Connect with us
Buddyjski mnich,

Artykuły

Mjanma: TOP 5 miejsc, które warto odwiedzić

Mjanma: TOP 5 miejsc, które warto odwiedzić

Azja jest fascynującym kontynentem, jej różnorodność przyprawia o zawrót głowy. Mjanma, nazywana również Birmą jest jedną z destynacji, która zaczyna być znana i coraz częściej wybierana wśród turystów.

Mjanma jest państwem tysięcy pagód i niesamowitej przyrody. Przedstawiamy TOP 5 miejsc w Mjanma, które warto odwiedzić.

Bagan

Bagan zachwyca swoimi pagodami, złotymi świątyniami i klasztorami. Zwłaszcza podczas wschodu i zachodu słońca, kiedy nad krainą unosi się mgła, dobrym punktem widokowym jest Shwe San Daw Pagoda. Romantyczną, ale droższą opcją jest lot balonem nad Bagan.

Bagan Mjanma
Bagan, fot. Sébastien Goldberg Unsplash
Baloty w Bagan, Mjanma
Baloty w Bagan, fot. Charlie Costello Unsplash

Naypyidaw

“Stolica widmo” została zbudowana ponad 350 km na północ od Yangon ze względu na przepowiednie wróżbity, który stwierdził, że Mjanma czeka morska inwazja z zachodu, dlatego stolica państwa miałaby się znajdować w innym miejscu. Naypyidaw ma kilkupasmowe autostrady, luksusowe hotele, znajduje się tu nawet zoo, ale mieszka tu niewiele osób, głównie zmuszonych do przeprowadzki urzędników.

Mandalaj

Znajdujące się nad rzeką Irawadi miasto jest drugim co do wielkości w Mjanme. Nad miastem góruje wzgórze Mandalaj, które jest miejscem buddyjskich pielgrzymów. Znajdują się tu świątynie, m.in. Shweyathaw, gdzie znajduje się posąg Buddy wskazujący Pałac Królewski i Su Taung Phyi Phaya.

W Mandalaj warto udać się do Pałacu Królewskiego i wykonanego z drewna klasztoru Shwe Nandaw Kyaung.

Mandalaj Mjanma
Mandalaj, fot. Jörg Peter Pixabay

W okolicach Mandalaj warto zobaczyć niedokończoną Pagodę w Mingwan.

Klasztor Shwe Nandaw Kyaung, Mjanma
Klasztor Shwe Nandaw Kyaung, fot. Ling Xian Su Unsplash

Yangon (Rangun)

Do 2005 roku Yangon był stolicą państwa. Jednak po dziś dzień ponad 7-milionowe miasto jest centrum gospodarczym i kulturalnym. Warto poświęcić kilka dni, żeby zobaczyć miasto i okolice. Ogromne wrażenie sprawi złota Pagoda Shwedagon, najświętsze buddyjskie miejsce w Mjanma.

Yangon Mjanma
Yangon, fot. Mg Cthu Unsplash

Ciekawym pomysłem jest obserwowanie miasta z pociągu. Circular Train to 3-godzinna okrężna jazda pociągiem wokół Yangonu. W Yangonie znajdują się liczne pagody, prócz Shwedagon jest też Pagoda Bohatahtaung, świątynie hinduistyczne: Maha Vishnu, Sri Sri Durga Bari, ale również kościoły: Katedra Najświętszej Maryi Panny i kościół Armii Zbawienia i meczet Mogul Shia.

Yangon Mjanma
Yangon, fot. Maung Ne Lynn Aung Pixabay

Inle Lake

Inle jest drugim co do wielkości jeziorem w Birmie i ma ponad 100 km² powierzchni. Region jest popularny ze względu na ręcznie robione przedmioty, które są wykonane z m.in. srebra. Po jeziorze i okolicznych kanałach organizowane są rejsy łodzią. Warto zajrzeć do drewnianego klasztoru Nga Phe Kyaung, świątyni skaczącego kota.

Inle Lake, Mjanma
Inle Lake, fot. Steph Smith Unsplash

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (3 votes)
//
To Top