekawą pamiątką z Sewilli? Znajdziesz ją w dzielnicy Triana, która słynie z warsztatów ceramicznych.

Plaza de España, Plac Hiszpański, Sewilla
Plaza de España, Plac Hiszpański, fot. Lunamarina Dreamstime
Metropol Parasol w Sewilli, Andaluzja
Metropol Parasol w Sewilli, fot. Lukas Bischoff Dreamstime

Ronda

Starą i nową część miasta dzieli ponad 100 metrów wysoki wąwóz El Tajo. Most Puente Nuevo, który łączy obie części został zbudowany w XVIII wieku. Po obu stronach wąwozu można podziwiać Casas Colgadas, Wiszące Domy, których ściany “przyklejone” są do stromej skały. Najlepszy widok jest jednak z dołu – majestatyczna panorama zachwyci każdego!

Majestatyczny most w Rondzie, Andaluzja
Majestatyczny most w Rondzie, fot. Saaaaa Dreamstime
Ronda, Andaluzja
Ronda, fot. Yuan Ping Dreamstime

Kordoba

Kordoba to miejsce, które słynie z licznych przykładów średniowiecznej kultury muzułmańskiej. La Mezquita, Wielki Meczet to jeden z najważniejszych zabytków w Kordobie. Został postawiony w VIII wieku i do dzisiejszego dnia był wielokrotnie przebudowywany. Zainteresowanie wzbudza zwłaszcza las kolumn. Jeśli zatrzymujesz się w Kordobie tylko na chwilę, najlepszy punkt widokowy znajdziesz na Puente Romano, Moście Rzymskim.

Las kolumn w La Mezquita, Kordoba
Las kolumn w La Mezquita, fot. Lukasz Janyst Dreamstime
Most Puente Romano Kordoba
Most Puente Romano, fot. Lukasz Janyst Dreamstime

Huelva

Niedaleko granicy z Portugalią położona jest miejscowość Huelva. Okolice są znane ze względu na żeglarza i podróżnika Krzysztofa Kolumba, który z portu w pobliskim Palos de la Frontera wypłynął w swoją pierwszą wyprawę do Ameryki (1492 r.). Miejscem, które warto odwiedzić jest położony na południe od miasta Park Narodowy Doñana, który został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Można tu podziwiać żyjące w wolnej przyrodzie rysie iberyjskie, orły, jelenie i flamingi.

Replika ładzi Krzysztofa Kolumba w Palos de la Frontera, Huelva, Andaluzja
Replika ładzi Krzysztofa Kolumba w Palos de la Frontera, Huelva, fot. Quintanilla Dreamstime
Huelva położona jest u ujścia rzeki Tinto, Andaluzja
Huelva położona jest u ujścia rzeki Tinto, fot. Jarcosa Dreamstime
Park Narodowy Doñana w Matalascanas, niedaleko Huelva, Andaluzja
Park Narodowy Doñana w Matalascanas, niedaleko Huelva, fot. Gadzius Dreamstime

Kadyks

Miasto zostało założone przez Fenicjan około 110 p.n.e. i jest jednym z najstarszych w tej części Europy. Położone jest na półwyspie, który oddziela fragment zatoki od Oceanu Atlantyckiego. Na uwagę zasługuje XII-wieczny zamek Castillo de Santa Catalina. Nie możemy zapomnieć o plaży w Kadyks – Playa De La Cortadura, która prawie 4 km długości.

Zamek Santa Catalina, Kadyks Andaluzja
Zamek Santa Catalina, fot. Gekaskr Dreamstime
Plaże w okolicach Kadyks, Andaluzja
Plaże w okolicach Kadyks, fot. Pavel Kavalenkau Dreamstime

Malaga

Nad miastem góruje arabski pałac Alcazaba i zamek Gibralfaro. Stanowią pamiątkę po dominacji muzułmańskiej w średniowieczu. Zamek, który został zbudowany w X wieku w późniejszym czasie był rezydencją królów katolickich, pełnił funkcję militarne, dzisiaj na szczycie muru znajduje się taras widokowy. Spacer od murów obronnych jest dość męczący, ale podczas niego zobaczysz przepiękną panoramę Malagi wraz z areną walki byków (Plaza de toros de La Malagueta). W niżej położonej Twierdzy Alcazaba znajduje się pałac, dziedziniec oraz ogrody. Przy wejściu do twierdzy znajduje się Teatr Rzymski. Najlepsza plaża w Maladze? Playa la Malagueta jest główną miejską plażą, gdzie znajdziesz odrobinę cienia pod palmami lub parasolami.

Arena byków w Maladze, Andaluzja
Arena byków w Maladze, fot. Amoklv Dreamstime
Plaża La Malagueta w Maladze, Andaluzja
Plaża La Malagueta w Maladze, fot. Tetyana Kochneva Dreamstime

Inspiracja podróżnicza: Malaga, Granada a na deser Gibraltar.

W okolicach Malagi warto wybrać się na wycieczkę nieopodal El Chorro i przejść „Ścieżką Króla”. El Caminito del Rey to atrakcja dla osób, które nie mają lęku wysokości. Szlak biegnie wzdłuż stromych ścian wąwozu.

Szlak Caminito del Rey,Andaluzja
Szlak Caminito del Rey, fot. Dziewul Dreamstime.com

Granada

Granada jest prawdziwą perłą Andaluzji. Głównym zabytkiem w Granadzie jest Alhambra, kompleks pałacowy muzułmańskiej dynastii Nasrydów. Alhambra znajduje się na wzniesieniu, z kilku punktów widokowych, zwłaszcza nocą można podziwiać jej wielkość i okazałość. Dziennie odwiedzane jest przez tysiące turystów, warto więc kupić bilety z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie. W zależności od rodzaju biletu zawiera on wejście do Pałacu Nasrydów, Alhambry i na wieże. Perłą jest Pałac Nasrydów (Palacios Nazaríes). Ilość ornamentów i zdobień przyprawia o zawrót głowy i zachwyca. Ważnym miejscem jest Dzielnica Lwów (Patio de los Leones), gdzie znajduje się fontanna podtrzymywana przez 12 lwów.

Alhambra w Granadzie, Andaluzja
Alhambra w Granadzie, fot. Emicristea Dreamstime
Pałac Nasrydów, Patio of the Lion, Granada Andaluzja
Pałac Nasrydów, Patio of the Lion, fot. Lachris77 Dreamstime

Nerja

Nadmorskie miasteczko Nerja położone jest na Costa del Sol, około 60 km na wschód od Malagi. Charakterystyczny element miasta? Zdecydowanie Balcón de Europa, Balkon Europy to malownicza promenada, która kończy się nad brzegiem morza. Wartym odwiedzenia miejscem w okolicach jest kompleks jaskiń La Cueva de Nerja, jeden z największych w całej Hiszpanii.

Nerja, Andaluzja
Nerja, fot. Robert Paul Van Beets Dreamstime
Promenada Balcón de Europa, Nerja Andaluzja
Promenada Balcón de Europa, fot. X2002x Dreamstime
Kompleks jaskiń La Cueva de Nerja, Andaluzja
Kompleks jaskiń La Cueva de Nerja, fot. Ryhor Bruyeu Dreamstime

Frigiliana

Południe Hiszpanii to region w którym można spędzić każde wakacje i za każdym razem odkryć coś nowego i interesującego. Frigiliana położona jest na wzgórzach, białe fasady domów kontrastują z błękitem nieba i zielenią flory. Labirynty uliczek prowadzą między domami, ukrytymi małym zaczarowanymi ogrodami i klimatycznymi kawiarniami.

Białe fasady domów w Frigilianie, Andaluzji,
Białe fasady domów w Frigilianie, Andaluzji, fot. Grantotufo Dreamstime

Almeria

Okolice Almerii wybierają turyści ze względu na idealne warunki do odpoczynku. W mieście znajduje się jedna z największych fortyfikacji w regionie – Alcazaba, która została zbudowana w X wieku. W Almerii przy zamówieniu napojów otrzymasz bezpłatne tapas, hiszpańskie przekąski (kiedyś ten zwyczaj był rozpowszechniony w wielu miejscach, obecnie jednak coraz częściej tapas nie jest bezpłatne). Miasto słynie ze wspaniałych plaż, które w większości są naturalne. Jednymi z najpopularniejszych są Playa de los Genoveses i Playa de los Muerto.

Almeria, widok z Alcazaba, Andaluzja
Almeria, widok z Alcazaba, fot. Tupungato Dreamstime
Plaża Playa de los Genoveses w okolicach Almerii, Andaluzja
Plaża Playa de los Genoveses w okolicach Almerii, fot. Lunamarina Dreamstime

Andaluzja: loty do Malagi i Sewilli


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (10 votes)
//
To Top