Connect with us
Piramida przed Luwrem, Paryż

Artykuły

Muzea w Paryżu

Muzea w Paryżu

Paryskie muzea co roku przyciągają miliony turystów. Mają bogate i różnorodne kolekcje, które prezentują różne style i twórczość artystów z całego świata. Lecisz do Paryża i zastanawiasz się, które muzuem wybrać? Sprawdź te najlepsze galerie i muzea w stolicy Francji.  

Luwr

Musée du Louvre znajduje się w dawnym pałacu królewskim w centrum Paryża. Luwr ma zbiory liczące ponad 300 000 dzieł sztuki, począwszy od antyku po połowę XIX wieku. Muzeum zostało otwarte pod koniec XVIII wieku. Szklana piramida, która znajduje się na dziedzińcu została ukończona w 1989 roku. Kolekcje podzielone są na działy, m.in. Starożytnej Grecji, Rzeźby czy też Rysunki i Grafiki. Oprócz obrazów w salach wystawione są rzeźby, grafiki, fotografie i sprzęty użytkowe. Wśród najbardziej znanych eksponatów Luwru zalicza się Nike z Samotraki, marmurową rzeźba z III w. p.n.e., “Monę Lisę” da Vinciego i liczne dzieła malarstwa włoskiego, holandziekig, francuskiego i hiszpańskiego.

Piramida przed Luwrem, Paryż
Piramida przed Luwrem, fot. Emanuele Leoni Dreamstime.com

Godziny otwarcia: poniedziałek i środa-niedziela 9-18 (środa i piątek otwarte do 21:45), wtorek zamknięte

Bilet wstępu do Luwru: 17 euro

Muzeum Orsay

Musée d’Orsay znajduje się vis a vis Luwru po drugiej stronie Sekwany. Muzeum służyło wcześniej jako dworzec, od 1986 roku prezentowane są tu kolekcje sztuki. Znajdują się tu przede wszystkim zbiory sztuki francuskiej, obrazy, fotografie, rzeźby, ale również sprzęty użytkowe. Największym zainteresowaniem cieszą się tu dzieła impresjonistów i postimpresjonistów, wśród nich “Śniadanie na trawie” Maneta, cykl “Katedra w Rouen” Moneta, “Absynt” i “Błękitne tancerki” Degasa i “Gwiaździsta noc nad Rodanem” van Gogha.

Muzeum Orsay, Paryż
Muzeum Orsay, fot. Lachris77 Dreamstime.com

Godziny otwarcia: wtorek- niedziela 9:30-18 (w środy otwarte do 21:45), poniedziałek zamknięte

Bilet wstępu do Muzeum Orsay: 14 euro

Centre Georges Pompidou

Ze względu na swoja oryginalną strukturę Centrum nazywane jest również “rafinerią”. Mieści się tu Muzeum Sztuki Współczesnej (Musée National d’Art Moderne) oraz główna biblioteka w stolicy Francji (Bibliothèque publique d’information). Pompidou prezentuje sztukę współczesną i nowoczesną z XX i XXI wieku, w tym m.in. dzieła Picassa, Warhola, Salvadora Dalego, Matissa. W Pompidou organizowane są różne interesujące cykliczne wystawy. Na najwyższym, szóstym piętrze można podziwiać panoramę miasta.

Centre Georges Pompidou, Paryż
Centre Georges Pompidou, fot. Pedro Marques Dreamstime.com

Godziny otwarcia: 11-21

Bilet wstępu do Centre Pompidou: 12 euro

Muzeum Oranżerii

Galeria Musée de l’Orangerie leży nad brzegiem Sekwany. Najważniejszym dziełem w Oranżerii są “Lilie Wodne” Claude Moneta. Można tu podziwiać również obrazy Matisse’a,  Cézanne’a, Picassa i Sisleya.

Godziny otwarcia: poniedziałek i środa-niedziela 9-18, we wtorki zamknięte

Bilet wstępu do Muzeum Oranżerii: 9 euro

Muzeum Wesołych Miasteczek

Musée des Arts Forains to prywatne muzeum, gdzie można zobaczyć kolekcję historycznych karuzeli, huśtawek i innych eksponatów. Wiele eksponatów cały czas działa, można się m.in. przejechać na karuzeli.

Godziny otwarcia: wstęp jest możliwy przy wcześniejszej rezerwacji

Narodowe Muzeum Wieków Średnich

Musée de Cluny prezentuje zbiory sztuki i rzemiosła artystycznego, od późnego antyku po późne średniowiecze. W Muzeum Cluny znajduje się jedna z największych kolekcji tapiserii.  

Muzeum Cluny, Paryż
Muzeum Cluny, fot. Vvoevale Dreamstime.com

Godziny otwarcia: poniedziałek – środa-niedziela 9:15-17:45, wtorek zamknięte

Bilet wstępu do Muzeum Cluny: 5 euro

Wejścia do muzeów w Paryżu

Osoby, które nie ukończyły 26 roku życia będące obywatelami Unii Europejskiej mogą zwiedzać paryskie muzea za darmo. Raz w miesiącu (zwykle w pierwszą sobotę lub niedzielę) miesiąca muzea w Paryżu mają bezpłatne wejścia dla wszystkich i wydłużone godziny zwiedzania.

Bilety od Paryża

Loty z Polski do Paryża realizowane są przez linie niskobudżetowe Ryanair i Wizzair na lotnisko Paryż Beauvais. Do Paryża można polecieć z: Wrocławia, Warszawy, Poznania, Gdańska i Krakowa.

Loty do Paryża


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (10 votes)
//
To Top