Connect with us
Lądowanie na St. Maarten,

Artykuły

Start i lądowanie jak “z horroru” – zobacz 10 lotnisk, które gwarantują podniesienie poziomu adrenaliny

Start i lądowanie jak “z horroru” – zobacz 10 lotnisk, które gwarantują podniesienie poziomu adrenaliny

Latanie samolotem należy do najbezpieczniejszych środków transportu. Istnieją na świecie takie lotniska, które z jednej strony przerażają, z drugiej przyciągają miłośników latania i adrenaliny. Pas startowy kończący się nad przepaścią? Albo wytyczony na plaży lub zamarzniętym morzu? Zobacz 10 lotnisk, gdzie podczas startu i lądowania poziom adrenaliny pasażerów jest kilkanaście razy wyższy niż normalnie!

Leciałeś z któregoś z tych lotnisk? Które według Ciebie należy to tych najniebezpieczniejszych lotnisk?

Princess Juliana International Airport, St. Maarten

Na Sint Maarten znajduje się jeden z najbardziej znanych pasów startowych na świecie. Samoloty lądują tu około 10 metrów nad głowami turystów, którzy opalają się na karaibskiej plaży na wyspie Sint Maarten. Princess Juliana Airport to drugie najbardziej ruchliwe lotnisko w tej części Karaibów. Na plaży Maho znajdziesz dokładny rozpis lądujących samolotów. Z jednej strony jest to wielka atrakcja, ale z drugiej łatwo się zranić z powodu silnych wirów powietrza.

Gibraltar International Airport, Gibraltar 

Lotnisko w Gibraltarze jest jedyne w swoim rodzaju. Nie tylko leży kilkadziesiąt metrów od hiszpańskiej granicy to normalnie jeżdżą po niej samochody i przechodzą piesi. W czasie lądowania i startu samolotów ruch jest zatrzymany, na płycie pojawiają się maszyny sprzątające. Po obu stronach barierek ustawiają się gapie i miłośnicy lotnictwa – odnosi się wrażenie, że samolot jest tu na wyciągnięcie ręki. Pas startowy po obu stronach kończy w morzu, w czasie wietrznych dni lądowanie tutaj zdecydowanie podnosi poziom adrenaliny!

Juancho E. Yrausquin Airport, Antyle Holenderskie

Jakie to jest wylądować na najkrótszym pasie startowym na świecie? Piloci, którzy tu lądują i startują z pewnością opowiedzieliby niejedną ciekawą lub też mrożącą krew w żyłach historię. Runway (droga startowa) ma zaledwie 396 metrów. Ze względów bezpieczeństwa lądują tu tylko małe samoloty i helikoptery.

The Ice Runway, Antarktyda

Potrafisz sobie wyobrazić, że większość drogi startowej tworzy lód? Na Antarktydzie nie mają za dużego wyboru – The Ice Runway należy do jednych z najbardziej niebezpiecznych lotnisk na świecie. Odłamki lodu mogą nie tylko uszkodzić samolot, ale też spowodować katastrofę. Lotnisko znajduje się w Ross Island. Używane jest tylko w czasie, kiedy nie topnieje lód.

Courchevel Airport, Francja

Courchevel to lotnisko, które zdecydowanie należy do tych najbardziej ekstremalnych. Położone jest w zaśnieżonych francuskich Alpach, na wysokości 2 008 m n.p.m., droga startowa ma niecałe 500 metrów, nie ma tu żadnej wieży – wszystko zależy więc od umiejętności pilota i jego doświadczeniu. Od samego patrzenia na wideo z youtube pocą nam się dłonie!

Barra International Airport, Szkocja

Jeśli podczas lotu pilot ogłosi, że lądowanie jest na plaży to myśli to dosłownie. Lotnisko Barra International Airport w Szkocji to jedyne na świecie lotnisko znajdujące się na plaży – lądowania i starty samolotów mają miejsce tylko wtedy, kiedy jest odpływ morza.

Tenzing Hillary Airport Nepal

Są cztery powody dlaczego lotnisko Tenzing Hillary Airport w Nepalu należy do tych najbardziej niebezpiecznych. Po pierwsze ze względu na to, że pas startowy ma zaledwie 487 metrów. Po drugie runway kończy się przepaścią, po trzecie – startując pilot ma przed sobą masywną kamienną ścianę. Czwartym powodem jest to, że znajduje się na wysokości 2438 m n.p.m. i duży problem stanowią tu częste zmiany pogody, siły wiatru i zachmurzenie.

Madeira Airport, Portugalia

Z jednej strony morze, z drugiej majestatyczne góry. Brzmi to pięknie, ale postawić w takim miejscu lotnisko było nie lada wyzwaniem. Zbudowane zostało nad samym brzegiem wyspy, w czasie gorszej pogody w czasie lądowania piloci muszą się mieć na baczności, żeby bezpiecznie dotknąć ziemi.

Toncontín International Airport, Honduras

Lotnisko w mieście Toncontín już dobrych kilka lat należy do tych najbardziej niebezpiecznych na świecie. Skomplikowane manewry, 45 stopniowe nachylenie… Do tego krótki pas startowy – 2163 metra i częste zmiany kierunku wiatru. 

Matekane Air Strip, Lesotho, Afryka

Pas startowy ma zaledwie 400 metrów długości, za nim znajduje się tylko przepaść. Od pilota wymaga się doświadczenia i pewnych nerwów. Lotnisko wykorzystują tylko lekarze i członkowie grup pomocy humanitarnej.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (3 votes)
//
To Top