Connect with us
Český Krumlov, Czechy

Artykuły

Skarby południowych Czech

Skarby południowych Czech

Malownicze miasteczka, liczne szlaki turystyczne i rowerowe, zachwycająca przyroda i zabytki. Podróże po Czechach są fascynujące. Ten, kto już raz odwiedził naszych południowo-zachodnich sąsiadów, będzie wracał tam w poszukiwaniu kolejnych ciekawych miejsc. 

Przedstawiamy kilka ciekawych propozycji w południowych Czechach.

Szumawa (Šumava)

Szumawa to skoncentrowana przyroda. Pasmo górskie położone jest na pograniczu Czech, Austrii i Niemiec. Są tu lasy, pachnące łąki, torfowiska, ukryte doliny, jeziora i wzniesienia. Dzięki naturalnemu bogactwu region idealnie nadaje się na aktywny wypoczynek. Wytyczone zostały tu liczne szlaki piesze i rowerowe, można tu też wypożyczyć kajaki i wziąć udział w spływie.

Meandre rzeki Wełtawa, Czechy
Meandre rzeki Wełtawa, fot. Imp5pa Pixabay

Szumawa jest największym parkiem narodowym w Czechach, który został utworzony wyłącznie w wyniku naturalnych procesów. Stopniowe osadnictwo zmieniało jednak z czasem charakter krainy. Większość terenów to lasy, ale Szumawa jest również poszukiwana ze względu na torfowiska lub jeziora polodowcowe. Tych w sumie jest osiem – Plešné, Prášilské, Laka, Čertovo, Černé, Roklanské, Velké Javorské i Malé Javorské.

Zamek Kašperk niedaleko Szumawy, Czechy
Zamek Kašperk niedaleko Szumawy, fot. Lubos Houska Pixabay

Poza jeziorami można udać się do leśnego rezerwatu przyrody Puszcza Boubínska lub do źródeł najdłuższej czeskiej rzeki – Wełtawy, które znajdują się na zboczach Czarnogóry. Rzeka nazywa się na początku Čierny potok, następnie Teplá Vltava, a od zbiegu ze Studeną jest do Mielnika nazywana jest już Wełtawą.

Szumawa oferuje naprawdę dużo. Oprócz naturalnego piękna są tu także muzea, zabytki, miejsca pielgrzymek, zamki, ośrodki narciarskie i parki wodne.

Szumawa to dobre miejsce na turystykę górską, Czechy
Szumawa to dobre miejsce na turystykę górską, fot. Simy27 Pixabay

Lipno (Zbiornik Lipnowski)

Czechy nie mają morza, ale za to mają zbiornik Lipnowski. To największy sztuczny zbiornik na terenie kraju. Dzięki swojemu malowniczemu położeniu to idealne miejsce na urlop. Plaże, możliwość skorzystania z kempingów i wypożyczenie sprzętu sportowego – nikt się tu nie będzie nudzić!

Zbiornik Lipnowski, Czechy
Zbiornik Lipnowski, fot. frejka Pixabay

Jedną z atrakcji jest tzw. Ścieżka koronami drzew (Stezka korunami stromů). Znajduje się w pobliżu miejscowości Lipno nad Vltavou. Ma wysokość 40 metrów i rozpościera się z niej niesamowity widok na okolicę. 

Ścieżka koronami drzew, Lipno nad Vltavou,
Ścieżka koronami drzew, Lipno nad Vltavou, fot. Simona Robová Pixabay

Trzeboń (Třeboň)

Kraj południowoczeski może pochwalić się licznymi miasteczkami, zamkami i stawami rybnymi. Czeskie Budziejowice znane są z przepięknej starówki i browarów. Český Krumlov z historycznego centrum wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO. Trzeboń warto odwiedzić ze względu na liczne zabytki, historyczne budowle i zamek.

Zamek Trzeboń, Czechy
Zamek Trzeboń, fot. Neo98 Pixabay
Trzeboń, Czechy
Trzeboń, fot. Leonhard Niederwimmer Pixabay

Okolice są znane i odwiedzane ze względu na stawy rybne: Svět i Rožmberk, które oferują możliwość rekreacji i odpoczynku.

Czeski Krumlov (Český Krumlov)

Perła południowoczeska położona na brzegach Wełtawy. Plątanina magicznych krętych uliczek, malownicze szczyty domów, szereg romantycznych zakątków, zamek górujący bezpośrednio nad rzeką, to coś, czego po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy. Nie wspominając o lokalnych kawiarniach i pubach. Nic dziwnego, że jest centrum zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. 

Český Krumlov, fot. Ivo Lukacovic Unsplash

Dominantą miasta jest położony na wzniesieniu zamek. Jest to drugi co do wielkości areał zamkowy w Czechach. Ciekawostką jest to, że przechodząc kamiennym mostem w fosie można zobaczyć niedźwiedzie (te są hodowane tu od XVI wieku). Warto odwiedzić ogrody zamkowe: część parku jest w stylu francuskim, część w angielskim. 

Český Krumlov, Czechy
Český Krumlov, fot. Vlad Kiselov Unsplash

Miasto uwielbiają miłośnicy sportów wodnych – obserwując Wełtawę z góry można odnieść wrażenie, że jest tam więcej osób biorących udział w spływach niż tych chodzących pieszo.

Hluboká nad Vltavou

Zamek Hluboká jest jedną z największych atrakcji miasta. Może pochwalić się kolekcją rzeźb i obrazów malarzy holenderskich i flamandzkich z XVII i XVIII wieku. Zamek oferuje różne trasy zwiedzania. Podczas nich można zobaczyć prywatne apartamenty, kuchnię, czy też wejść na wieżę.

Ogród w angielskim stylu bogaty jest w liczne rzeźby. 

Zamek Hluboká, Czechy
Zamek Hluboká, fot. lomasweb Pixabay

W okolicy warto odwiedzić zamek myśliwski Ohrada (Lovecký zámek Ohrada) wraz z pobliskim ZOO.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
4.5/5 - (4 votes)
//
To Top