Connect with us
Flaga Unii Europejskiej, fot. Guillaume Périgois Unsplash

Artykuły

Osoba, która jest zaszczepiona, ma negatywny wynik testu lub przechorowała koronawirusa otrzyma specjalny Certyfikat COVID

Osoba, która jest zaszczepiona, ma negatywny wynik testu lub przechorowała koronawirusa otrzyma specjalny Certyfikat COVID

Europejskie paszporty COVID ponownie powinny umożliwiać podróżowanie po Europie. Komisja Europejska (KE) przedstawiła swój plan. Będzie dostępny w dwóch językach, w wersji elektronicznej i papierowej, będzie zawierał informację, czy posiadacz został zaszczepiony, ma negatywny wynik testu lub przechorował COVID (w przypadku ozdrowieńców potwierdzenie ważne będzie przez 3 miesiące). Certyfikat powinien być dostępny w przypadku podróży po UE pod koniec maja, najpóźniej w czerwcu, czyli przed letnim sezonem turystycznym.

Certyfikat COVID

Dokument – “paszport immunologiczny” jest propozycją Komisji Europejskiej. Jego ostateczna forma będzie zależała od zgody przywódców państw członkowskich, którzy będą omawiali certyfikat w przyszłym tygodniu (spotkanie zaplanowano na 25 i 26 marca).

Za wydanie certyfikatu odpowiedzialne będzie państwo członkowskie. Zależeć będzie od jego możliwości, czy będzie w stanie zapewnić, że jest w pełni cyfrowy, czy też zostanie wydany ludziom w formie papierowej. Komisja dopuszcza obie opcje.

Komisja Europejska pracuje nad rozwiązaniami, które umożliwią bezpieczne podróże po Europie w nadchodzącym sezonie letnim. W ramach cyfrowego „zielonego paszportu” osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 będą mogły swobodnie podróżować po Unii, kwestie testów i kwarantanny mogłoby być utrzymane.

Certyfikat szczepień

Informacje o “paszporcie immunologicznym”

  • Paszport COVID dotyczy osób, które są zaszczepione, mają negatywny test PCR lub mają zaświadczenie o przechorowaniu COVID-19. Państwa członkowskie UE muszą wystawić paszport każdemu, kto spełnia co najmniej jeden z trzech wymienionych warunków.
  • Certyfikat będzie miał postać kodu QR. Kod będzie zawierał takie informacje, jak imię i nazwisko, data urodzenia i informacje o zdrowiu człowieka w odniesieniu do COVID-19, tj. czy podróżujący jest zaszczepiony, ma negatywny wynik testu na COVID-19 lub jest ozdrowieńcem.

Czy otrzymam paszport szczepień, nawet jeśli szczepionka nie została jeszcze zatwierdzona?

Cyfrowy certyfikat COVID jest obecnie ważny tylko dla szczepionek zatwierdzonych przez Europejską Agencję Leków. Dotychczas UE zatwierdziła szczepionki Pfizer / BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson do stosowania w nagłych wypadkach. Komisarz UE ds. Sprawiedliwości Didier Reynders powiedział, że państwa członkowskie mogą również szczepić swoich obywateli substancjami niezatwierdzonymi przez EMA.

Oficjalnie proponuje się uznanie szczepionek zatwierdzonych przez EMA. Jednak uznanie szczepionek, które nie zostały zatwierdzone przez EMA, będzie zależeć od państw członkowskich.

Dotyczy to również obywateli krajów spoza UE. Jeżeli pasażerowie zostaną zaszczepieni szczepionką niezatwierdzoną przez EMA, uznanie ich szczepienia będzie należało do państwa członkowskiego.

Jeden certyfikat jest w planie już od dłuższego czasu

Unia Europejska od dawna pracuje nad stworzeniem jednego certyfikatu z kodem QR, który ujednoliciłby zasady podróżowania we wszystkich 27 krajach. Europa nie chce nazywać tego dokumentu paszportem, ale certyfikatem. Będzie to kod QR, który zostanie zeskanowany na granicy, a osoba zostanie następnie wpuszczona przez granicę.

Dopóki jednak wszyscy zainteresowani szczepionką nie będą mieli do niej dostępu, kody QR będą zawierały również informacje o tym, czy ktoś pokonał chorobę lub ma negatywny wynik testu.

Duże zainteresowanie ze strony państw członkowskich i linii lotniczych

Cyfrowy paszport szczepień, który potwierdza, że ​​dana osoba jest zaszczepiona przeciwko koronawirusowi, mógłby w przyszłości służyć również jako przepustka za granicę na szereg imprez masowych. Nowość może znacznie ułatwić podróżowanie po świecie, uczestnictwo w imprezach sportowych czy kulturalnych oraz stopniowy „powrót do normalności”.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
Prosimy, oceń ten artykuł.
//
To Top