Connect with us
Terakotowa Armia, Chiny

Artykuły

Chiny: 5 miejsc, które polecamy zobaczyć (jeśli byłeś już w Pekinie i Szanghaju)

Chiny: 5 miejsc, które polecamy zobaczyć (jeśli byłeś już w Pekinie i Szanghaju)

Chiny to rozległy krajobraz, który kryje wiele ciekawych miejsc. Możesz spodziewać się ekscytujących współczesnych miast, unikalnych zabytków naturalnych i historycznych.

Oto naszych 5 inspiracji podróżniczych, co warto zobaczyć w Chinach.

Guillin i formacje krasowe na południu Chin

Jaskinie, parki, wzgórza – formacje krasowe w Guilin są jedną z najpopularniejszych atrakcji w Chinach. Najłatwiej dotrzesz tu pociągiem z Hongkongu. Miasto Guilin zostało założone na brzegu słynnej rzeki Li. Koniecznie wybierz się w rejs po niej podczas którego zobaczysz bambusowe gaje, pola ryżowe, gęsto porośnięte skały i żyjące tu kormorany.

Formacje krasowe w Guilin nad rzeką Li, Chiny
Formacje krasowe w Guilin nad rzeką Li, fot. Pcivello Dreamstime.com

Za kwintesencję rzeki Li uważany jest odcinek między Guilin i Yangshuo. Z Guilin możesz wybrać się również autobusem na jednodniową wycieczkę do Longsheng zobaczyć tarasy ryżowe Grzbietu Smoka. Poletka ryżowe liczą już około 500 lat. Nazwa wywodzi się od tego, że stojąc na szczycie tarasów można dostrzec sylwetkę smoka wijącego się wśród szczytów gór i znikającego w oddali.

Pola ryżowe w okolicach Guilin, Chiny
Pola ryżowe w okolicach Guilin, fot. Sean Pavone Dreamstime.com

Klasztor Szaolin i kung-fu

Na południe od Rzeki Żółtej znajduje się prowincja Henan. Sama nazwa regionu może Ci nic nie mówić, ale już mnisi Szaolin (Shaolin) mogą być dla Ciebie bardziej znani. Rozbijają cegły gołymi rękami, kładą się na zaostrzonych kolcach, bez zadyszki wykonują serię skomplikowanych ćwiczeń. W klasztorze oczywiście rezydują również prawdziwi mnisi, którzy zajmują się praktykami religijnymi.

Pokaz kung-fu w klasztorze Szaolin, Chiny
Pokaz kung-fu w klasztorze Szaolin, fot. Linqong Dreamstime.com
Pagody w klasztorze Szaolin, Chiny
Pagody w klasztorze Szaolin, fot. Laomacz Dreamstime.com

Buddyjski klasztor Shaolin co roku odwiedzają turyści i fani sztuk walki, którzy na własne oczy chcą zobaczyć akrobacje wykonywane przez mnichów. W okolicy można wziąć udział w różnego rodzaju kursach sztuk walki i medytacji.

Wielki Mur Chiński

Jeden z współczesnych cudów świata – Wielki Mur Chiński jest symbolem Chin. Podobno widać go z kosmosu ze względu na swoją wielkość. Nie jest to jednak prawda, ale nie znaczy to, że ten fakt umniejsza jego ogrom. Mur Chiński jest największą budowlą, która została wzniesiona przez człowieka. Tradycyjnie przyjmuje się, że ma długość około 2400 km i ciągnie się od miasta Ciajükuan (Jiayuguan) u północnego podnóża gór Nan-Szan na wschód do miasta Szanhajkuan (Shanhaiguan) nad Morzem Żółtym.

Wielki Mur Chinski, Chiny
Wielki Mur Chinski, fot. Wisconsinart Dreamstime.com

Cały czas prowadzone są jednak wykopaliska, które potwierdzają teorię, że istnieje wiele odcinków muru, który był zbudowany w różnym czasie i za pomocą innych technik. Duża część muru jest w złym stanie, odnowione fragmenty Wielkiego Muru można zobaczyć np. w Badaling, niedaleko Pekinu. Oblegany jest przez miliony turystów rocznie.

Wielki Mur Chinski w Badaling, Chiny
Wielki Mur Chinski w Badaling, fot. Leonid Andronov Dreamstime.com

Park Narodowy Zhangjiajie

Chcesz poczuć się jak w filmie “Avatar”?? Zaplanuj wyprawę do rezerwatu przyrody Wulingyuan w północno-zachodniej części chińskiej prowincji Hunan. Wysokie kolumny skalne porośnięte bujną roślinnością, unosząca się mgła, która stopniowo odkrywa kolejne zachwycające widoki…

Narodowy Zhangjiajie Chiny Avatar
Park Narodowy Zhangjiajie, fot. Hungchungchih Dreamstime.com

Winda Stu Smoków (Winda Bailong) to niezwykła konstrukcja zamontowana na 330-metrowej skalnej kolumnie. Ze względu na swoją wysokość trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa.

Winda Stu Smoków (Winda Bailong), Chiny
Winda Stu Smoków (Winda Bailong), fot. Greatandaman Dreamstime.com

Inspiracja podróżnicza: Lonely Planet przygotował zestawienie destynacji, gdzie podróżować w oparciu o chiński znak zodiaku. Mówi się, że osoby urodzone w danym roku przyjmują cechy związane ze zwierzęciem zodiakalnym. Jesteś ciekawą małpą lub odważnym smokiem?

Terakotowa Armia

Kilka tysięcy naturalnej wielkości oficerów, żołnierzy, koni… Legenda mówi, że Terakotowa Armia miała strzec cesarza Qin Shi Huang i pomóc mu odzyskać władzę w życiu pozagrobowym. Przez ponad 2 tysiące lat figury były ukryte na terenie prowincji Shaanxi, w północno-środkowej części dzisiejszej Chińskiej Republiki Ludowej. Zostały odkryte przez przypadek, podczas kopania studni w latach 70-tych XX wieku.

Terakotowa Armia, Chiny
Terakotowa Armia, fot. Contax66 Dreamstime.com

Armia złożona z ponad 8 tysięcy wojowników wykonana z terakoty znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO. Archeolodzy domniemają się, że odnaleziona armia jest jedną z wielu, które mogą być jeszcze ukryte pod powierzchnią ziemi. Terakotowa Armia jest zdecydowanie jedną z atrakcji, które warto zobaczyć w Chinach.

Terakotowa Armia, Chiny
Terakotowa Armia, fot. Tsangming Chang Dreamstime.com

Inspiracja podróżnicza: odkryj Daleki Wschód dzięki biletom Multicity! Podróż, podczas której odwiedzisz największe metropolie jest idealnym pomysłem dla osób, które są ciekawe świata i nie boją się opuścić swojej strefy komfortu. MULTICITY: Daleki Wschód: Pekin, Seul i Tokio podczas jednej podróży.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (1 vote)

Rabaty

You currently have access to a subset of Twitter API v2 endpoints and limited v1.1 endpoints (e.g. media post, oauth) only. If you need access to this endpoint, you may need a different access level. You can learn more here: https://developer.twitter.com/en/portal/product