Connect with us
Szkoacja, ścieżki rowerowe,

Artykuły

Whisky, poezja i zamki – nowy szlak rowerowy w Szkocji

Whisky, poezja i zamki – nowy szlak rowerowy w Szkocji

The Whisky and Burns – nowy, 135-kilometrowy szlak rowerowy w Szkocji to ciekawy sposób na aktywne spędzenie czasu i poznanie atrakcji południowo-zachodniej części tego kraju. Trasa została wytyczona w taki sposób, że jej uczestnicy mają możliwość dowiedzieć się czegoś nowego o whisky, lokalnej gastronomii, historii i poecie narodowym, Robertowi Burnsowi. 

Ścieżka rowerowa The Whisky and Burns

The Whisky and Burns to coś dla miłośników aktywnego wypoczynku na dwóch kółkach, historii i dojrzewającej w drewnianych beczkach whisky. Ma 135 kilometrów długości i rozpoczyna się w nadmorskim mieście Powfoot. Pod czujnym okiem przewodnika – opiekuna uczestnicy pokonują ją w ciągu trzech dni. Trasa rowerowa została wytyczona w taki sposób, że jej przejechanie jest łatwe i przyjemne. Ważnym elementem jest tu malownicza przyroda, która zainspirowała wielu pisarzy i poetów. Kto wie, może po jej przejechaniu zostanie opublikowany jakiś tomik wierszy?

Ciekawe miejsca na szlaku

Wycieczkę rowerową organizuje rodzinna firma Gallways Cycling Company, która otrzymała między innymi ocenę “Best Outdoor Experience” w zachodniej Szkocji. Zespół może zapewnić uczestnikom rowery w przypadku jeśli nie mają własnych, do dyspozycji mają też nawigację. Cena za osobę zaczyna się od 478 euro. W cenie są również noclegi (w 4 i 5 gwiazdkowych hotelach ze śniadaniami). 

Najważniejszymi przystankami na ścieżce rowerowej The Whisky and Burns to destylarnia Annandale, wycieczka na zamek Caerlaverock, wizyta w mieście Dumfries, gdzie uczestnicy mogą zwiedzić centrum Roberta Burnsa oraz Globe Inn, jego ulubiony bar.

Zamek Caerlaverock, Szkocja
Zamek Caerlaverock, fot. rphstock Shutterstock

Kolejną atrakcją na szlaku jest Twelve Apostles Stone Circle – największy szkocji kamienny krąg. Po drodze rowerzyści mijają ruiny zamku Morton. Jest to idealne miejsca na odpoczynek wśród malowniczych wrzosów z widokiem na jezioro.

Robert Burns – prekursor romantyzmu w Szkocji

Ścieżka rowerowa inspirowana jest Robertem Burnsem, który żył w XVIII wieku. Był narodowym poetą i prekursorem romantyzmu. W trakcie wycieczki zaplanowana jest wizyta w centrum, które było postawione na jego pamiątkę. Burns był autorem słów popularnej szkockiej pieśni ludowej “Auld Lang Syne”, którą śpiewa się podczas Sylwestra. 

Źródło: lonelyplanet.com, gallowaycycling.com


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (2 votes)

Rabaty

You currently have access to a subset of Twitter API v2 endpoints and limited v1.1 endpoints (e.g. media post, oauth) only. If you need access to this endpoint, you may need a different access level. You can learn more here: https://developer.twitter.com/en/portal/product