Connect with us
Dynia na Halloween

Artykuły

Strach się bać – skąd się wziął Halloween?

Strach się bać – skąd się wziął Halloween?

Lampiony, kostiumy zombi i finezyjnie wycięte i podświetlone dynie. Z drugiej zaś strony znicze, wieńce na grobach. Zabawa w Halloween kontra refleksja w dzień Wszystkich Świętych. Ale czy do końca jest to prawdą? Czemu obchodzenie Halloween wzbudza tyle emocji i traktowane jest jako zagrożenie dla Zaduszek i uroczystości Wszystkich Świętych? Jak przenikały się pogańskie i chrześcijańskie tradycje na przestrzeni wieków?

Halloween: z Europy do USA i z powrotem

O pochodzeniu Halloween dyskutuje się do dziś. Jedna z najczęściej pojawiających się wersji mówi o tym, że wywodzi się z celtyckiego, pogańskiego święta Samhain. W nocy z 31 października na 1 listopada, czyli na przełomie lata i zimy,  dusze zmarłych miały zstępować na ziemię w poszukiwaniu żywych ludzi w których mieliby zamieszkać na rok. W celu ich zniechęcenia do zajęcia ich ciał, Celtowie chodzili tej nocy w łachmanach, nie myli się, skrywali. Wielu zakładało też specjalne maski demonów, które miały ich odstraszyć.

Z czasem obchody Samhain jako pogańskiego święta zaczęły ustępować chrześcijańskim zwyczajom. All Hallows’ Eve – wigilia Wszystkich Świętych była wprowadzona przez papieża Grzegorza III w VIII wieku. Z czasem zaczęły pojawiać się obyczaje corocznych modlitw za zmarłych, czuwania. Od XIV wieku w liturgii rzymskiej na stałe zapisały się coroczne chrześcijańskie obchody związane z uroczystością Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, które miały charakter refleksyjny.

Irlandczycy, którzy w XIX wieku zaczęli emigrować do USA przynieśli ze sobą ślady celtyckich zwyczajów. Pozbawione religijnych odniesień święto zaczęło zyskiwać na popularności wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Wydarzenie zaczęły uwielbiać zwłaszcza dzieci, które mogły przebrać się w stroje czarownic, duchów i szkieletów. Halloween zaczęło obchodzić w przeddzień dnia Wszystkich Świętych, 31 października.

Halloween jest popularne i ulubione wśród dzieci,
Halloween jest popularne i ulubione wśród dzieci, które chodzą od domu prosząc o słodycze z pytanie „trick-or-treating?”, czyli „cukierek albo psikus?”, ” fot. Conner Baker Unsplash

W drugiej połowie XX wieku w popkulturowej wersji wydarzenie dotarło z powrotem do Europy. W latach 90-tych Halloween pojawił się również w Polsce. Zabawny charakter święta zaczął kontrastować z mającym miejsce następnego dnia, 1 listopada, świętem Wszystkich Świętych i późniejszymi Zaduszkami. 

Zastanawiając się dłużej nad tym można dojść do wniosku, że Halloween mający raczej zabawny charakter może zagrażać bardziej refleksyjnym uroczystym i refleksyjnym dniu Wszystkich Świętych. Z drugiej jednak strony po dziś dzień w wyniku mieszania się tradycji pogańskich i zwyczajów wraz z katolickimi i innymi trudno jednoznacznie potępienie danego święta. Jako ludzie mamy to do siebie, że potrzebujemy zarówno czasu na zabawę i refleksję.

Dzień Zaduszny i noc zaduszkowa w Polsce

Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych odbywa się corocznie 2 listopada ku czci zmarłych. W polskiej tradycji i zwyczajach nie brakuje interesujących zwyczajów ludowych wywodzących się z pogaństwa lub ludowości. 

W noc zaduszkową w przeszłości w wielu regionach Polski nie wychodziło się z domu ze strachu przed duszami zmarłych, które miały się błąkać i starczyć. Uważano, że odwiedzały one miejsca, gdzie mieszkały przed śmiercią. Przed progami domów zostawiano potrawy i alkohol, które mógł skosztować zmarły. Czuwało się również przy grobach, żeby nie zgasło ognisko lub świeczki. W wielu domach po dziś dzień 1 lub 2 listopada gotuje się ulubione potrawy zmarłego i wspomina.

Jednym z ludowych zwyczajów Słowian i Bałtów były na przykład Dziady. Obrzęd dziadów miał na celu zapewnienie sobie przychylności zmarłych i pomóc duszom w czyśćcu w osiągnięciu zbawienia.  

Dzień Zmarłych w Meksyku

Día de Muertos jest jednym z najstarszych i najpopularniejszych świąt meksykańskich. Fascynujące jest w jego obchodach jest to, że jest przesycone radością i zabawą. Zmarli według tradycji cały czas uczestniczą w życiu żywych. 

Powszechne są kwiaty, pielgrzymki cmentarne, specjalne ołtarze ku czci zmarłych, pan de muerto – specjalne chleby ze słodkiego ciasta z jajkiem, calaveras de dulce – zdobione czaszki z cukru.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (3 votes)
//
To Top