Connect with us
Zócalo, Día de Muertos, Mexico City

Artykuły

Totalny Meksyk! Loty z Berlina od 1899 zł (bagaż w cenie)

Totalny Meksyk! Loty z Berlina od 1899 zł (bagaż w cenie)

Przeżyć meksyk w Meksyku? To się może stać tylko w Meksyku (City)! Trzecia największa aglomeracja świata, Miasto Meksyk zostało założone przez Azteków w XIV wieku na wysuszonym jeziorze. Mexico City leży na wysokości 2240 m n.p.m. i otoczone jest licznymi pasmami górskimi.

Jakie ciekawe miejsca znajdziesz odwiedzając Meksyk w Meksyku?

Zócalo, Plac Konstytucji

Jest centrum miasta. Tu się zawsze coś dzieje. Znajduje się tu kilka ważnych budowli, które warto podczas wizyty w Mexico City zobaczyć. Centralnym punktem jest Catedral Metropolitana (Katedra Metropolitalna), największy obiekt katedralny w obu Amerykach. Jest to 5-nawowa budowla o długości 100 metrów, styl architektoniczny to połączenie elementów renesansu, baroku i neoklasycyzmu. Dwie wieże mają po 61 m wysokości. Do budowy katedry wykorzystano kamień ze zburzonych indiańskich piramid. Budowę zaczęto w połowie XVI wieku, prace zakończone w 1813 roku. Podłoże na którym była zbudowana powoduje, że katedra się zapada.

Katedra Metropolitalna, Mexico City
Katedra Metropolitalna, fot. Mario Miranda Ortiz Pixabay

W pobliżu na ruinach pałacu królewskiego Azteków znajduje się Palacio Nacional (Pałac Narodowy), który został wzniesiony w XVII wieku. Zachwycające są przede murale autorstwa Diego de Rivery, męża Fridy Kahlo, które przedstawiają ważne wydarzenia w Meksyku.

Templo Mayor są ruinami Wielkiej Świątyni, najważniejszej budowli sakralnej Azteków. Obecnie znajduje się tu Muzeum Świątyni, gdzie można zobaczyć liczne eksponaty z wykopalisk archeologicznych.

Historyczne centrum Miasta Meksyk

W bliskości Katedry spacerem można się udać do Palacio de Bellas Artes (Pałac Sztuk Pięknych). Odbywają się tu występy grup folklorystycznych, teatralnych, muzycznych i literackich. Pałac, a właściwie “Katedra Sztuki w Meksyku”, jak jest nazywany, mieści się przy parku Alameda Central. Park jest najstarszym parkiem w obu Amerykach, został założony pod koniec XVI wieku.

Pałac Sztuk Pięknych, Mexico City
Pałac Sztuk Pięknych, fot. Jonathan Ramos Pixabay

Jeden z najlepszych widoków na miasto jest z 182-metrowej Torre Latinoamericana (Wieży Latynoamerykańskiej). Jest to jeden z najstarszych wieżowiec, został zbudowany w 1956 roku. Windą da się wjechać na 44 piętro.

Torre Latinoamericana, Mexico City
Torre Latinoamericana, fot. Jezael Melgoza Unsplash

Ciekawym miejscem jest też Museum Tequila y Mezcal (Muzeum Tequili i Mezcalu), gdzie można nie tylko spróbować trunków, ale poznać też historię i procesy powstawania i podawania tequili i mezcal.

Mezcal, meksykanski trunk
Mezcal, fot. Angel Chavez Pixabay

Chapultepec

Na zachód od historycznego centrum znajduje się Bosque de Chapultepec (Las Chapultepec), jeden z największych parków, mieści się na 686 hektarach i podzielonych jest na trzy sekcje.

Wnętrze zamku Chapultepec, Mexico City
Wnętrze zamku Chapultepec, fot. arpa sarian Unsplash

Museo Nacional de Antropología (Narodowe Muzeum Antropologiczne) znajduje się w pierwszej sekcji. Muzeum znajduje się wiele ciekawych ekspozycji oraz pamiątek, wśród nich jest m.in. Kamień Słońca o wadze 24 ton, który przedstawia aztecki mit o powstaniu świata.

Kamień Słońca w Narodowym Muzeum Antropologicznym, Mexico City
Kamień Słońca w Narodowym Muzeum Antropologicznym, fot. Pau Mondragón Pixabay

Warto odwiedzić Museo de Arte Moderno (Muzeum Sztuki Nowoczesnej), wystawiane są tu obrazy współczesnych malarzy takich jak Frida Kahlo, Olga Costa, Diego Rivera.

Główną atrakcją jest Zoológico de Chapultepec (ZOO), które zostało otwarte w 1924 roku. Żyje tu ponad 2000 zwierząt z 200 różnych gatunków. Na żywo można zobaczyć tu pandy.

ZOO Chapultepec, Mexico City
ZOO Chapultepec, fot. nequix Pixabay

W drugiej i trzeciej sekcji znajdują się również interesujące miejsca i muzea, np. Papalote Museo del Niño (muzeum dla dzieci), które koncentruje się na nauce, komunikacji i współpracy dzieci dzięki interaktywnym ekspozycjom. Znajdują się tu też fontanny oraz tereny idealne do uprawiania sportów, ale również odpoczynku.

Coyoacán, dzielnica kojotów

Coyoacán jest kolonialną dzielnicą Mexico City. Nazwa dosłownie oznacza “Dzielnicę Kojotów”. Związana z nią była najbardziej znana meksykańska artystka, Frida Kahlo. Znajduje się tu Museo Frida Kahlo, Muzeum Fridy Kahlo. Uwagę zwraca już sam kolor budynku, od którego pochodzi też inna nazwa miejsca, “La Casa Azul” (niebieski dom). Wewnątrz można zobaczyć jak żyła i pracowała, warte uwagi są też elementy jej kolorowej i oryginalnej garderoby.

W dzielnicy mieści się również Museo Casa de Leon Trotsky (Muzeum Dom Lwa Trockiego). Trocki, rewolucjonista rosyjski otrzymał azyl w Meksyku, w swoim domu, które jest teraz muzeum został zamordowany.

Plaza de Toros México

Jest największą areną do corridy na świecie. Atena pomieści ponad 40 tys. Osób. Została zbudowana w połowie XX wieku. W każdą niedzielę odbywają się tu rytualne walki z bykiem pod koniec której byk ginie. Cały pokaz budzi mieszane uczucia, z jednej strony jest pokazem, który łączy elementy choreografii i tańca, ale też ma swoją krwawą twarz.

Dzielnica Xochimilco

Znajduje się w południowej części Miasta Meksyk. Charakterystyczne, ale zarazem zagrożone są tu obszary poletek chinampas (sztuczne wyspy na których uprawiano kukurydzę, pomidory i chili leżące przy brzegów jezior lub kanałów). Dobrym pomysłem na poznanie okolicy i tradycji jest rejs malowniczą łódką trajinera po kanałach. W ramach Parque Ecológico de Xochimilco (Park Ekologiczny) warto zajrzeć na targ Cuemanco Market.

Xochimilco, MExico City
Xochimilco, fot. Roberto Carlos Roman Unsplash

Meksyk i piłka nożna

Piłka nożna jest sportem, który uwielbiają Meksykanie. Największy stadion Meksyku i jeden z największych stadionów świata Estadio Azteca został zbudowany na mundial w 1986. Pomieści ok. 90 tys. osób. Odbywają się tu mecze reprezentacji Meksyku.

Basílica de Nuestra Señora de Guadalupe

Bazylika Matki Boskiej z Guadalupe jest największym sanktuarium maryjnym na świecie. Została podstawiona niedaleko wzgórza Tepeyac, w północnej części miasta. Matka Boża objawiła się prostemu Indianinowi, Juanowi Diego w 1531 roku i poprosiła go o zbudowanie w tym miejscu świątyni.

Bazylika Matki Boskiej z Guadalupe, MExico City
Bazylika Matki Boskiej z Guadalupe, fot. pmudarra Pixabay

Parque nacional Desierto de los Leones

Park Narodowy Pustynia Lwów jest miejscem wartym odwiedzenia. Sama nazwa może być jednak myląca, “pustynia” odnosi się do dzikiego, słabo zaludnionego obszaru, “lwy” pochodzą od nazwiska pierwotnego właściciela. Znajduje się w paśmie górskim Sierra de las Cruces, na zachód od centrum miasta i zajmuje obszar 1867 hektarów. Jego wysokość waha się od 2600 do 3700 metrów nad poziomem morza. Są tu rozległe lasy sosnowe, jodłowe i dębowe.

Kuchnia meksykańska

Kuchnia meksykańska składa się przede wszystkim z dań złożonych z kukurydzy, fasoli, pomidorów, batatów (słodkich ziemniaków), awokado. Popularnym daniem podawanym na śniadanie jest chilaquiles, które składa się z chrupkich torttili w sosie z pomidorów i chili z serem i cebulą. Warto spróbować też nachos z dodatkami, np. mięsem, papryką lub guacamole. Quesadilla i enchilada w prawdziwym meksykańskim wydaniu będzie kulinarnym wspomnieniem pobytu w Meksyku. Podobnie jak salsa, czyli sos ze zmiksowanych warzyw i owoców. Jako desert warto spróbować słodkich churros.

Chilaquiles - popularne meksykańskie śniadanie,
Chilaquiles – popularne meksykańskie śniadanie, fot. Alfredo Herrera Pixabay
Nachos,meksykańskie danie
Nachos, fot. Herson Rodriguez Unsplash

Znanym na świecie napojem alkoholowym jest tequila, który jest tworzony z agawy. Meksykanie sączą napój, szot z solą lub cynamonem nie jest tu znany, dlatego nie chcąc popełnić faux pas nie wolno pytać o te dodatki. Mezcal jest wódką z agawy, w której jako dodatkową atrakcją umieszczana jest larwa ćmy, która żeruje na agawie. Z agawy wyrabiany jest też pulque, delikatny napój alkoholowy. Z piw warto spróbować znanego Corona Extra, jeden z towarów eksportowych Meksyku.

Tequila, meksykański trunk
Tequila, fot. paroca71 Pixabay

Kiedy lecieć do Meksyku do Miasta Meksyk

Ze względu na położenie temperatura jest tu niższa, średnio wynosi około 18°C. Najcieplej jest wiosną i latem. Zimą temperatury mogą spadać poniżej 0°C.

Loty do Meksyku

Z Polski dolecisz do Meksyku z przesiadką z Lufthansą, Iberią i Aeromexico. Najtańsze bilety są z przesiadką w USA. Często zdarzają się dobre oferty lotów z Madrytu lub Amsterdamu. Bilety kupisz na stronie flipo.pl.

Jak dojechać z lotniska do centrum Meksyku

Lotnisko znajduje się 5 kilometrów od miasta. Co centrum Meksyku można dojechać metrem i autobusem.

Jak poruszać się po Meksyku

W Meksyku kursuje metro, autobusy, trolejbusy i tramwaje.

Gdzie spać w Meksyku

W Mexico City można wybierać spośród oferty hoteli, hosteli i apartamentów. Rezerwacji możesz dokonać według własnych preferencji na stronie booking. W lokalnym klimacie można wybrać mieszkanie przez airbnb.

Wiza do Meksyku

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich w przypadku pobytów turystycznych, prywatnych lub służbowych nie przekraczających 180 dni.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (2 votes)

Rabaty

You currently have access to a subset of Twitter API v2 endpoints and limited v1.1 endpoints (e.g. media post, oauth) only. If you need access to this endpoint, you may need a different access level. You can learn more here: https://developer.twitter.com/en/portal/product