Connect with us
Tysiącletni dąb ostrolistny Lecina, Europejskie Drzewo Roku 2021, fot. treeoftheyear

Artykuły

Europejskie Drzewo Roku 2021

Europejskie Drzewo Roku 2021

Masz swoje ulubione drzewo? Wybierając się do parku zawsze szukasz takiego z najbardziej rozłożystymi konarami? Od 2011 roku można zgłosić je do specjalnego konkursu w ramach którego może stać się Europejskim Drzewem Roku. W tegorocznej edycji docenione zostało również polskie drzewo – lipa św. Jana Nepomucena znajdująca się w województwie podkarpackim. 

Najbardziej interesujące drzewa w Europie

Pierwsze miejsce w konkursie zajął Tysiącletni dąb ostrolistny Lecina, który rośnie w małym miasteczku Alto Aragón w Hiszpanii. Mieszkańcy nazywają dąb drzewem czarownic, które przed setkami lat miały pod jego konarami tańczyć i świętować.

Platan Curinga to drzewo, które dzięki głosom publiczności zajęło drugie miejsce. Rośnie w bardzo niezwykłym miejscu: z widokiem na Morze Tyrreńskie, zawieszony nad niewielkim strumieniem. Uważa się, że został zasadzony przez mnichów bazylianów, którzy przybyli do Kalabrii ponad tysiąc lat temu i zbudowali pustelnię Sant’Elia, lecz jego pień może być nawet starszy.

Trzecie miejsce należy do Starożytnego platanu z regionu Derbent w Federacji Rosyjskiej. Jego wiek jest szacowany na 284 lata. Miejscowi traktują go jako świadka historii i strażnika meczetu.

“Celem Konkursu Europejskie Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na ciekawe stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W Konkursie Europejskie Drzewo Roku, w odróżnieniu od innych konkursów, decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi. Szukamy drzew, które stały się integralną częścią społeczności”.

W zestawieniu znajduje się łącznie 14 przepięknych, interesujących drzew. Wśród nich są drzewa z Portugalii, Bułgarii, Słowacji, Czech, Francji, czy też Chorwacji.

Jabłoń koło Lidmana, Czechy, 7 miejsce, fot. treeoftheyear
Jabłoń koło Lidmana, Czechy, 7 miejsce, fot. treeoftheyear

Na miejscu piątym znalazła się lipa św. Jana Nepomucena (województwo podkarpackie). Jej wiek to 150-170 lat. “Dawnym polskim zwyczajem, gdy na świat przyszła córka, sadzono lipę. Tak 170 lat temu było z naszą lipą, a może to zasługa ptaków? Rośnie na skraju wsi, w sąsiedztwie pól. Nic jej nie przeszkadzało, by szeroko rozłożyć konary (25 m). Stała się dobrodziejką, dając pracującym w polu cień, wędrującym wypoczynek, a pszczołom pożytek. Stojąca obok kapliczka św. Jana Nepomucena nadała miejscu magii. Nietypowa dla lipy uroda zaskakuje, jej piękno wyzwala podziw dla potęgi natury. Nie ma takiej drugiej!”.

Lipa św. Jana Nepomucena, Polska, 5 miejsce, fot. treeoftheyear
Lipa św. Jana Nepomucena, Polska, 5 miejsce, fot. treeoftheyear

O konkursie Europejskie Drzewo Roku

Jest to rozwinięcie konkursu Drzewo Roku, który w Republice Czeskiej od wielu lat organizuje Czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. Pierwszy raz został zorganizowany w 2011 roku, od tego czasu ilość krajów biorących udział wzrosła z 5 do 16.

Źródło: treeoftheyear.org


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (1 vote)
//
To Top