Connect with us
Uluru, Australia

Artykuły

Ciekawe miejsca w Australii

Ciekawe miejsca w Australii

Kangury i misie koala, surferzy i poszukiwacze złota. Najmniejszy pod względem wielkości kontynent to niewyczerpana kopalnia ciekawych miejsc i atrakcji. Uwielbiasz zwiedzać miasta? Albo wybrać się na łono przyrody? W Australii znajdziesz z wszystkiego po trochu.

Przedstawiamy ciekawe miejsca w Australii, które warto odwiedzić podczas podróży na antypody. 

Opera w Sydney

Nowoczesny ekspresjonizm – w tym stylu został zbudowany gmach opery. Ze względu na liczne trudności i przeszkody, zmiany kosztorysu, oddanie do użytku miało miejsce dopiero po 14 latach (zamiast planowanych 6), w 1973 roku.

Sydney Opera House, Sydney, Australia
Sydney Opera House, Sydney, fot. Dean McQuade Unsplash

Uluru 

Święte miejsce Aborygenów wyrasta z suchej równiny w samym sercu Australii. Największy monolit świata położony jest na terenie Parku Narodowego Uluru-Kata Tjuta. Uluru nazywają również Ayers Rock. U podnóża skały, w jaskiniach, znajdują się malowidła. Jeszcze do niedawna na Uluru można było wejść – od końca października 2019 roku został wprowadzony zakaz. Czerwony piaskowiec ma ponad 318 metrów wysokości, jego obwód wynosi zaś 8 kilometrów.

Uluru, Australia
Uluru, fot. Simon Maisch Unsplash

Alpy Australijskie i Góra Kościuszki

Narty i śnieg w Australii? Tak, to możliwe! Na terenie Gór Śnieżnych znajdują się liczne wyciągi i trasy narciarskie. Najwyższym szczytem pasma jest Góra Kościuszki (2228 m n.p.m.). Został odkryta, zdobyta przez polskiego podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego i nazwana na cześć generała Kościuszki.

Mount Kosciuszko, Australia
Mount Kosciuszko, fot. Christopher Burns Unsplash

Tasmania

Oddzielona od kontynentu Cieśniną Bassa Tasmania to miejsce trochę “na uboczu”. Kojarzona jest przede wszystkim z powodu diabła tasmańskiego (rozsławionego przez kreskówkę “Loonely Tunes”). Są tu też piękne plaże, np. Wineglass Bay.

Wineglass Bay, Tasmania, australia
Wineglass Bay, Tasmania, fot. Jordan Redshaw Unsplash

Tasmania jest rajem dla miłośników pieszych wędrówek – warto wybrać się na 65-kilometrowy szlak Overland Track, który przecina Park Narodowy Cradle Mountain-Lake St Clair. Charakterystycznym punktem jest góra Cradle Mountain (1 545 m n.p.m.) – jest też miejscem początkowym trasy, która kończy nad jeziorem Lake St Clair.

Overland Track w Tasmanii
Overland Track w Tasmanii, fot. pen_ash Pixabay
Cradle Mountain, Tasmania
Cradle Mountain, fot. Laura Smetsers Unsplash

Jezioro Eyre

Na mapie Australii można je znaleźć również pod nazwą Kati Thanda–Lake Eyre. Jest to jezioro endoreiczne, oznacza to, że dopływ wody równoważony jest przez parowanie. Jest to też najniżej położone miejsca na kontynencie (depresja wynosi 15 metrów). Różnorodny kolor spowodowany jest żyjącymi tam mikroorganizmami.

Jezioro Eyre, Australia
Jezioro Eyre, fot. USGS Unsplash

Jezioro Hillier

Intensywny różowy kolor jeziora był przez wiele lat zagadką. Do dzisiaj zresztą w 100% nierozwiązaną – jedna z teorii mówi o tym, że barwa spowodowana jest bakteriami i zasoleniem. Od oceanu oddziela je wąski pas ziemi.

Great Ocean Road i 12 Apostołów

Droga stanowa B100 ma długość prawie 250 km i biegnie wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża Australii. To jedno z najlepszych miejsc na podróż kamperem. Po drodze znajdują się liczne zatoki. Jedną z atrakcji jest grupa naturalnie powstałych kolumn – The Twelve Apostles, czyli Dwunastu Apostołów.

Dwunastu Apostołów, Great Ocean Road, Australia
Dwunastu Apostołów, Great Ocean Road, fot. Mitchell Luo Unsplash

Wielka Rafa Koralowa

Great Barrier Reef to największa na świecie rafa koralowa. Położona jest wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży kontynentu. To niesamowity podmorski świat, który zamieszkuje około 600 gatunków koralowców. A do tego ryby, mięczaki, szkarłupnie, żółwie morskie, wieloryby i delfiny…

Wielka Rafa Koralowa, Australia
Wielka Rafa Koralowa, fot. Chad Taylor Unsplash

Góry Błękitne

Niedaleko Sydney, w kierunku zachodnim znajdują się Góry Błękitne. Park narodowy, który je obejmuje znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO. Najwyższy szczyt – One Tree Hill ma zaledwie 1111 m n.p.m. Swoją nazwę – Blue Mountains – góry zawdzięczają rosnącym tu eukaliptusom. Z odległości kilkuset metrów liście wyglądają tak, jakby były pokryte specjalną warstwą, błękitną mgłą.

Góry Błękitne, Australia
Góry Błękitne, fot. credondo Pixabay

Norfolk

Norfolk Island to australijskie terytorium zależne położone pomiędzy Australią, Nową Zelandią i Nową Kaledonią. Zamieszkujące je obywatele to potomkowie osadników pochodzących z Australii, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii oraz marynarzy statku HMS Bounty i kobiet z Tahiti.

Norfolk Island, Australia
Norfolk Island, fot. pen_ash Pixabay

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (2 votes)
//
To Top