Connect with us
Wyspa Levanzo, niedaleko Sycylii

Artykuły

Capri, Ischia, Elba? Urocze włoskie wyspy

Capri, Ischia, Elba? Urocze włoskie wyspy

Planujesz urlop we Włoszech i chciałbyś spędzić czas delektując się włoską wyspiarską atmosferą? Odkryj Capri, Vulcano, Salinę lub Elbę,  wyspy, które zachwycą Cię swoimi plażami, klifami, wulkanami i malowniczymi widokami.

Advertisement

Wyspy Toskańskie

Wyspy Toskańskie położone są pomiędzy Półwyspem Apenińskim a Korsyką na Morzu Tyrreńskim. Wyspy Toskańskie tworzy archipelag kilkudziesięciu wysp z których największymi są Elba, Giglio, Capraia, Montecristo i Pianosa. Jak dotrzeć na Elbę? Na Elbę można popłynąć promem z włoskiego Piombino niedaleko Pizy lub Bastii, leżącej na Korsyce. Pomiędzy Elbą a mniejszymi wyspami można przepłynąć promem. Największa z wysp Toskańskich, Elba, zachwyca nie tylko swoimi plażami, wzniesieniami (najwyższy szczyt na wyspie to Monte Cappane, który ma 1019 m n.p.m.), ale też historią. W 1814 został tu zesłany Napoleon Bonaparte. Dużą część pozostałych wysp tworzą rezerwaty przyrody.

  • Najbliższe lotnisko znajduje się w Pizie do której polecisz z Berlina, Krakowa, Warszawy i Gdańska.
4 lotniska Lot bezpośredni Piza Lot bezpośredni 4 lotniska
od 106 Rezerwacja
Portoferraio na Elbie, Włochy
Portoferraio na Elbie, fot. Luciano Mortula Dreamstime.com
Wyspa Giglio, plaża Spiaggia delle Cannelle, Toskania
Wyspa Giglio, plaża Spiaggia delle Cannelle, fot. Roberto Pecci Dreamstime.com

Wyspy Poncjańskie

Ponza, Palmarola, Zannone, Gavi, Ventotene, Santo Stefano – nazwy wysp wchodzących w skład archipelagu Poncjańskiego brzmią jak nazwiska najlepszych kolegów. To niewielkie wyspy leżące na zachód od Neapolu. Jak dotrzeć na wyspę Ponza? Na Ponzę dotrzesz promem z okolic Rzymu (Anzio) lub miejscowości Terracina, Formia lub Neapolu. Na Wyspach Poncjańskich czekają groty, klify, plaże oraz niewielkie winnice i drzewa cytrusowe.  

  • Najbliższe lotniska znajdują się w Rzymie (loty z Berlina, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia) i Neapolu (loty z Berlina, Katowic, Krakowa, Warszawy i Wrocławia).
5 lotnisk Lot bezpośredni Neapol Lot bezpośredni 5 lotnisk
od 106 Rezerwacja
6 lotnisk Lot bezpośredni Rzym Lot bezpośredni 6 lotnisk
od 106 Rezerwacja
Wyspa Ponza, plaża Chiaia di Luna, Włochy
Wyspa Ponza, plaża Chiaia di Luna, fot. Elisa Bistocchi Dreamstime.com

Wyspy Flegrejskie

Archipelag Flegrejski położony jest w Zatoce Neapolitańskiej. W  ramach archipelagu znajduje się jedna z najpiękniejszych włoskich wysp, Ischia. Znajdują się tu łaźnie termalne, przypominająca wulkan góra Epomeo mająca prawie 800 m n.p.m. i liczne piesze ścieżki prowadzące dookoła wyspy. Atrakcją Ischi jest zamek Aragoński połączony z główną wyspą mostem Ponte Aragonese. Po archipelagu należą również Procida, Nisida i Vivara. Jak dotrzeć na Ischię? Na Ischię dopłyniesz promem z Neapolu. Podobnie jak na mniejsze wyspy można wybrać prom z Neapolu lub Pozzuoli.

5 lotnisk Lot bezpośredni Neapol Lot bezpośredni 5 lotnisk
od 106 Rezerwacja
Zamek Aragoński na Ischii, niedaleko Neapolu Włochy
Zamek Aragoński na Ischii, fot. Ivan Bastien Dreamstime.com
Ischia, niedaleko Neapolu Włochy
Ischia, fot. Beriliu Dreamstime.com
Wyspa Procida, Włochy
Wyspa Procida, fot. Ig0rzh Dreamstime.com

Wyspy Kampańskie

Capri leży niedaleko półwyspy Sorrento na Morzu Tyrreńskim. Jak dotrzeć na Capri? Na Capri można przepłynąć promem z Neapolu lub Sorrento. Doskonałym punktem widokowym na wyspie jest góra Solano, skąd przy dobrej widoczności zobaczysz góry Kalabrii. Capri ze względu na swoją wapienną budowę ma wiele jaskiń z okazałymi stalaktytami i stalagmitami. Warto wybrać się na wycieczkę łódką do Grotta Bianca, Grotta Meravigliosa i Grotta Azzurra. Pieszo zaś warto obrać kierunek na Monte Tiberio, gdzie znajdują się ruiny Villa Jovis.

5 lotnisk Lot bezpośredni Neapol Lot bezpośredni 5 lotnisk
od 106 Rezerwacja
Wyspa Capri,
Wyspa Capri, fot. Janos Gaspar Dreamstime.com
Okolice wyspy Capri, Włochy
Okolice wyspy Capri, fot. Andrew Buchanan Unsplash

Wyspy Liparyjskie (Eolskie)

Na północ od Sycylii znajdziesz grupę 17 wysp wulkanicznych. Do największych z nich należą Lipari, Salina, Vulcano i Stromboli. Na wyspy Liparyjskie można dotrzeć promem z Milazzo na Sycylii. Jakie atrakcje czekają na wyspach Liparyjskich? Na Vulcano i Stromboli znajdują się czynne wulkany, można wybrać się na wycieczkę do krateru. Vulcano znane jest również z kąpieli w błocie, Stromboli z czarnego piasku na plaży. Wycieczka statkiem zahaczająca o kilka wysp to dobry pomysł na poznanie uroków każdej z nich.

  • Na Sycylię polecisz do Palermo (loty z Berlina i Wrocławia) i Katanii (loty z Katowic, Krakowa i Warszawy).
5 lotnisk Lot bezpośredni Palermo/Katania Lot bezpośredni 5 lotnisk
od 227 Rezerwacja
Widok podczas wejścia na wulkan na wyspie Vulcano, sycylia
Widok podczas wejścia na wulkan na wyspie Vulcano, fot. Thevirex Dreamstime.com
Marina na wyspie Vulcano, Sycylia
Marina na wyspie Vulcano, fot. Mkos83 Dreamstime.com
Salina włoska wyspa
Salina, fot. Till Kottmann Unsplash

Egady

W pobliżu Sycylii, tym razem w zachodniej części leżą Wyspy Egadzkie. Na Egady można dotrzeć promem z Trapani. Wybierz się na rejs statkiem lub żaglówką i poznaj Favignanę, która zachwyca błękitnem wody, Marettimo z Monte Falcone, najwyższym szczytem mający 686 m n.p.m. i Levanzo z neolitycznymi malowidłami naskalnymi.

5 lotnisk Lot bezpośredni Palermo/Katania Lot bezpośredni 5 lotnisk
od 227 Rezerwacja
Wyspa Levanzo, niedaleko Sycylii
Wyspa Levanzo, fot. Keivsvlig Dreamstime.com

Wyspy Pelagijskie

Wyspy Pelagijskie położone są pomiędzy Maltą a Tunezją, bliżej im jednak afrykańskiemu kontynentu. W skład wysp należą: Lampedusa, Linosa i Lampione. Jak dotrzeć na Lampedusę? Można wybrać połączenie lotnicze z Sycylii (lotnisko Palermo lub Katania) lub też promo z Porto Empedocle, które leży na południu Sycylii. Między Lampedusą a Linosą i Lampione kursują promy. Mieszkańcy wyspy żyją przede wszystkim z rybołówstwa i turystyki. Okolice są znane z żółwi karetta, na Linosie mają swoje miejsca lęgowe. Wyspy zachwycają swoimi brzegami i wodami, które idealnie się nadają do nurkowania i snorkelingu.

Lampedusa, plaża Conigli, Włochy
Lampedusa, plaża Conigli, fot. Natursports Dreamstime.com
Click to comment
//
To Top