Connect with us
Muzem Guggenheim w Bilbao,

Artykuły

Najlepsze muzea w Hiszpanii

Najlepsze muzea w Hiszpanii

Słońce, piękne plaże, tapas i sangria, z drugiej zaś strony bogata historia i kultura oraz liczne zabytki. Hiszpania ma do zaoferowania nie tylko odpoczynek pod palmami, ale również wiele miejsc, dzięki którym poznasz hiszpańską tradycję i sztukę.

W całej Hiszpanii muzea narodowe oferują bezpłatne wejścia w określonych godzinach lub dniach. W większości jest to w niedzielę po południu lub przez ostatnie 2-3 godziny przed zamknięciem.

Oto zestawienie najlepszych muzeów i galerii w Hiszpanii.

Muzea w Barcelonie

Fundació Joan Miró

Muzeum sztuki współczesnej zostało otwarte w 1975 roku. Mieści się na wzgórzu Montjuïc. Poświęcone jest Joanowi Miró, katalońskiemu malarzowi, rzeźbiarzowi i ceramikowi, który przynależał do surrealistycznego nurtu w sztuce. W ramach muzeum prezentowane są nie tylko obrazy i rzeźby artysty, ale jest to też przestrzeń, która przedstawia dzieła młodych eksperymentalnych artystów. Kolekcja liczy ponad 14 tysięcy dzieł sztuki Miró. Cena biletu: 12 euro.

Fundació Joan Miró w Barcelonie
Fundació Joan Miró w Barcelonie, fot. Jan Genge Unsplash

Museu Nacional d’Art de Catalunya

Znajduje się na wzgórzu Montjuïc i jest jednym z największych muzeów w Hiszpanii. Kolekcja składa się głównie z dzieł sztuki romańskiej, gotyckiej, renesansowej i barokowej. Znajdują się tu też obrazy katalońskich mistrzów. Cena biletu: 12 euro.

Fontanna przed Museu Nacional d’Art de Catalunya w Barcelonie,
Fontanna przed Museu Nacional d’Art de Catalunya w Barcelonie, fot. Kristijan Arsov Unsplash

Museo de Montserrat

W bliskości Barcelony, w klasztorze Montserrat znajduje się muzeum, które prezentuje zabytki z 1000-letniej historii klasztoru. W ramach kilku kolekcji można zobaczyć również liczne eksponaty pochodzące ze starożytnej Mezopotamii, Egiptu i Grecji oraz dzieła hiszpańskich i europejskich malarzy, takich jak Miró, Dali i Picasso. Cena biletu: 7 euro.

Montserrat, Hiszpania
Montserrat, fot. Sebastian Pichler Unsplash

Muzea w Bilbao

Museo Guggenheim

Muzeum Guggenheima to muzeum sztuki współczesnej, które powstało w 1997 roku. Muzeum było jednym z pomysłów władz na wyciągnięcie Bilbao z kryzysu i umieszczenie go na mapie interesujących miejsc w Hiszpanii. Znajdują się tu dzieła m.in. Andy Warhola. Interesujący jest nie tylko sam budynek, ale też przestronne sale prezentujące współczesne dzieła (nierzadko bardzo eksperymentalne). Cena biletu: 13 euro.

Muzem Guggenheim w Bilbao,
Muzem Guggenheim w Bilbao, fot. Sebastian Staines Unsplash
Muzem Guggenheim w Bilbao,
Muzem Guggenheim w Bilbao, fot. Willian Justen de Vasconcellos Unsplash

Muzea w Figueres

Teatro-Museu Dalí de Figuere

Teatro-Museu Dalí de Figueres zostało zaprojektowane przez samego Dalego. Interesująca jest nie tylko kolekcja licząca ponad 360 prac, ale również sam budynek, pełen ekscentrycznych elementów. Cena biletu: 14 euro.

Muzeum w Figueres, Hiszpania
Muzeum w Figueres, fot. Sergey Mind Unsplash
Muzeum w Figueres, Hiszpania
Muzeum w Figueres, fot. Federico Ghedini Pixabay

Muzea w Granadzie

Alhambra

Mieści się w Pałacu Karola V, wewnątrz Alhambry. Kolekcja poświęcona jest kulturze i sztuce hiszpańsko-muzułmańskiej. Zostało założone w 1870 roku, w siedmiu salach znajdują się tematyczne wystawy, które zawierają również fragmenty architektury. Wejście jest bezpłatne. Relację z jesiennego wyjazdu do Andaluzji (Malagi, Granady oraz na Gibraltar) przeczytasz również u nas.

Alhambra, Granada
Alhambra, fot. David Mark Pixabay
Alhambra, Hiszpania
Alhambra, fot. Marco Montero Pisani Unsplash
Alhambra, Hiszpania
Alhambra, fot. Hari Nandakumar Unsplash

Muzea w Madrycie

Museo Nacional del Prado

Muzeum Prado zostało utworzone w 1819 roku i mieści się w klasycystycznym budynku. Znajduje się tu ponad 7600 obrazów, 1000 rzeźb i kilkanaście tysięcy rycin, dokumentów i elementów sztuki dekoracyjnej. Prezentowane są dzieła malarzy hiszpańskich, włoskich, flamandzkich i innych, które należą do kolekcji królewskiej, zbieranej od XVI wieku. Cena biletu: 15 euro.

Muzeum Prado w Madrycie,
Muzeum Prado w Madrycie, fot. falco Pixabay

Museo Reina Sofía

Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii (Museo Reina Sofía) jest jednym z najważniejszych atrakcji turystycznych w Madrycie, rocznie odwiedza je ok. 3,5 miliona turystów. Muzeum mieści się w dawnym szpitalu, który został zbudowany w XVIII wieku. Prezentuje ponad 20 tysięcy dzieł sztuki, w tym najsłynniejszy obraz Pabla Picassa, “Guernica”. Picasso, Salvador Dali i Miró mają tu swoje stałe wystawy. Cena biletu: 10 euro (online 8 euro).

Museo Nacional Thyssen-Bornemisza

Muzeum Thyssen-Bornemisza to prywatna kolekcja sztuki, która składa się z ponad 700 malowideł. Muzeum prezentuje działa z XVII wieku, ale również współczesnych twórców surrealizmu i awangardy. Zobaczyć tu można obrazy Goyi i van Gogha. Cena biletu: 12 euro.

Muzeum Thyssen-Bornemisza, Madryt
Muzeum Thyssen-Bornemisza w Madrycie, fot. Carabo Spain Pixabay

Muzea w Maladze

Museo Picasso Málaga

Museo Picasso Málaga (Muzeum Picasso) znajduje się w budynku Buenavista Palace, który wybudowano w pierwszej połowie XVI wieku. Muzeum ma swoich zbiorach wiele dzieł, które są znane na całym świecie, są to zarówno obrazy, ale też rzeźba i ceramika. Muzeum zostało otwarte w 2003 roku i prezentuje prawie 300 dzieł artysty, który urodził się w Maladze. Cena biletu: 8 euro.

Muzeum Picasso Malaga Hiszpania
Muzeum Picasso, fot. archiwum własne

Museo Carmen Thyssen Málaga

Przedstawia kolekcję obrazów hiszpańskich artystów od XIX wieku. Odbywają się tu też wystawy czasowe. Muzeum otworzono w 2011 roku i zawiera głównie dzieła zgromadzone przez Carmen Cervera, trzecią żonę barona Hans Heinrich Thyssen-Bornemisza, przemysłowca i kolekcjonera sztuki. Cena biletu: 6 euro.

Carmen Thyssen Museum Malaga Hiszpania
Carmen Thyssen Museum, fot. archiwum własne

Muzea w SewilliMuseo de Bellas Artes

Museo de Bellas Artes (Muzeum Sztuk Pięknych) mieści się w XVII-wiecznym budynku, który był klasztorem. W 14 salach prezentowane są dzieła hiszpańskich artystów, w tym głównie pochodzących z Sewilli, m.in. Diego Velázqueza. Cena biletu: 1,5 euro.

Museo del Baile Flamenco

Jedyne muzeum flamenco na świecie prezentuje unikatową historię i tradycję związaną z flamenco. Wystawa jest interaktywna, organizowane są tu też pokazy tańca. Cena biletu: 10 euro.  

Kastaniety i wachlarz są nieodłącznymi akcesoriami flamenco,
Kastaniety i wachlarz są nieodłącznymi akcesoriami flamenco, fot. Ernesto Rodriguez Pixabay

Muzea w Toledo

Museo del Greco

Muzeum zostało otwarte w 1911 roku i mieści się w dwóch budynkach, które są połączone ogrodem. Prezentowane są tu głównie dzieła El Greco, hiszpańskiego malarza, rzeźbiarza i architekta, który urodził się w XVI wieku. Znajduje się tu też zbiór mebli i innych eksponatów z tamtych czasów. Cena biletu: 3 euro.

Hiszpańskie Toledo,
Hiszpańskie Toledo, fot. Greta Schölderle Møller Unsplash

Muzea w Walencji

Ciudad de las Artes y las Ciencias

Miasteczko Sztuki Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias) jest futurystycznym kompleksem, które mieści centrum kulturalne i rozrywkowe awangardowe budynki. Składa się z pięciu budynków: L’Hemisfèric (w kształcie oka, mieści w sobie salę kinową), L’Oceanogràfic (największe w Europie oceanarium), El Museu de les Ciències Príncipe Felipe (Muzeum Nauki prezentuje osiągnięcia nauki i techniki), El Palau de les Arts Reina Sofía (grana jest tu m.in. opera) oraz L’Umbracle (mieszczący ogród). Ceny biletów od 8 euro.

Miasteczko Sztuki i Nauki w Walencji,
Miasteczko Sztuki i Nauki w Walencji, fot. Kit Suman Unsplash
Miasteczko Sztuki i Nauki w Walencji,
Miasteczko Sztuki i Nauki w Walencji, fot. Tim de Groot Unsplash

Loty do Hiszpanii


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (10 votes)
//
To Top