Connect with us
Capri, włoska wyspa

Artykuły

Capri, Ischia, Elba? Urocze włoskie wyspy, loty od 156 zł

Capri, Ischia, Elba? Urocze włoskie wyspy, loty od 156 zł

Planujesz urlop we Włoszech i chciałbyś spędzić czas delektując się włoską wyspiarską atmosferą? Odkryj Capri, Vulcano, Salinę lub Elbę,  wyspy, które zachwycą Cię swoimi plażami, klifami, wulkanami i malowniczymi widokami.

Wyspy Toskańskie

Wyspy Toskańskie położone są pomiędzy Półwyspem Apenińskim a Korsyką na Morzu Tyrreńskim. Wyspy Toskańskie tworzy archipelag kilkudziesięciu wysp z których największymi są Elba, Giglio, Capraia, Montecristo i Pianosa. Jak dotrzeć na Elbę? Na Elbę można popłynąć promem z włoskiego Piombino niedaleko Pizy lub Bastii, leżącej na Korsyce. Pomiędzy Elbą a mniejszymi wyspami można przepłynąć promem. Największa z wysp Toskańskich, Elba, zachwyca nie tylko swoimi plażami, wzniesieniami (najwyższy szczyt na wyspie to Monte Cappane, który ma 1019 m n.p.m.), ale też historią. W 1814 został tu zesłany Napoleon Bonaparte. Dużą część pozostałych wysp tworzą rezerwaty przyrody.

  • Najbliższe lotnisko znajduje się w Pizie (loty z Berlina, Krakowa, Warszawy i Gdańska)
Elba, Włochy
Elba, fot. Pitsch Pixabay
Wyspa Giglio, włoska wyspa
Wyspa Giglio, fot. Couleur Pixabay

Wyspy Poncjańskie

Ponza, Palmarola, Zannone, Gavi, Ventotene, Santo Stefano – nazwy wysp wchodzących w skład archipelagu Poncjańskiego brzmią jak nazwiska najlepszych kolegów. To niewielkie wyspy leżące na zachód od Neapolu. Jak dotrzeć na wyspę Ponza? Na Ponzę dotrzesz promem z okolic Rzymu (Anzio) lub miejscowości Terracina, Formia lub Neapolu. Na Wyspach Poncjańskich czekają groty, klify, plaże oraz niewielkie winnice i drzewa cytrusowe.  

  • Najbliższe lotniska znajdują się w Rzymie (loty z Berlina, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia) i Neapolu (loty z Berlina, Katowic, Krakowa, Warszawy i Wrocławia)
Wyspa Ponza, włska wyspa
Wyspa Ponza, fot. Ferhat Deniz Fors Unsplash
Wyspa Palmarola, włska wyspa
Wyspa Palmarola, fot. Giusy Iordache Unsplash

Wyspy Flegrejskie

Archipelag Flegrejski położony jest w Zatoce Neapolitańskiej. W  ramach archipelagu znajduje się jedna z najpiękniejszych włoskich wysp, Ischia. Znajdują się tu łaźnie termalne, przypominająca wulkan góra Epomeo mająca prawie 800 m n.p.m. i liczne piesze ścieżki prowadzące dookoła wyspy. Atrakcją Ischi jest zamek Aragoński połączony z główną wyspą mostem Ponte Aragonese. Po archipelagu należą również Procida, Nisida i Vivara. Jak dotrzeć na Ischię? Na Ischię dopłyniesz promem z Neapolu. Podobnie jak na mniejsze wyspy można wybrać prom z Neapolu lub Pozzuoli.

  • Najliższe lotnisko znajduje się w Neapolu (loty z Berlina, Katowic, Krakowa, Warszawy i Wrocławia)
Ischia, włoska wyspa
Ischia, fot. falco Pixabay
Procida, włoska wyspa
Procida, fot. Archana Kanjula Unsplash

Wyspy Kampańskie

Capri leży niedaleko półwyspy Sorrento na Morzu Tyrreńskim. Jak dotrzeć na Capri? Na Capri można przepłynąć promem z Neapolu lub Sorrento. Doskonałym punktem widokowym na wyspie jest góra Solano, skąd przy dobrej widoczności zobaczysz góry Kalabrii. Capri ze względu na swoją wapienną budowę ma wiele jaskiń z okazałymi stalaktytami i stalagmitami. Warto wybrać się na wycieczkę łódką do Grotta Bianca, Grotta Meravigliosa i Grotta Azzurra. Pieszo zaś warto obrać kierunek na Monte Tiberio, gdzie znajdują się ruiny Villa Jovis.

  • Najliższe lotnisko znajduje się w Neapolu (loty z Berlina, Katowic, Krakowa, Warszawy i Wrocławia)
Capri, włoska wyspa
Capri, fot. Albert Dezetter Pixabay
Capri, włoska wyspa
Capri, fot. Rishabh Agarwal Unsplash

Wyspy Liparyjskie (Eolskie)

Na północ od Sycylii znajdziesz grupę 17 wysp wulkanicznych. Do największych z nich należą Lipari, Salina, Vulcano i Stromboli. Na wyspy Liparyjskie można dotrzeć promem z Milazzo na Sycylii. Jakie atrakcje czekają na wyspach Liparyjskich? Na Vulcano i Stromboli znajdują się czynne wulkany, można wybrać się na wycieczkę do krateru. Vulcano znane jest również z kąpieli w błocie, Stromboli z czarnego piasku na plaży. Wycieczka statkiem zahaczająca o kilka wysp to dobry pomysł na poznanie uroków każdej z nich.

  • Najbliższe lotnisko znajduje się na Sycyli: Palermo (loty z Berlina i Wrocławia) i Katania (loty z Katowic, Krakowa i Warszawy)
Włoska wyspa Vulcano,
Włoska wyspa Vulcano, fot. JOBEFOTO Pixabay
Wyspa Vulcano, niedaleko Sycylii
Wyspa Vulcano, fot. Andrea Campagna Unsplash
Stromboli, włoska wyspa
Stromboli, fot. Gürkan BULUT Pixabay

Egady

W pobliżu Sycylii, tym razem w zachodniej części leżą Wyspy Egadzkie. Na Egady można dotrzeć promem z Trapani. Wybierz się na rejs statkiem lub żaglówką i poznaj Favignanę, która zachwyca błękitnem wody, Marettimo z Monte Falcone, najwyższym szczytem mający 686 m n.p.m. i Levanzo z neolitycznymi malowidłami naskalnymi.

  • Najbliższe lotnisko znajduje się na Sycylii w Palermo (loty z Krakowa, Wrocławia i Berlina)
Levanzo, włoska wyspa
Levanzo, fot. Enrica Tancioni Unsplash

Wyspy Pelagijskie

Wyspy Pelagijskie położone są pomiędzy Maltą a Tunezją, bliżej im jednak afrykańskiemu kontynentu. W skład wysp należą: Lampedusa, Linosa i Lampione. Jak dotrzeć na Lampedusę? Można wybrać połączenie lotnicze z Sycylii (lotnisko Palermo lub Katania) lub też promo z Porto Empedocle, które leży na południu Sycylii. Między Lampedusą a Linosą i Lampione kursują promy. Mieszkańcy wyspy żyją przede wszystkim z rybołówstwa i turystyki. Okolice są znane z żółwi karetta, na Linosie mają swoje miejsca lęgowe. Wyspy zachwycają swoimi brzegami i wodami, które idealnie się nadają do nurkowania i snorkelingu.

Lampedusa, włoska wyspa
Lampedusa, fot. Enrica Tancioni Unsplash

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
4.9/5 - (15 votes)

Rabaty

You currently have access to a subset of Twitter API v2 endpoints and limited v1.1 endpoints (e.g. media post, oauth) only. If you need access to this endpoint, you may need a different access level. You can learn more here: https://developer.twitter.com/en/portal/product