Connect with us
Shenzhen Civic Center,

Artykuły

Shenzhen, na granicy z Hongkongiem

Shenzhen, na granicy z Hongkongiem

Shenzhen leży w Delcie rzeki Perłowej, jest celem podróży biznesowych, ale zaczyna być też interesującym miejscem turystycznym.

W 1980 roku utworzono tu specjalną strefę ekonomiczną, co spowodowało, że 30-tysięczne rybarskie miasteczko zaczęło zamieniać się w 10-milionowe miasto, które jest jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych. Shenzhen jest nazywany chińskim Silicon Valley.

Nazwa miasta pochodzi od drenów, ścieżek rzek i kanałów, które przecinały pola ryżowe. Dosłownie oznacza “głębokie dreny”. Miasto rozrasta się nie tylko wzdłuż i wszerz, ale też do góry, w Shenzhen jest obecnie około 250 wieżowców i drapaczy chmur.

Co ciekawego można zobaczyć w Shenzhen?

Shenzhen Civic Center

Civic Center jest budynkiem rządowym, mieszczą się tu urzędy, biura, jest tu też muzeum i archiwum. Zwraca uwagę swoją konstrukcją, dach jest w kształcie skrzydeł skrzydła mitycznego ptaka o nazwie Dapeng, który jest również nazwą półwyspu Dapeng i dzielnicy w Shenzhen.

Shenzhen Civic Center,
Shenzhen Civic Center, fot. Robert Bye Unsplash

Kingkey 100

KK100 jak obecnie się nazywa wieżowiec ma wysokość 442 metrów i 100 kondygnacji. Znajdują się tu biura, restauracje, hotel oraz kino.

Kingkey 100 w Shenzhen,
Kingkey 100 w Shenzhen, fot. Aeter Pixabay

Shenzhen Stock Exchange

Założona w 1990 roku Giełda Papierów Wartościowych mieści się obecnie w 250-metrowym wieżowcu, który został dokończony w 2013 roku.

Pingan International Finance Centre

Międzynarodowe Centrum Finansowe Pingan to 599-metrowy wieżowiec, który został dokończony w 217 roku. Mieszczą się tu biura, hotel, centrum konferencyjne oraz sklepy. Można wjechać tu na taras widokowy, który znajduje się na wysokości 562 metrów. Jest najwyższym budynkiem w Shenzhen.

Huaqiangbei

Huaqiangbei mieści się w dzielnicy Futian. Nazywany jest chińskim Silicon Valley. Jest to główne centrum produkcji elektroniki, w setkach sklepów i stanowisk można naprawić lub “odpicować” swój telefon.

Shenzhen, Chiny
Shenzhen, fot. Joseph Chan Unsplash

Splendid China Folk Village

Park tematyczny, który składa się z dwóch sekcji: Splendid China Miniature Park oraz China Folk Culture Village. W pierwszym z nich znajduje się ponad 100 najbardziej znanych chińskich atrakcji w skali 1:15. Można więc Chiny w pigułce: Wielki Chiński Mur, Zakazane miasto, Terakotową Armię. Folk Culture Village pokazuje kulturę chińską, podczas przedstawień można dowiedzieć się jak np. wyglądają tradycyjne tańce.

Lianhuashan Park

Park zajmuje powierzchnię 150 hektarów. W parku znajduje się pomnik Deng Xiaoping, chińskiego polityka, który inicjował liczne reformy, w tym otwarcie Chin na świat oraz powstanie specjalnych stref ekonomicznych.  Jest idealnym miejscem na spacer.

Bilety lotnicze do Shenzhen

Bilety lotnicze do Shenzhen kupisz na flipo.pl. Loty są realizowane przez KLM/Air France i China Southern Airlines.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
Prosimy, oceń ten artykuł.
//
To Top