Connect with us
Zamek Poenari, prawdziwy zamek drakuli

Artykuły

Nawiedzone zamki w Europie

Nawiedzone zamki w Europie

Historie, które mrożą krew w żyłach. Tajemnice, które po dziś dzień są niewyjaśnione. Legendy, które dodają miejscu specyficznej atmosfery. Na świecie jest wiele miejsc, w których straszy. Podczas wojaży po Europie z pewnością znajdziesz miejsca, których odwiedzenie będzie się wiązać z dreszczykiem emocji i poczuciem, że odwiedzają je siły nadprzyrodzone.

Zobacz na najciekawsze nawiedzone zamki w Europie.

Zamek w Golubiu, województwo Kujawsko-Pomorskie, Polska

Górujący nad miastem zamek krzyżacki pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku. Co roku odbywają się tu m.in. turnieje rycerskie. Z zamkiem w Golubiu związana jest też postać Anny Wazówny. Szwedzka królewna założyła w Golubiu ogród botaniczny, po raz pierwszy w Polsce uprawiano tytoń. 

Anna Wazówna według pracowników zamku pojawia się dość często. Jest to życzliwy duch, który nikogo nie przestraszył na śmierć. Jej diadem można podobno zobaczyć w odbiciu lustra.

Zamek w Golubiu Dobrzyniu,
Zamek w Golubiu Dobrzyniu, fot. Dariusz Staniszewski Pixabay

Zamek Frankensteina, Darmstadt, Niemcy

Ruiny zamku miały być inspiracją dla Mary Shelley do napisania gotyckiej powieści “Frankenstein”. Położony jest w okolicach znanych z licznych winnic i łagodnego klimatu. Z zamkiem związanych jest wiele legend, które nadają miejscu specyficznej atmosfery. Kręcony był tu był program telewizyjny “Ghost Hunters International” – przedstawione zostało m.in. nagranie dźwięków z kaplicy i wieży, które brzmiały jak słowa. Te zostały zidentyfikowane w tłumaczeniu “Arbo jest tutaj”, które mogą odnosić się do rycerza o imieniu Arbogast roszczącego sobie prawa do zamku.

Przewodnicy otwarcie mówią o tym, że czuć tu paranormalne siły.

Zamek Frankensteina, Niemcy
Zamek Frankensteina, fot. lapping Pixabay

Zamek w Čachticach, Słowacja

Położony w Małych Karpatach zamek znany jest przede wszystkim w związku z węgierską arystokratką, Elżbietą Batory, najsłynniejszej seryjnej morderczyni w historii. Mówi się, że w podziemiach zamku żyje kilka duchów. Jednym z nich jest duch robotnika, który zginął podczas prac wykopaliskowych, według łowców duchów po zamku krąży też duch małego chłopca. Straszy też oczywiście sama Elżbieta Batory, która podobna miała kąpać się w krwi młodych dziewcząt.

Ruiny zamku w Čachticach, zamek Elżbiety Bator Słowacja
Ruiny zamku w Čachticach, fot. Norbert Oriskó Pixabay

Zamek Chillingham, Anglia

O Chillingham mówi się o najbardziej nawiedzonym brytyjskim zamku. Mówi się o nim również jako o “Domu Katów” – zginęło tu wiele osób, których duchy po dziś dzień straszą. Wiele osób widziało podobno Lady Mary Berkeley, porzuconą żonę właściciela zamku. Położony między Newcastle i Edynburgiem zamek został zbudowany w XII wieku. W Chillingham  organizowane są specjalne wycieczki w nocy podczas których odwiedzający będą mieli szansę na poznanie ciekawych historii związanych z miejscem. Jest też szansa na spotkanie duchów!

Zamek Leap, Coolderry, Irlandia

Twierdza Leap została zbudowana prawdopodobnie w połowie XIII wieku. Zamek jest nawiedzony przez Red Lady – Czerwoną Damę, którą można spotkać spacerującą po korytarzach ze sztyletem.

Zamek Poenari – siedziba Włada Palownika – Drakuli, Rumunia

Wampir Drakula, którego pierwowzorem był Wład Palownik miał swoją siedzibę w rumuńskim zamku Poenari. Położony blisko gór Fogaraskich, na wzniesieniu. Do bram prowadzi prawie 1500 schodów. W kontekście Drakuli mówi się również o zamku w Branie, który bardziej odpowiada opisu z książki Brama Stokera. Wład, który był inspiracją dla autora mieszkał jednak w Poenari. Mroczna sceneria, unosząca się mgła nad drzewami powodują, że w miejscu panuje specyficzna atmosfera. Nie brakuje zeznań ludzi, którzy twierdzą, że w na zamku widzieli duchy.

Zamek Poenari, prawdziwy zamek drakuli
Zamek Poenari, fot. Cristian Zamfir Shutterstock

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (2 votes)
//
To Top