Connect with us

TOP oferty

Jordania: zachwycająca Petra i noc na pustyni

Jordania: zachwycająca Petra i noc na pustyni

Magiczna Petra, tajemnicza pustynia Wadi Rum i kąpiel w Morzu Martwym. Jeszcze nie masz biletu do Jordanii? Nie trać czasu i zarezerwuj swój bilet!

Planujesz podróż poślubną? Lonely Planet poleca ją spędzić miesiąc miodowy w Jordanii.

Do Ammanu polecisz z Krakowa i Warszawy liniami lotniczymi Ryanair, dostępne są terminy do końca marca 2020.

Amman z Krakowa ZAREZERWUJESZ od 236 zł

Amman z Warszawy ZAREZERWUJESZ od 257 zł

Petra

Jeden z siedmiu cudów świata. So wykuta w skale starożytnej stolica Nabatejczyków (III-II wiek p.n.e.) prowadzi wąski wąwóz. Na oryginalny styl budynków składają się elementy architektoniczne zaczerpnięte z Egiptu, Grecji, Syrii czy Rzymu. W Petrze panuje magiczna atmosfera, zobacz na własne oczy “Skarbiec Faraona” (Al-Chazna), budowlę mającą 40-metrową fasadę wykutą z różowego piaskowca, “Klasztor” (Ad-Dajr), “Pałac Córki Faraona” (Kasr Bint Firaun) i zespół Grobowców Królewskich. Niesamowita atmosfera panuje podczas nocnego zwiedzania Petry.

Petra, Jordania
Petra, fot. Lukas Bischoff Dreamstime.com

Góra Nebo

Znajdująca się niedaleko Morza Martwego góra Nebo miała być miejscem z którego biblijny Mojżesz miał zobaczyć Ziemię Obiecaną.

Znajdująca się niedaleko Morza Martwego góra Nebo miała być miejscem z którego biblijny Mojżesz miał zobaczyć Ziemię Obiecaną.
Góra Nebo. fot. Dmitry Chulov Dreamstime.com

Al-Karak

Znany z Zamku Krzyżowców, który został zbudowany w połowie XII wieku. Otoczony jest z trzech stron klifami. Góruje nad Drogą Królewską, traktem handlowym prowadzącym z Ammanu do Akaby. Doskonały punkt widokowy na okolicę.

Al-Karak, fot. Valery Shanin Dreamstime.com

Wadi Rum

Noc na pustyni wadi Rum to niezapomniana przygoda. Bezkresna przestrzeń, czerwone wydmy, skały. Wybierz się na wycieczkę, prześpij w beduińskim namiocie, nocą podziwiaj gwiazdy. Dla spragnionych wrażeń: wspinaczka na najwyższy szczyt Jordanii, Dżabal Umm ad Dami (1840 m n.p.m.), niedaleko granicy z Arabią Saudyjską, przy dobrej widoczności rozpościera się wspaniały widok, można dostrzec m.in. Morze Czerwone.

pustynia Wadi Rum. noc w beduinskim namiocie
Pustynia Wadi Rum, fot. Nigel Nudds Dreamstime.com
Noc na pustyni Wadi Rum, Jordania
Noc na pustyni Wadi Rum, fot. Anton Petrus Dreamstime.com

Wadi Mujib

Woda na pustyni? Tak, w rezerwacie al-Mudżib znajduje się niesamowity kanion, który we fragmentach można pokonać wybierając różne szlaki, np. Siq Trail. Niektóre z nich można przejść i przepłynąć samodzielnie, inne tylko z przewodnikiem.

Wadi AL Mujib, fot. Outcast85 Dreamstime.com

Szlak Jordański (Jordan Trail)

650 km, 52 miasta i wioski po drodze, około 40 dni w podróży. Szlak Jordański to pieszy szlak prowadzący z północy z Um Qais To Ajloun do Akaby. Trasa prowadzi przez różne tereny, zalesione wzgórza, puszcze i najważniejsze pamiątki. Podczas niego zobaczysz Petrę i pustynię w Wadi Rum.

Jordania trail, 650 km szlak przez pustynię
Szlak Jordański prowadzi m.in. przez pustynię Wadi Rum, fot. Simone Matteo Giuseppe Manzoni | Dreamstime.com

Morze Martwe

Morze, a właściwie słone jezioro bezodpływowe znajduje się na pograniczu Izraela, Palestyny I Jordanii. Jego zasolenie jest tak duże, że nawet osoby, które nie potrafią pływać będą się unosić na tafli wody. Nie zastanawiaj się długo, odpocznij leżąc w wodzie, ale pamiętaj, żeby unikać kontaktu oczu ze słoną wodą, będą cię długo szczypać oczy. Wysmaruj się gliną z morza i odmłódź swój organizm.

Morze Martwe, fot. Siempreverde22 Dreamstime.com

Amman

Stolica Jordanii często jest tylko miejscem z którego turyści zaczynają swoją podróż do Petry czy też na pustynię Wadi Rum. Życie toczy się tu własnym tempem. Warto wybrać się na poznanie miasta. Z czasów rzymskich można zwiedzić amfiteatr z II wieku, forum czy też świątynię Herkulesa. Na uwagę zasługuje również cytadela z VIII wieku, która jest otoczona 700 metrowym murem.

Rzymski amfiteatr, Amman Jordania
Rzymski amfiteatr, fot. Leonid Andronov Dreamstime.com

Loty do Ammanu od 236 zł

Click to comment
To Top