Connect with us
Świątynia na szczycie Fansipan, Wietnam

Artykuły

Wietnamski Fansipan, na dachu Indochin

Wietnamski Fansipan, na dachu Indochin

Szczyt Fansipan mający wysokość 3143 m n.p.m. leży w prowincji Lào Cai, w północnym Wietnamie. Jest celem tysięcy turystów, którzy chcą się poczuć jak na dachu tej części Azji.

Jak dotrzeć na szczyt Fanspisan?

Miasteczko Sapa, leżące na wysokości 1600 m n.p.m. jest wietnamskim kurortem górskim. Położone jest niedaleko Lào Cai, do którego można dojechać pociągiem z Hanoi. Sapa jest zamieszkiwane przez mniejszości etniczne Hmong, Dao i Tày. Sapa z małej wioski w ciągu lat zmieniło się w rozrastające miasto żyjące z turystyki górskiej. Mieszkańcy, zwłaszcza kobiety organizują wycieczki do wiosek, w których mieszkają, gdzie można poznać lokalny styl życia.

Sapa to popularny górski kurort w Wietnamie,
Sapa to popularny górski kurort w Wietnamie, fot. Krisztian Tabori Unsplash

Pieszo na Fansipan

Trasa na szczyt biegnie przez gęsty las równikowy. Wejście organizują liczne agencje w okolicy Sapa (i każdej w całym Wietnamie, nawet w Ho Chi Minh City są w stanie sprzedać taką wycieczkę), przeważnie trwa to 2-3 dni. Podczas niej organizowany jest nocleg w namiotach, przewodnicy przygotowują posiłki, które wcześniej nieśli z innymi bagażami. Koszt wycieczki może wynosić 1-1,5 miliona dongów.

Trekking na Fansipan może zająć nawet dwa dni, fot. archiwum własne

Kolejka na Fansipan

Drugą, szybszą opcją dostania się na szczyt Fansipan jest zbudowana w 2016 roku kolejka Fansipan Legend, która ma 6,3 m długości. Wjazd trwa 15 minut i kosztuje 600 000 dongów w dwie strony.

Kolejka na Fansipan, fot. archiwum własne
Kolejka na Fansipan, fot. archiwum własne

Szczyt Fansipan

Kolejka zatrzymuje się na stacji końcowej, gdzie znajduje się również restauracja i sklep z pamiątkami, potem ma się do wyboru wjazd (za opłatą) kolejką zębatą do wyższej stacji prawie pod samym szczytem albo wejście po około 600 schodach pieszo. Fansipan prawie zawsze jest skryty w chmurach. W okolicach szczytu zbudowane są liczne pomniki i buddyjska świątynia.

Góra Fansipan, Wietnam
Góra Fansipan, fot. Thinh La Pixabay

Pogoda w górach jest bardzo zmienna, przy dobrej widoczności rozpościera się przepiękny widok na okolicę, ale bardzo często mgła zasłania wszystko a temperatura jest zdecydowanie niższa. Przy odrobinie szczęścia można podczas wyprawy na szczyt doświadczyć zmieniającej się aury.

Widok z góry Fansipan, Wietnam
Widok z góry Fansipan, fot. Road Trip with Raj Unsplash
Pogoda na szczycie Fansipan jest bardzo zmienna Wietnam
Pogoda na szczycie Fansipan jest bardzo zmienna, fot. long le Pixabay

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (2 votes)
//
To Top