Connect with us
Podczas podróży z okien pociągu widać pola herbaty, Sri Lanka

Artykuły

Najlepsze trasy kolejowe w Azji

Najlepsze trasy kolejowe w Azji

Zmieniające się widoki za oknem, nowi ludzie i ciekawe historie, które im towarzyszą – dla wielu osób jazda pociągiem jest magicznym czasem. Zwłaszcza jeśli podróżują koleją w nowym miejscu w nieznanym kraju.

Przedstawiamy najlepsze trasy kolejowe w Azji – taką przygodę warto doświadczyć na własnej skórze!

Europa1 przesiadkaAzja1 przesiadkaEuropa
od 1459 Rezerwacja

Hanoi – Lao Cai, Wietnam

Podróż po Północnym Wietnamie nie może się odbyć bez odwiedzenia miasteczka Sapa i wzięcia udziału w wycieczce prowadzonej przez kobiety z mniejszości etnicznych Hmong oraz podziwiania zapierających dech w piersiach widoków ze szczytu Fansipan, nazywanego dachem Indochin. Żeby zobaczyć okolice, które pokrywają pola ryżowe wielu podróżników wybiera połączenie kolejowe między stolicą Wietnamu, Hanoi a Lao Cai, które znajduje się niedaleko chińskiej granicy.

Inspiracja podróżnicza: 15 TOP miejsc w Wietnamie.

Nocny pociąg do Lao Cai, Wietnam
Nocny pociąg do Lao Cai, fot. Pokkate Dreamstime.com
Świątynia na szczycie Fansipan, Wietnam
Świątynia na szczycie Fansipan, fot. Tennesseewitney Dreamstime.com

Kolej transsyberyjska, Rosja

O kolei transsyberyjskiej pisaliśmy już wcześniej: Najpiękniejsze trasy kolejowe na świecie. Ikoniczna trasa prowadzi przez 7 stref czasowych i ma ponad 9000 km długości. Podczas kilkudniowej podróży zobaczyć bezkresne tereny, będziesz przejeżdżał przez miejsca o których zapomniał świat, spotkasz osoby różnych narodowości, którzy z jednej strony chcą przeżyć przygodę, ale również osoby dla których podróż pociągiem jest szansą na rozpoczęcie nowego życia tysiące kilometrów od domu. Wielu podróżników, którzy jechali magistralą transsyberyjską twierdzą, że w czasie takiej wyprawy zamiast krwi w żyłach będzie płynąć herbata z pociągowego samowaru.

Trasa kolei transsyberyjskiej prowadzi m.in. niedaleko Jeziora Bajkał, Rosja
Trasa kolei transsyberyjskiej prowadzi m.in. niedaleko Jeziora Bajkał, fot. Tikhonova Vera Dreamstime.com
Podróż koleją można przedłużyć i wybrać się przez Mongolię do Pekinu,
Podróż koleją można przedłużyć i wybrać się przez Mongolię do Pekinu, fot. Kittichart Potithat Dreamstime.com

Bangkok – Chiang Mai, Tajlandia

Pociąg z Bangkoku do Chiang Mai to jedyna w swoim rodzaju przejażdżka i atrakcja. Podróżujący mają do dyspozycji 3 klasy. W pierwszej klasie podróżuje się w prywatnych kabinach, serwowane są też posiłki. Druga klasa w nocy zamienia się w wagon sypialny, gdzie “łóżka” oddzielone są między sobą zasłonką. Najniższa klasa to podróż w wagonach z drewnianymi ławkami. Mimo że często ceny biletów lotniczych są w podobnej cenie jak pociągu, ten środek transportu jest wybierany przez tych, którzy chcą zobaczyć kolejną twarz Tajlandii.

Inspiracja podróżnicza: 10 powodów, dla których warto lecieć do Bangkoku.

Dworzec kolejowy w Tajlandii,
Dworzec kolejowy w Tajlandii, fot. Thor Jorgen Udvang Dreamstime.com
Podczas podróży można podziwiać przepiękne krajobrazy Tajlandii,
Podczas podróży można podziwiać przepiękne krajobrazy Tajlandii, fot. Art99vector Dreamstime.com

Mandalaj – Lashio, Mjanma

Mjanma, nazywana również Birmą jest jedną z destynacji, która zaczyna być znana i coraz częściej wybierana wśród turystów. W poszukiwaniu autentycznych miejsc i przeżyć wielu podróżników wybiera podróż pociągiem z Mandalaj do Lashio. Pokonanie 280 km trwa około 15-16 godzin. Podczas tej “niekończącej” się podróży pociąg zatrzymuje się wiele razy, stukocze, podskakuje, gwałtownie hamuje, odnosi się wrażenie, że każdy element maszyny za chwilę się rozpadnie. Niezapomnianym przeżyciem jest przejazd wiaduktem Gokteik.

Inspiracja podróżnicza: Mjanma: TOP 5 miejsc, które warto odwiedzić.

Przejazd wiaduktem Gokteik, Mjanma
Przejazd wiaduktem Gokteik, fot. Amanogawa Dreamstime.com

Pekin – Xi’an, Chiny

Prowincja Shaanxi uznawana jest za kolebkę cywilizacji chińskiej. W pobliżu Xi’an, ośrodka administracyjnego prowincji znajduje się jedna z największych atrakcji Chin – Terakotowa Armia. Kilka tysięcy naturalnej wielkości oficerów, żołnierzy, koni… Legenda mówi, że Terakotowa Armia miała strzec cesarza Qin Shi Huang i pomóc mu odzyskać władzę w życiu pozagrobowym.

Podróż do Xi’an z Pekinu można odbyć samolotem, można zarezerwować również pociąg. Wybierając nocne połączenie odległość 1000 km pokonuje się w ciągu około 12 godzin. W zależności od zarezerwowanej klasy można liczyć na własną kuszetkę.

Dworzec kolejowy w Pekinie, Chiny
Dworzec kolejowy w Pekinie, fot. 06photo Dreamstime.com

Inspiracja podróżnicza: Chiny: 5 miejsc, które polecamy zobaczyć (jeśli byłeś już w Pekinie i Szanghaju).

Terakotowa Armia, Chiny
Terakotowa Armia, fot. Contax66 Dreamstime.com

Tokio – Osaka, Japonia

Superszybkie pociągi Shinkansen, które jeżdżą nawet 400 km na godzinę – o takiej podróży można jeszcze w naszej części Europy tylko śnić. Od lat 60-tych XX wieku japońskimi szybkimi pociągami podróżują miliony. Shinkansen wyróżniają się “kosmicznym” dizajnem i dokładnością. Pierwsza linia kolei dużej prędkości na świecie została otwarta na trasie Tokio – Osaka w 196 4 roku. Linia Tōkaidō Shinkansen ma 515 km długości, którą pokonuje się w czasie 2 godzin i 15 minut. Podczas jazdy przejeżdża się przez ok. 3 tysiące mostów i 66 tuneli.

Podczas jazdy linią Tōkaidō Shinkansen można zobaczyć m.in. zaśnieżony szczyt góry Fudżi, Japonia
Podczas jazdy linią Tōkaidō Shinkansen można zobaczyć m.in. zaśnieżony szczyt góry Fudżi, fot. Torsakarin Dreamstime.com

Kandy – Nuwara Eliya / Ella – Kandy, Sri Lanka

Ikoniczna trasa kolejowa prowadzi między plantacjami herbaty. Zapierające dech w piersiach widoki rekompensują brak komfortu wynikającego z (bardzo) często dużej ilości osób, które wybierają się w podróż pociągiem.

Kandy to kulturowa stolica Sri Lanki. Centrum miasta zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO ze względu na zachowaną kolonialną architekturę. Zachwycający jest Rezerwat przyrodniczy Udawatta Kele, który znajduje się w mieście, wybierz się na spacer między ogromnymi drzewami lasów deszczowych i kilkusetmetrowymi lianami. Warto również odwiedzić Królewskie Ogrody Botaniczne, które zostały założone w XIV wieku oraz Świątynię Zęba Buddy. W Nuwara Eliya możesz podziwiać kolonialną zabudowę.

Inspiracja podróżnicza: TOP 15 miejsc na Sri Lance, które trzeba zobaczyć.

Pociąg z Kandy do Nuwara Eliya, Sri Lanka
Pociąg z Kandy do Nuwara Eliya, fot. Zorgens Dreamstime.com
Podczas podróży z okien pociągu widać pola herbaty, Sri Lanka
Podczas podróży z okien pociągu widać pola herbaty, fot. Checco Dreamstime.com

Pekin – Lhasa, Chiny – Tybet

Prawie 4000 km drogi i niecałe dwie doby w podróży – rezerwując bilet na kolej transtybetańką możesz liczyć na niezapomniane wrażenia. Zmieniające się za szybą widoki fascynują i skłaniają do refleksji nt. samej budowy trasy kolejowej. Odcinek z Golmud do Lhasy jest najwyżej na świecie położoną linią kolejową, stacja Tanggula znajduje się na wysokości 5068 m n.p.m. Ze względu na rozrzedzone powietrze na dużych wysokościach podczas jazdy regulowany jest poziom tlenu.

Pociąg na odcinku Qinghai - Lhasa, kolej transtybetańska
Pociąg na odcinku Qinghai – Lhasa, fot. Xiaomin Wang Dreamstime.com
Krajobraz Tybetu,
Krajobraz Tybetu, fot. Smith Assavarujikul Dreamstime.com

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
4.8/5 - (11 votes)
//
To Top