Connect with us
Pałac Nasrydów, Patio of the Lion, Granada Andaluzja

Artykuły

Malaga, Granada a na deser Gibraltar

Malaga, Granada a na deser Gibraltar

Południowa Hiszpania i Andaluzja przyciąga turystów ze względu na słońce, plaże, liczne atrakcje, pamiątki i wakacyjną atmosferę. Niezależnie od pory roku można tu spędzić aktywnie czas lub wylegiwać się na plaży.

Na jesienny wypad zarezerwowałam bilety do Malagi. Latem Andaluzję odwiedzają miliony turystów, ale biorąc pod uwagę, że w Costa del Sol jest 300 słonecznych dni w roku, miałam nadzieję, że będzie tak i na początku listopada. Z Polski dolecisz tu Ryanairem  z Krakowa, Warszawy lub Wrocławia, z Niemiec zaś z Berlina. Lot trwa ok. 3,5 godziny. Hoteli, hosteli i pensjonatów jest to co nie miara, ja wybrałam airbnb, mieszkanie w pobliżu dworca autobusowego.

Andaluzja: loty do Malagi i Sewilli

Malaga

Przy dobrej pogodzie podczas lotu nad Hiszpanią można podziwiać górzysty teren i Wybrzeże Słońca. Śnieg leżący na szczytach w Sierra Nevada kontrastuje z zielenią drzew oliwnych oraz palm i piaskiem na plażach. Listopadowa temperaturach waha się między 17 a 20 stopniami Celsjusza, w nocy jest trochę zimniej. Idealna pogoda na aktywne zwiedzanie.

Sierrna Nevada, Hiszpania
Sierrna Nevada, fot. archiwum własne

Zabytki w Maladze

Nad miastem góruje arabski pałac Alcazaba i zamek Gibralfaro. Stanowią pamiątkę po dominacji muzułmańskiej w średniowieczu. Zamek, który został zbudowany w X wieku  w późniejszym czasie był rezydencją królów katolickich, pełnił funkcję militarne, dzisiaj na szczycie muru znajduje się taras widokowy. Spacer od murów obronnych jest dość męczący, ale podczas niego zobaczysz przepiękną panoramę Malagi wraz z areną walki byków (Plaza de toros de La Malagueta). W niżej położonej Twierdzy Alcazaba znajduje się pałac, dziedziniec oraz ogrody. Przy wejściu do twierdzy znajduje się Teatr Rzymski.

Arena byków w Maladze, Andaluzja
Arena byków w Maladze, fot. Amoklv Dreamstime.com
Pałac Alcazaba, Malaga
Pałac Alcazaba, fot. smattern Pixabay

Katedrę (Catedral de Málaga) zaprojektowano w stylu renesansowym, ale podczas 200 lat, kiedy była budowana, jest raczej połączeniem kilku stylów. Zbudowana została na miejscu dawnego meczetu. Wejście jest płatne, można kupić bilet, który umożliwia również wejście na dach (około 200 schodów).

Katedra w Maladze,
Katedra w Maladze, fot. Jan Vašek Pixabay

Całkiem nową atrakcją w Maladze jest Mirador Princess, koło widokowe. Znajduje się przy porcie, podczas przejażdżki zobaczysz z góry miasto i port, przy dobrej widoczności pobliskie górskie szczyty. Wejście kosztuje 10 euro.

Playa la Malagueta jest główną miejską plażą, gdzie znajdziesz odrobinę cienia pod palmami lub parasolami. Nawet w listopadzie przy dobrej pogodzie można się tu opalać i kąpać (średnio woda ma około 18°C).

Plaża Malagueta Malaga
Plaża Malagueta Malaga, fot. Eduardo Huelin Dreamstime.com

Muzea w Maladze

W całej Hiszpanii muzea narodowe oferują bezpłatne wejścia w określonych godzinach lub dniach. W większości jest to w niedzielę po południu lub przez ostatnie 2-3 godziny przed zamknięciem. Podczas wakacji kolejki do darmowego zwiedzania są dość długie i ustawiają się nawet 1-2 godziny przed oficjalnym godziną.

Pablo Picasso, malarz, rzeźbiarz, twórca kubizmu urodził się w Maladze, spędził tu też swoje pierwsze lata, potem kształcił się w Paryżu. Na Plaza de la Merced znajduje się jego dom, mieści się tu muzeum, Museo Casa Natal, gdzie znajdują się prywatne rzeczy artysty i pamiątki. Obrazy umieszczone są w Muzeum Picasso, które znajduje się w budynku Buenavista Palace, który wybudowano w pierwszej połowie XVI wieku. Muzeum ma swoich zbiorach wiele dzieł, które są znane na całym świecie, są to zarówno obrazy, ale też rzeźba i ceramika.

Pomnik Picassa, fot. archiwum własne

Carmen Thyssen Museum przedstawia kolekcję obrazów hiszpańskich artystów od XIX wieku. Odbywają się tu też wystawy czasowe, w listopadzie 2018 roku można było zobaczyć “Henri Matisse. Jazz”.

Carmen Thyssen Museum Malaga Hiszpania
Carmen Thyssen Museum, fot. archiwum własne

Tapas i wino

Jedzenie w Hiszpanii jest ważnym elementem życia. Spotykanie się w restauracjach i pubach jest tu codziennością. Bary tapas oferują różnorodne przekąski, począwszy od oliwek po wymyślne kanapeczki. W 100 Montaditos, które mieści się przy promenadzie znajdziesz wielki wybór kanapeczek (ceny od 1 euro), do tego tinto de verano (w tłumaczeniu czerwone letnie), czyli orzeźwiające połączenie czerwonego wina, oranżady, cytryny i lodu, i wieczór można zaliczyć do udanych. W restauracjach znajdziesz różnorodne potrawy z owoców morza, kalmary, muszle, tanio najesz się w La Peregrina Centro, które mieści się niedaleko domu Picassa. W czasie obiadu warto skorzystać też z tzw. menu del dia (menu dnia, składające się z przystawki, dania głównego i napoju, często też deseru).

100 Montaditos, fot. archiwum własne
100 Montaditos, fot. archiwum własne
La Peregrina Centro, fot. archiwum własne

Granada

Granada jest prawdziwą perłą Andaluzji. Z Malagi dojedziesz tu busem Alsa, podróż trwa niecałe 2 godziny. Dworzec autobusowy oddalony jest ok. 3 kilometry od centrum miasta. Do centrum można dojechać komunikacją miejską, my wybraliśmy 40-minutowy spacer uliczkami miasta. Idąc przez miasto między budynkami widać ośnieżone szczyty Sierra Nevada, gdzie podczas zimy da się zjeżdżać na nartach.

Granada, fot. archiwum własne

Alhambra i Generalife

Głównym celem wycieczki do Granady była Alhambra, kompleks pałacowy muzułmańskiej dynastii Nasrydów. Alhambra znajduje się na wzniesieniu, z kilku punktów widokowych, zwłaszcza nocą można podziwiać jej wielkość i okazałość. Dziennie odwiedzane jest przez tysiące turystów, warto więc kupić bilety z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie. W zależności od rodzaju biletu zawiera on wejście do Pałacu Nasrydów, Alhambry i na wieże. Najpopularniejszy jest bilet za 14 euro. Organizowane są tu wejścia w ciągu dnia lub nocy. Z perspektywy miasta widoczna jest fortyfikacja obronna Alcazaba, która pochodzi z XI wieku. W środku znajdują się nasrydzkie pałace, bogato zdobione i udekorowane orientalnymi ornamentami.

Alhambra, Granada
Alhambra, fot. David Mark Pixabay

Perłą jest Pałac Nasrydów (Palacios Nazaríes), który można odwiedzić tylko o konkretnej godzinie, na którą zakupimy bilet. Ilość ornamentów i zdobień przyprawia o zawrót głowy i zachwyca. Ważnym miejscem jest Dzielnica Lwów (Patio de los Leones), gdzie znajduje się fontanna podtrzymywana przez 12 lwów.   

Alhambra, Granada, Andaluzja
Pałac Nasrydów, fot. archiwum własne
Pałac Nasrydów, fot. archiwum własne
Pałac Nasrydów, fot. archiwum własne

Ciekawym miejscem jest Pałac Karola V (Palacio de Carlos V), który został zaprojektowany przez ucznia Michała Anioła. Z zewnątrz prostokątna obudowa skrywa okrągły dziedziniec. Mieści się tu Muzeum Sztuk Pięknych i Muzeum Alhambra.

Pałac Karola V , fot. archiwum własne

Generalife, które znajduje się w pobliżu Alhambry było letnią rezydencją muzułmańskich władców. Przepiękny ogród, zadbane żywopłoty, liczne fontanny i jeziorka są idealnym miejscem na spacer.

Generalife, fot. archiwum własne
Generalife, fot. archiwum własne

Granada jest jednym z niewielu miast na mapie Hiszpanii, gdzie do piwa albo wina dostaje się bezpłatne przystawki (tapas). Mogą być nimi oliwki, kawałek sera, ciasteczka lub kanapeczki. Ze względu na arabskie dziedzictwo znajdziesz tu kolorowe herbaciarnie i miejsca, gdzie można zapalić fajkę wodną. Błądząc między uliczkami można poczuć się raczej jak w Maroko a nie Hiszpanii.

Granada, fot. archwium własne

Gibraltar

Liczne agencje turystyczne oferują wycieczki na Gibraltar, jedną z tańszych opcji jest zorganizowanie jej samodzielnie. Z Malagi dojedziesz tu busem Avanza, niektóre zatrzymują się na Gibraltarze, ale częściej zaś przy granicy, w La Línea de la Concepción. Potem z dworca przejdziesz kilkaset metrów i jesteś na granicy. Podróż trwa ok. 2,5 godziny w jedną stronę, bilet autobusowy kosztuje ok. 15 euro w jedną stronę.

Gibraltar jest brytyjskim terytorium zamorskim. Po licznych walkach w 1713 roku Gibraltar należy do Wielkiej Brytanii. Mieszka tu ok. 30 000 osób i jest gęsto zaludniony biorąc pod uwagę to, że znajduje się na niecałych 7 kilometrach kwadratowych. Walutą obiegową jest funt gibraltarski, którymi jednak zapłacisz tylko na Gibraltarze, w Wielkiej Brytanii nie są uznawane. Zapłacisz tu funtami i euro (lub po prostu kartą), w niektórych miejscach jednak przelicznik jest dość niekorzystny.

Gibraltar, fot. archiwum własne

Kawałek Wielkiej Brytanii przyciąga turystów głównie ze względu na Skałę Gibraltarską i nietypowe lotnisko, którego pas startowy  przebiega w poprzek ulicy. Na lotnisku jest realizowanych kilka lotów w ciągu dnia (głównie z Wielkiej Brytanii), wtedy też pas startowy jest zamykany dla pieszych i aut.

Gibraltar, fot. archiwum własne

Na Gibraltarze możesz poruszać się pieszo, komunikacją miejską. Bilet jednorazowy kosztuje 1,8 funta (lub 2,4 euro). Ruch jest tu jednak prawostronny, nie brakuje jednak aut z kierownicą po prawej stronie lub autobusów double-decker. Main Street jest najstarszą ulicą Gibraltaru, przepełniona jest sklepami z alkoholami i markowymi sklepami (ze względu na to, że Gibraltar jest terytorium wolnym od podatku dla alkoholu, tytoniu, perfum i benzyny).

Fish & Chips jest typowym daniem, które znajdziesz w restauracjach. Ze względu na wielu Hiszpanów, którzy tu żyją i pracują, menu w restauracjach dostępne jest w języku hiszpańskim i angielskim, do ryby z frytkami bez problemu zamówisz sangrię.  

Upper Rock

Upper Rock, czyli Wzgórze Gibraltarskie jest głównym celem wycieczek. Na szczyt można wejść pieszo (w zależności od miejsca startu może to zająć ok. 2 godzin), wjechać kolejką lub wybrać się z wycieczką zorganizowaną. Wzgórze jest rezerwatem, wejście jest odpłatne. Jest kilka rodzajów biletów, które umożliwiają wejścia na różne miejsca w ramach wzgórza (informacje tutaj). Wjazd kolejką (cable car) w dwie strony kosztuje 14 funtów, piesi zapłacą 5 funtów (w ramach ceny biletu można wejść np. Viewpoint (przeszkloną platformę na skale).

Gibraltar, fot. archiwum własne
Gibraltar, fot. archiwum własne

Wzgórze podzielone jest na kilka tras (oznaczonych kolorami), niektóre przez problemu przejdą rodzice z dziećmi i osoby starsze, inne przypominają szlaki górskie. Nasza piesza ścieżka zaczynała się w Jew’s Gate, gdzie znajduje się The Pillars of Hercules. Mediterranean Steps prowadzą nas przez ponad 200 metrów przewyższenia do O’Hara’s Battery, gdzie przy dobrej widoczności można dostrzec Afrykę. Pogoda w listopadzie średnio wynosi ok. 16-18°C, podczas naszej wycieczki była typowo brytyjska: po przekroczeniu granicy na przemian wiało, świeciło słońce, padało.

Gibraltar, fot. archiwum własne
Gibraltar, fot. archiwum własne

Na wzgórzu mieszkają magoty gibraltarskie, jedyna żyjąca wolno populacja małp w Europie. O ile z daleka wydają się miłe to trzeba uważać na swoje rzeczy i nie drażnić ich. Zakazane jest spożywanie jedzenia, które mogą agresywnie wyrwać. Dokarmianie zwierząt jest surowo zabronione, można dostać nawet za to mandat.

Gibraltar, fot. archiwum własne

Będąc już na samej górze udaliśmy się w kierunku kolejki linowej, później do Charles V Wall, Inglis Way do Princess Caroline Battery oraz Moorish Castle. Cała trasa zajęła nam ok. 5 godzin. Mając więcej czasu odwiedziliśmy również jaskinię św. Michała (St. Michael’s Cave), gdzie we wnętrzu znajduje się sala koncertowa oraz Europa Point, gdzie znajduje się latarnia morska, Świątynia Naszej Pani Europy (Shrine of Our Lady of Europe) i meczet. W lecie zaś warto udać się na plaże (np. Catalan Bay).

Gibraltar, fot. archiwum własne

Lotnisko: jak dojechać do miasta i na lotnisko w Maladze

Do Malagi Polski dolecisz tu Ryanairem  z Krakowa, Warszawy lub Wrocławia, z Niemiec zaś z Berlina.

Lotnisko w Maladze znajduje się około 10 kilometrów od centrum miasta. Do centrum dojedziesz linią A autobusem EMT, bilet kosztuje 3 euro w jedną stronę, autobusy kursują między 6:25 a 23:30. Podróż trwa ok. 30 minut.

Jak poruszać się po mieście

Malaga

Po Maladze możesz poruszać się autobusami i metrem (są dwie linie) oraz rowerem miejskim lub taksówką. Turyści mogą wybrać również przejażdżki rikszami lub autobusami turystycznymi.

Granada

Po Granadzie możesz poruszać się autobusami, tramwajami i metrem lub taksówką. Główny dworzec autobusowy znajduje się ok. 3 kilometrów od centrum miasta.

Gdzie spać w Maladze i Granadzie

Malaga, Granada i cała Costa del Sol oferuje wiele hoteli, hosteli, prywatne apartamenty i pensjonaty. Można tu też skorzystać z airbnb. Ceny zależą od terminu pobytu oraz rodzaju zakwaterowania. Poprzez stronę booking dokonasz rezerwacji hotelu według własnych preferencji.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (12 votes)
//
To Top