Connect with us
Lotnisko Schwechat, Wiedeń, fot. Martin Winkler Pixabay

Artykuły

Austriacy wprowadzili nowy podatek ekologiczny. Loty z Wiednia mogą podrożeć

Austriacy wprowadzili nowy podatek ekologiczny. Loty z Wiednia mogą podrożeć

W dniu wczorajszym austriacki rząd ogłosił pakiet pomocy dla swojego flagowego przewoźnika, Austrian Airlines. Ogłoszono również szereg przepisów związanych z regulacją rynku. Największą niespodzianką jest wprowadzenie środków antydumpingowych dotyczących biletów lotniczych. Wprowadzona będzie minimalna cena biletu lotniczego – ta ma wynosić 40 euro w jedną stronę.

Austriacka partia Zielonych, która stoi za pomysłem chce w ten sposób walczyć z tanimi biletami lotniczymi i próbuje w ten sposób zniechęcić linie do otwierania krótkich połączeń.

Wojna cenowa a podatki ekologiczne

Ze skutkiem natychmiastowym Austria wprowadziła ujednolicony podatek ekologiczny. Do tej pory wysokość opłaty zależała od długości lotu (3,5 euro za krótki lot, 7,5 euro na trasach średnich i 17,5 euro na długodystansowych).

Aktualnie podatek wynosi 12 euro. Wyjątek stanowią tylko bardzo krótkie loty (odległość do 350 km) – tu podatek ma wynosić 30 euro.

Wprowadzenie tego podatku może spowodować likwidację niektórych połączeń. Przykładem są np. loty z Wiednia do Budapesztu lub Pragi. Możliwe, że wojna cenowa, która jest prowadzona od kilku miesięcy na wiedeńskim lotnisku w końcu zostanie zawieszona a bilety będą sprzedawane w realnej cenie.

Ile będą kosztować teraz bilety?

O minimalnych cenach biletów mówi się dużo, mało która kraina jednak zdecydowała się na tak wyraźny krok jak Austria. Kwota biletu lotniczego nie miałaby być niższa niż opłaty lotniskowe. Te w przypadku lotów z Wiednia wynoszą 40 euro. Żadna linia, która będzie realizować loty z Wiednia nie miałaby sprzedawać biletów w niższej sumie. 

Do tej pory byliśmy świadkami bardzo tanich biletów za 10 euro, linia lotnicza LEVEL oferowała nawet kilkukrotnie bilety za 1 cent. Tak więc w przeszłości przewoźnicy oferowali już bilety po cenach dumpingowych i płacili dodatkowo za każdego pasażera, który kupił bilet w cenie niższej niż realna.

Jeśli linie lotnicze chcą oferować bilety tańsze niż 40 euro, będą musiały sięgać znacznie głębiej do swojej kieszeni.

Źródło: slovakaviation.sk


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
Prosimy, oceń ten artykuł.
//
To Top